HERBÁRIUM-Bylinkopédia

Bylinková encyklopédia, v ktorej nájdete prírodné využitie bylín.

Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedených na našich stránkach a v časti Herbárium sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení určitej látky či jej nutričných a liečivých účinkov. Dovoľujeme si upozorniť, že všetky informácie na doméne alfaflora.sk a carovnazahrada.sk majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.

Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 zo dňa 20. decembra 2006, o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, v platnom znení, nemôžu byť žiadnym rastlinným a bylinným výťažkom v potravinách, vrátane živín a iných látok, priraďované výživové a zdravotné tvrdenia, okrem tých povolených. Preto účinky produktu uvedené na doméne alfaflora.sk a carovnazahrada.sk sú tie, ktoré boli všeobecne známe už v starých dobách a nie sú garantované.

A
Alchemilka obyčajná

Alchemilka je malá, nenápadná bylinka so žltozelenými kvietkami, bylinka tajomná a nadprirodzená, základná bylinka pre ženy s priaznivým účinkom na zdravie. V minulosti ženy verili, že kvapky rosy, ktoré sa zachytávajú na jej listoch, pomáhajú ženskej kráse, vitalite a plodnosti.

Alchemilka priaznivo ovplyvňuje nielen fyziologické cykly v tele ženy, ale aj ženskú psychiku, ktorá sa mení vplyvom hormonálnych zmien v tele.

Alchemilka obsahuje triesloviny – najmä katechínové triesloviny a tanín, horčiny, silice, flavonoidy, flavóny, izoflavóny, fytosteroly, kyselinu salicylovú, organické kyseliny. Je bohatým zdrojom fytohormómov, ktoré v ženskom tele pôsobia pozitívne na vlastnú produkciu hormónov. Práve vďaka jej schopnosti stimulovať hormóny je nápomocná pri problémoch s otehotnením, ale aj v období klimaktéria.

Jej účinky sú predovšetkým adstringentné (sťahujúce), spazmolytické (uvoľňujúce kŕče), zastavujúce krvácanie, protizápalové a močopudné.

Alchemilka pomáha zmierniť aj hormonálne výkyvy a psychickú nepohodu, ktoré ich sprevádzajú. Triesloviny, najmä tanín, ktorý táto bylina obsahuje, má sťahujúci účinok. Pitie čaju z alchemilky pomôže po pôrode regenerovať maternicu, posilniť ju a stiahnuť do pôvodného stavu.

Medzi ďalšie zložky, ktoré obsahuje, patria aj horčiny – tie pomáhajú dobrému tráveniu a správnemu vylučovaniu žalúdočných štiav.

Alchemilka obyčajná priaznivo pôsobí pri ženských problémoch a to najmä pri

  • silnom a bolestivom menštruačnom a po pôrodnom krvácaní, nepravidelnej menštruácii
  • zhoršenej funkcii vaječníkov
  • amenoreách u mladých dievčat – stav, keď sa nedostaví prvá menštruácia
  • zápalových ochoreniach v podbruší (častých zápaloch vaječníkov a vagíny), kvasinkových infekciách a výtokoch – bielotoku
  • ochabnutí podbrušia žien, ktoré majú ťažký pôrod alebo sklon k potratu, poraneniach pri pôrode – spevňuje podbrušné svalstvo, pomáha rýchlejšiemu zavinutiu maternice po pôrode
  • nevoľnostiach v menopauze (prechode) – eliminuje prejavy menopauzy, normalizuje tlak, odstraňuje návaly, potenie, zlepšuje celkovú pohodu
  • alchemilka podporuje funkciu maternice a tým zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia a hlavne donosenia plodu – má priaznivý vplyv na rast sliznice maternice, upravuje menštruačný cyklus, posilňuje maternicu, zvyšuje tým šancu na otehotnenie
  • po psychickej stránke pomáha vyrovnať sa s materskou úlohou, zmierniť úzkosti a popôrodné depresie
  • u žien zvyšuje sexuálnu aktivitu a u mužov práve naopak znižuje potenciu
  • prevencia výskytu myómov a endometriózy

Využíva sa aj ako

  • prostriedok odvodňujúci – má močopudné účinky, prečisťuje močové cesty, obličky, pečeň
  • prostriedok posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach
  • priaznivo ovplyvňuje trávenie, pomáha pri redukčných diétach
  • na výplach ústnej dutiny pri vytrhnutí zuba, pri krvácajúcich ďasnách
  • ako kloktadlo pri zápale hrtana
  • urýchľuje hojenie rán, ekzémov, vyrážok a zastaraných vredov
  • odstraňuje slabosť a atrofie svalov a kĺbov

Nemá žiadne vedľajšie účinky, môže sa užívať dlhodobo.

Alchemilkový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • účinne tlmí gynekologické krvácanie
  • tlmí bolesti spojené s menštruáciou
  • uľavuje od rôznych klimakterických ťažkostí
  • vo forme výplachov alebo sedacích kúpeľom uľavuje od bieleho výtoku
  • zvonka vo forme kúpeľov sa používa na hemoroidy, proti svrbeniu
  • pôsobí močopudne
  • prehlbuje spánok
  • upokojuje kŕčovité bolesti tráviaceho ústrojenstva
  • pôsobí aj proti krvácaniu z nosa
  • ženám spevňuje podbruško, čo môže priaznivo ovplyvňovať náchylnosť k potratom a prolapsom maternice
  • používa sa tiež ako kloktadlo po vytrhnutí zubov
Pripravili sme pre vás prípravky s alchemilkou, a to:
Aloe kapská živica
Koncentrovaná stvrdnutá šťava z divoko rastúcej aloe kapskej obsahuje mimoriadne množstvo aminokyselín a minerálnych látok, podporuje regeneráciu tkanív, podporuje rýchle hojenie rán, kožných trhlín, alergických vyrážok, herpesu, ekzému, zmierňuje symptómy psoriázy. Má priaznivý vplyv na problematickú pleť: čistí vyrážky, pupienky a akné. Vyživuje a chráni pleť pred vetrom a extrémnymi teplotami. Posledné výskumy potvrdili jej antiseptický, protizápalový a antibakteriálny až baktericídny účinok. Pri pravidelnom používaní priaznivo vplýva na pigmentové škvrny.
Aloe vera gél
Je prírodná čistená, neriedená šťava z listov Aloe vera. Aloe vera obsahuje viac ako 200 biologicky aktívnych látok: antioxidanty (bioflavonoidy, karotenoidy), vitamíny (betakarotén, vitamín C, B12, B1, B2, B3, B5, B6, E), minerálne látky a stopové prvky (vápnik, selén, zinok, kremík, železo, horčík, chróm, mangán, meď), aminokyseliny a enzýmy. Mnohé z týchto látok veľmi prospešne pôsobia na ľudskú pokožku.Do kože Aloe Vera preniká až 4x rýchlejšie ako voda, čím poskytuje pokožke základné vitamíny a stopové prvky. Má vynikajúce hydratačné účinky na pokožku, stimuluje hojenie kože a podporuje mikrocirkuláciu. Pôsobí upokojujúco a regeneračne, zmierňuje podráždenie kože a slizníc. Má čistiace účinky, antibakteriálnu aktivitu a inhibičné vlastnosti na rast huby Candida albicans.
Aktívne čierne uhlie
Vyrobené z kokosových škrupín procesom karbonizácie a aktivácie pary. Má vynikajúce čistiace vlastnosti pre svoju schopnosť viazať na seba škodliviny, nečistoty a nadbytočný kožný maz. Hĺbkovo čistí pokožku, uvoľňuje upchaté póry. Zanecháva pokožku čistú a vyhladenú. Zamedzuje tvorbe vyrážok, pomáha predchádzať infekcii kože a upokojovať podráždenú pokožku. Je vhodné na citlivú, problematickú a ekzémovú pleť. Pokožku nedráždi, je bez vedľajších účinkov.
Amarantový olej
Obsahuje aminokyselinu L-lyzín, ktorá bráni replikácii herpetických vírusov.Tí, ktorí trpia oparom častejšie ako trikrát do roka, by mali užívať denne 2000 až 3000 miligramov preparátu aminokyseliny lyzín. Dvojité dávky sa odporúčajú vtedy, keď mravenčenie a svrbenie na pere signalizujú návrat oparu. Samozrejme, táto liečba vyžaduje súhlas lekára. Týka sa to hlavne tehotných a dojčiacich žien. Bohatým zdrojom lyzínu sú mliečne výrobky, zemiaky a pivné kvasnice.
Angelika lekárska semená
Bylinná podpora dobrého trávenia – pomáha pri strate chuti do jedla, plynatosti, črevných kŕčoch, nachladnutí, žalúdočných kŕčoch, nadúvaní – má protikŕčové účinky, podporuje tvorbu žlče, čistí krv a uľahčuje tvorbu moču a potenie.

Angeliku lekársku nájdete v rôznorodých prírodných produktoch, napríklad:

Aritha soapnut
Prírodný prášok zo stromu mydlovníka. 100% prírodné penidlo, stimuluje rast vlasov, zlepšuje štruktúru vlasov.
Arnika horská
Obsahuje silice, triesloviny, flavonoidy a éterický olej. Pôsobí protizápalovo a mierni bolesť kĺbov, opuchy, svalovú únavu, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín pri krvných výronoch, vyvrtnutiach, prispieva k rýchlemu vstrebávaniu podliatín a pomliaždenín, podporuje dobrý tok krvi do celého tela, podporuje hojenie kožných ochorení a poranení. Pôsobí preventívne pri svalovej horúčke, natrhnutých svaloch a poškodení svalových a šľachových úponov.
B
BAHNO Z MŔTVEHO MORA
Je 100% prírodný produkt – podkladový materiál dna Mŕtveho mora obsahujúci veľké množstvo miniatúrnych kryštálov, ktoré tvoria vo vode presýtený roztok, vylučujúci minerály späť do svojej kryštalickej podoby. Vstrebáva nadbytok tuku a odumreté bunky z povrchu kože a prečisťuje póry.Bahno má celý rad aplikácií, jeho výhodou je okamžité pôsobenie a dlhotrvajúci účinok. Sú dokázané jeho pozitívne účinky pri terapii rôznych druhov ekzémov či psoriázy. Zvyšuje bunkový metabolizmus, regeneruje pokožku hlavy, na vlasy pôsobí ako revitalizér.
Bahno z dolomitov
Je prírodný sediment z hornín talianskych dolomitov, mimoriadne bohatý na minerálne látky, výrazne znižuje tvorbu mazu, upokojuje a eliminuje začervenanie pokožky – je veľmi vhodné na akné. Výrazne zmierňuje príznaky celulitídy, vyhladzuje pokožku vrátane pomarančovej kože.
Bambucké maslo
Pôsobí na telo ako dokonalý prírodný balzam.
Baobab
Sušené plody z afrického dlhovekého stromu obsahujú výnimočné množstvo vitamínov a vápnika so silnými antioxidačnými vlastnosťami a vysokou antibakteriálnou aktivitou – zjemňuje a vyživuje pokožku, obnovuje, regeneruje a upokojuje unavenú pleť.
BAZA ČIERNA (Sambucus nigra L.) - tepelne upravený plod

Obsahuje antokyánové flavonoidy – flavonoidový antokyán (kyanidín-3-sambubiocíd), izolovaný z plodov bazy čiernej blokuje enzým neuraminidázu, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu a umožňuje jeho výstup z hostiteľských buniek, bráni rozšíreniu infekcie v organizme tým, že svojou väzbou na vírus znemožní jeho vstup do pľúcnej hostiteľskej bunky (má porovnateľný účinok ako liek proti chrípke Tamiflu). Antokyánové flavonoidy extrahované z plodov bazy čiernej majú okrem potlačenia rozmnožovania vírusu v bunke hostiteľa aj schopnosť zvyšovať tvorbu interferónov (IFN-β) – dlhodobo sa používajú na podporu imunity.

Nájdete ho napríklad v:
Kvet

Pomáha pri zvýšenej tvorbe potu, je vhodná najmä v začiatkoch choroby.

Nájdete ju v rôznorodých prírodných produktoch, napríklad:
Bazalka
Bazalka posvätná Tulsi – je antibakteriálna, protivírusová, protiplesňová, protizápalová, tonizujúca, protistresová. Vďaka priaznivému pôsobeniu ursolových kyselín na biosyntézu kolagénu, spomaľuje starnutie.
Bazalka pravá – jemné a účinné bylinkové antihistaminikum, spazmolytikum a nervové tonikum – celkovo zkľudňuje pri nepohode a strese

Bazalku pravú nájdete napríklad v:

Bedrovník obyčajný

Urýchľuje metabolizmus.

Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Benedikt lekársky - Cnicus benedictus

Pre svoje protibakteriálne a protinádorové pôsobenie je považovaný za jeden z najúčinnejších rastlinných prípravkov proti všetkým druhom rakoviny. Bylinka udržuje zdravé črevné funkcie, tonizuje organizmus proti nadúvaniu, podporuje zdravú črevnú mikroflóru. Taktiež podporuje optimálny stav kyseliny močovej v organizme, udržiava dobrú obranyschopnosť voči zvýšeným kvasným a hnilobným procesom v zažívacom trakte. Zvyšuje tvorbu tráviacich štiav a podporuje chuť do jedla.

Má silné protivírusové účinky, pomáha hojiť rany, vnútorne podporuje činnosť tráviacich orgánov, pomáha čistiť črevá od toxických látok a produktov metabolizmu. V črevách sa nachádza podstatná časť imunitného systému, ktorý je závislý aj od prítomnosti a správneho zloženia benefičných črevných baktérií. A práve tie sú toxickými látkami (ale aj stresom) ničené.

Taktiež je silný rekonvalescent po prekonaných infekčných ochoreniach (pomáha nabrať silu).

Benzoe živica
Živica získavaná z rôznych druhov styračov, hlavne styrača tolkienskeho. Má výrazný dezinfekčný a antiseptický účinok. Lieči kožu, opravuje, regeneruje, ukľudňuje. Je antibakteriálna, eliminuje mikroorganizmy, ktoré spôsobujú kožné infekcie.
Borák lekársky
Je vhodný pre dehydratovanú a problematickú pokožku, nakoľko preniká hlboko do pokožky a pomáha obnovovať vnútorné vrstvy buniek. Je to najlepší zdroj gama-linolénovej kyseliny (GLA). GLA je odporúčaná odborníkmi na problematickú pokožku. Borákový olej dobre hydratuje pokožku, zbavuje ju suchosti, svrbenia, a zároveň ju lieči – má protizápalové účinky. Priaznivo pôsobí pri atopickom ekzéme, psoriáze, alergiách a zvyšuje elasticitu pokožky.
Borovica lesná
Uvoľňuje dýchacie cesty.
Hydrolát z tborovice lesnej nájdete v rôznorodých prírodných produktoch:
Brahmi
Ajurvédsky prášok proti vypadávaniu vlasov – dokáže oživiť a posilniť hustotu vlasov, dodať vlasom lesk, zdravý a prírodný vzhľad. Celkovo podporuje zdravý rast vlasov, ich hustotu, znižuje štiepenie vlasových končekov. Vyživuje korienky vlasov a tým prispieva k väčšiemu objemu, eliminuje vypadávanie vlasov.
Brečtan popínavý
Obsahuje saponíny, glykozid hederín, triesloviny a flavonoidy, priaznivo pôsobí pri bolestiach kĺbov, kožných problémoch a to hlavne pri ekzémoch, drobných popáleninách, pokožke spálenej od slnka, hemoroidoch. Zároveň pomáha zmierniť celulitídu.
Breza previsnutá
Listy brezy majú nedráždivý močopudný účinok, aktivujú vylučovanie odpadu z organizmu, detoxikujú telo.

Obsahujú fytoncídy, vitamín C, triesloviny, silice a živicu, ktoré majú silný dezinfekčný a antibakteriálny účinok.

V kozmetike sa využíva ako vlasové kapilárne tonikum – podporuje rozčesávanie vlasov či ako bylinné osvieženie pleti, nakoľko stimuluje prekrvenie pokožky:
  • jemne napína pokožku – vďaka vysokému obsahu trieslovín – prírodných antibiotických látok, ktoré vďaka reakcii s bielkovinami spôsobujú nápadne zvieravý účinok – spoločne tvoria ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje prieniku baktérií do tkanív – jemne sťahuje a uzatvára póry
  • prírodné taníny – triesloviny zvyšujú priepustnosť a pružnosť kapilár – pomáhajú pri kapilárnom krvácaní
  • blahodarne pôsobí na pokožku so sklonom k zápalom
  • hydratuje suchú pleť a revitalizuje zrelú pleť
  • regeneruje poškodené svalové vlákna pri celulitíde
  • obsahuje značné množstvo prírodných kyseliniek, pomáha regulovať tvorbu mazu a mastnotu, dodáva unaveným vlasom lesk a vitalitu a podporuje rast vlasov, posilňuje vlasové korienky, odstraňuje lupiny
  •  brezové púčiky potláčajú svrbenie pokožky

Breza je krásny zdravý a živý strom prakticky bez všetkých parazitov. To je dôvod, prečo sa brezové listy a púčiky bežne používajú na výrobu liekov a v kozmetike. Brezové listy obsahujú vlákninu, množstvo vitamínov, silice, minerálne látky, triesloviny. V brezových púčikoch je veľmi veľa vitamínov a sústreďuje sa tu všetka sila stromu. Breza regeneruje a omladzuje pokožku. Brezové lístie má čistiace detoxikačné účinky. Póry na pokožke sa otvoria a dokonale prečistia. Breza sa často používa aj na celkovú detoxikáciu organizmu.

Brezu nájdete v rôznorodých prírodných produktoch:
C
Cist šedavý (Cistus Incanus) - Divoká skalná ruža
Je málo známa rastlina, ktorá je svojim vzhľadom nenápadná a krehká, v skutočnosti sa jedná o veľmi užitočnú a silnú rastlinu. Ide o divokú ružu, ktorá má domov v Stredomorí, kde sa používa v ľudovom liečiteľstve. Rastie v pôde bohatej na horčík. Obsahuje asi trikrát viac polyfenolov ako čierny alebo zelený čaj. Bol vykonaný rad kontrolovaných klinických štúdií, ktoré preukázali silné protivírusové a protiplesňové účinky cistu, ktoré vďaka týmto látkam má.
Zložky Cistus Incanus zabraňujú vírusom, aby prenikali do buniek a eliminuje ich rozmnožovanie. Cistus Incanus teda zabezpečuje účinnú chemicko-fyzikálnu ochranu, ktorá sa dá využiť pri ochorení aj v prevencii.
Najznámejšie je použitie cistu pri akejkoľvek nákaze označovanej pojmom zápal horných dýchacích ciest, či už vírusové, bakteriálne, alebo plesňové.
Druhou silnou zbraňou Cistus incanus je jeho schopnosť neutralizácie voľných radikálov a účinné vylučovanie toxínov z akýchkoľvek patogénov z organizmu. Tak opäť pomáha uzdraveniu tým, že zabraňuje toxickej záťaži, poškodeniu tkanív, zápalom a dlhému ohrozeniu a zaťaženiu obranyschopnosti. V tejto súvislosti sa v praxi osvedčil nielen v prípade toxínov z bakteriálnej infekcie (mykoplazmy, chlamýdie), ale aj po prekonanom parazitárnom ochorení (svrab).
Uvádza sa, že cistus je niekoľkonásobne silnejším antioxidantom ako napríklad zelený čaj, citrón či červené víno, čím okrem spomínaných účinkov pomáha ako prevencia pri zvyšovaní obranyschopnosti organizmu. Vzhľadom na aktuálne obavy odbornej verejnosti z toho, že vírusy a baktérie stále viac mutujú a rastie ich odolnosť voči liečbe, ktorá doteraz účinkovala – o stúpajúcu rezistenciu na antibiotiká nehovoriac, predstavuje Cistus incanus vhodnú voľbu pre riešenie niektorých druhov infekčných ochorení.
Cist šedavý nájdete v rôznorodých prírodných produktoch, napr.:
Cist ladanový hydrolát

Bylinka z okolia Stredozemného mora a severnej Afriky, divo rastie v mnohých častiach Grécka – s balzamovou živicovou vôňou a mimoriadnymi protivírusovými účinkami. Má vysoký obsah polyfenolov, ktoré vytvárajú ochranný film – ochrannú bariéru na slizniciach aj pokožke, ktorá bráni prieniku vírusov a baktérií dovnútra buniek.

Cist hydrolát nájdete v rôznorodých prírodných produktoch:
Čaga (Chaga) - Ryšavec šikmý - Inonotus obliquus
ČAGA – Ryšavec šikmý (latinsky Inonotus obliquus, Pilát, čeľaď Kožovkovité – Hymenochaetaceae, synonymne tiež čaga alebo chaga) vytvára dva typy plodníc. Nedokonalá plodnica je 10 až 35 centimetrov veľká, nepravidelne kopytovitá až pretiahnutá. Tvoria ju šedohnedé vlákna a v nich sa tvoria chlamydospóry, ktoré sú v mladosti bezfarebné a v starobe hrdzavo hnedé. Táto plodnica má vzhľad zoškvareného plastu a spáleného uhlia, na priereze je tabakovo hrdzavá. Dokonalé plodnice produkujúce výtrusy sa vyvíjajú pod povrchom kôry, na už úplne odumretom dreve a dosahujú dĺžku niekoľkých metrov a hmotnosť mnohých kilogramov. Sú najčastejšie úplne skryté a prejavujú sa odstátím kôry, ktorá aj s časťou dreva opadáva.
Huba čaga je v ľudovom liečiteľstve už dlho známa. Používa sa okrem iného na ochranu pečene, na zníženie zápalu, na zmiernenie bolesti a na zlepšenie chuti do jedla. Na to, aby bola dostupná na použitie v širšom kruhu, sme si museli počkať až do minulého storočia, kedy sa pre nedostatok tovaru vo Fínsku počas druhej svetovej vojny používala ako náhrada za kávu.
Nie je prekvapením, že extrakt z huby čaga sa na lekárske použitie začal používať prvýkrát v Sovietskom zväze. V 50. rokoch 20. storočia, po tom ako bol úspešne použitý na liečbu kolitídy, gastrointestinálnych vredov a zápalov, gastritídy, dokonca aj psoriázy, ako aj na zníženie vedľajších účinkov liečby u pacientov s rakovinou, bol zahrnutý do sovietskej knihy liekov.
Na základe tisícročných tradícií sú liečivé účinky extraktu z huby čaga nespochybniteľné. Zatiaľ čo na východe je už dlho rozšírená, západná medicína jej mimoriadne účinky objavila iba v posledných rokoch. V roku 2020 sa liečivými účinkami extraktu z huby čaga zaoberalo takmer štyridsať štúdií.
Povzbudzujúce účinky a účinky zabraňujúce starnutiu buniek môžu byť spojené s antioxidačným účinkom huby, ale je tiež účinná ako antialergický prostriedok. Jej protizápalové a analgetické účinky sa preukázali rovnako v experimentoch in vitro (vykonané iba s bunkami) aj in vivo (vykonané na živých subjektoch). Znižuje krvný tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi, chráni pečeň. Má tiež antibakteriálne, antivírusové a fungicídne vlastnosti. Pomáha pri prevencii a liečbe rakoviny. Podľa lekárskych výskumov vedie dlhodobé a pravidelné užívanie čagy k zvýšenej odolnosti proti rôznym typom nádorových ochorení, najmä tých, ktoré sú vyvolávané onkogénnymi vírusmi.
Čaga obsahuje celý komplex biologicky účinných látok, ktorý súborne pôsobí na zdokonalenie výkonnosti imunitného systému, okrem iného aj zosilnenie tzv. protirakovinového imunitného dozoru a to na rôznych úrovniach fungovania imunity. Významnou účinnou látkou je špecificky imunostimulačne pôsobiaca kyselina čagová. Terapeuticky zaujímavý a významný je tiež obsah imunostimulačne pôsobiacich prvkov, hlavne mangánu, kobaltu a selénu, práve pri tejto hube naviazaných na biopolymérne nosiče, čo znamená, že pre ľudský organizmus veľmi dobre dostupných.
ÚČINKY ČAGY
  • stimulácia oslabenej imunity (za tieto účinky zodpovedajú najmä polysacharidy, polyfenoly a triterpény, hlavne inotodiol)
  • antivírusový a antibakteriálny účinok (polysacharidy obsiahnuté v hube) – imunomodulačné a antimikrobiálne účinky – antivírusové pôsobenie (herpesy, chrípka, hepatitída C, HIV), antibakteriálne pôsobenie (Staphylococcus aureus, E.coli)
  • antioxidačný (polysachridy a fenoly), protizápalový a antialergický účinok
  • PODPORA PRI LIEČBE rakoviny – prisudzuje sa jej cytotoxický, antimutagénny účinok (preventívny účinok proti vzniku nádorov) a inhibovanie – potláčanie proliferácie buniek, indukácia apoptózy (programovanej smrti buniek), potláčanie vzniku metastáz
    • o rakovina tráviaceho traktu (rakovina žalúdka, rakovina čreva, rakovina žlčníka, rakovina hrubého čreva, rakovina konečníka, rakovina pečene)
    • rakovina pľúc
    • rakovina prsníka
    • rakovina kože
    • rakovina vulvy a vonkajšieho genitálu muža (rakovina penisu)
    • sarkóm
  • protizápalové a analgetické účinky – zníženie tvorby zápalových mediátorov hlavne v čreve – chronické zápaly čreva (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba) – čaga/coriolus+hericium
  • účinky na centrálny nervový systém – neurodegeneratívne ochorenia (inhibícia acetylcholinesterázy – podpora pri Alzheimerovej chorobe), nádory mozgu
  • zápaly žalúdka so zvýšeným výskytom baktérie Helicobacter pylori v žalúdku, žalúdočné vredy, dvanástnikové vredy
  • poruchy trávenia, reflux pažeráka, črevné koliky, črevné plesne, divertikulóza čriev
  • kožné prejavy ochorenia zažívacieho traktu (lupienka)
  • povzbudzuje enzymatickú činnosť organizmu
  • “detoxikácia” – čistí krv – priaznivo ovplyvňuje detoxikačné procesy v organizme, najmä v tráviacom systéme
  • antioxidant
  • pozitívne pôsobenie pri cukrovke (najmä vďaka obsahu terpenoidov, sterolov, polysacharidov a fenolických látok) – znižuje vysokú glykémiu – regeneračné účinky na pankreas – slinivku brušnú (podpora pri liečbe diabetu II. typu!)
  • regeneruje slezinu
  • zápaly štítnej žľazy
  • používa sa pri ochoreniach lymfatického riečišťa
  • rozmanitých poruchách cirkulácie lymfy
  • chronické zápaly dýchacích ciest a pľúc
  • je vhodná ako pomocný prostriedok v liečbe parodontózy
  • tonikum (revitalizátor)
  • zlepšuje kvalitu kože
  • zlepšuje kvalitu vlasov
  • koža – ekzémy, lupienka, erytrodermia, hnisavé ložiská na koži – furunkle, zápalové akné – pri kožných problémoch odporúčame doplniť liečbu o aplikáciu balzamu z čagy
  • gynekologické plesne
  • mozog – zlepšuje sústredenie a kognitívne (rozpoznávacie) funkcie
  • pomáha zvládať psychickú záťaž
ÚČINKY NA ZDRAVIE
  • protirakovinový,
  • imunostimulačný,
  • antibakteriálny,
  • antivírusový,
  • antifungálny,
  • hepatoprotektívny,
  • hypoglykemický,
  • hypocholesterolemický,
  • protizápalový,
  • antioxidačný,
  • antimutagénny,
  • antihyperurikemický
Svojimi účinkami, za ktorými stojí predovšetkým skupina triterpenoidov, patria k najsilnejším prírodným antioxidantom a tonikom. Výrazne povzbudzuje enzymatickú činnosť a tým lepšie fungovanie organizmu na všetkých úrovniach telesných orgánov. Pôsobí na celý rad nádorov ako preventívne, tak zastavuje rast rakovinových buniek, predovšetkým u rakoviny tráviaceho traktu, pľúc a kože. Je vynikajúcim prostriedkom pri zlom trávení a črevných kolikách, úspešne hojí žalúdočné a dvanástnikové vredy a zlepšuje priebeh Crohnovej choroby i ulceróznej kolitídy.
Čistí krv, zlepšuje kvalitu kože a vlasov a pomáha aj pri ekzémoch a lupienke.
Podporuje sústredenie a kognitívne (“rozpoznávacie”) funkcie mozgu, je odporúčaná ako podporný prostriedok pri psychickej záťaži a strese.
VÝSKYT
Čaga parazituje hlavne na listnatých stromoch, najčastejšie ju nájdeme na brezách, z ktorých získava tiež dôležitou zložku betulín, ktorý má širokospektrálne liečebné účinky. Rastie v miernom pásme severnej pologule, na Sibíri, ale aj v juhovýchodnej Ázii. Jej užívanie opäť siaha do doby pred niekoľkými storočiami. Bola používaná predovšetkým v sibírskej a mongolskej ľudovej medicíne a v tradičnej čínskej medicíne TČM, v Rusku a vo Fínsku.
V krajinách, kde dlho leží snehová pokrývka, predstavuje jednu zo zásadných liečivých ,bylín’, ktorú možno nájsť a zbierať aj v tuhých zimách. Oficiálna medicína sa ňou začala zaoberať až v 50. rokoch 20. storočia. Dodnes je v Rusku vyrábaný vodný výluh z čagy pod názvom Befungin , ktorý tam patrí k základnej „výbave“ každej domácej lekárničky, podobne ako napríklad u nás Alpa.
OBSAHOVÉ LÁTKY
Z huby bolo izolovaných viac ako 200 bioaktívnych látok.
  • polysacharidy – betaglukány, heteroglukány
  • steroly – ergosterol, peroxid ergosterolu, stigmasterol, 20 ďalších rôznych steroidných látok,
  • kyselina betulínová – protinádorové, protivírusové účinky
  • kyselina čagová
  • fenoly, polyfenoly-inonobliny A, B a C a phelligridíny D, E a G, melamíny – protizápalové a protinádorové účinky, bez toxicity
  • triterpény – inotodiol, betulín – protinádorové účinky
  • pigmenty – melanín – má podobnú molekulárnu štruktúru ako prirodzený melanín človeka a má preto možnosť bez prekážok preniknúť do štruktúry bunky a mať tak na ňu blahodarný vplyv – podľa súčasných výskumov brzdí rozvoj patologických procesov spôsobených voľnými radikálmi, stabilizuje bunkové membrány a pôsobí ako silný imunomodulátor
  • minerálne látky – mangán, germánium a draslík.
ZBER, SPRACOVANIE, POUŽITIE
Používajú a zberajú sa plodnice pomocou pílky alebo sekery. Huba je totiž silne zrastená s drevom stromov. Plodnica sa nareže alebo naštiepe na tenšie plátky, usuší a rozomelie .
Čagu je možné zbierať celý rok.
Spracovanie: užíva sa vo forme odvaru , ktorý má prekvapivo vynikajúcu plnú chuť, alebo tinktúry či ako vodný výluh stabilizovaný alkoholom. Jemne namletý prášok z plodníc je možné tiež pridávať do kávy alebo iných nápojov, používa sa aj vo forme kapsulí.
PESTOVANIE
U nás je čaga relatívne vzácna a väčšinou sa jej výskyt kryje s miestami bývalého pôsobenia sovietskych vojsk. Najčastejšie rastie na brezách, ojedinele na brestoch, jelšiach. Najúčinnejšia je brezová čaga. Domáce pestovanie je komplikované.
DÁVKOVANIE HUBY ČAGA
Použitie extraktu z huby čaga závisí od niekoľkých faktorov a pohybuje sa v širokej škále (aplikuje sa medzi 100 a 5 000 mg). Maximálna denná dávka je 5 gramov sušenej huby.
Ukázalo sa, že v nižších dávkach je účinná aj pri nádoroch. Rovnako pri aplikácii menšej dávky sa uplatnia aj jej imunomodulačné a protizápalové účinky. Účinok zlepšujúci pamäť bol však pozorovaný pri vyšších dávkach.
Užívanie extraktu z huby čaga vo vysokých dávkach je bezpečné, napriek tomu existuje niekoľko ochorení, v prípade ktorých sa jeho použitie neodporúča pri:
  • Autoimunitných ochoreniach, ako je skleróza multiplex, lupus, reumatoidná artritída. Huba čaga aktivuje imunitný systém, takže môže zosilniť nežiaduce príznaky týchto druhov chorôb.
  • Vzhľadom na to, že má antikoagulačné účinky (riedi krv), neodporúča sa osobám trpiacim hemofíliou (poruchy zrážanlivosti krvi), alebo jeho užívanie súbežne s liekmi na riedenie krvi (Warfarín) – je potrebné kontrolovať INR.
  • Diabetici by extrakt nemali používať, alebo by ho mali používať iba pod dohľadom, kvôli účinku na zníženie hladiny cukru v krvi.
  • V prípade operácie sa odporúča prerušiť užívanie extraktu z huby čaga aspoň dva týždne pred plánovaným zákrokom.
  • Dlhodobé užívanie sa neodporúča u pacientov s ochorením obličiek kvôli vysokému obsahu kyseliny šťaveľovej (oxalovej).
ĽUDOVÉ TRADÍCIE
Prvé písomné zmienky o čage a jej unikátnych vlastnostiach na ľudský organizmus nájdeme vo viac ako 2000 rokov starej čínskej lekárskej knihe, ktorá je v Japonsku známa ako „Shinnoh Honsohkyo“. Tu boli „medicíny“ rozdelené do troch kategórií – Dokonalé, Skvelé a Dobré.
„Dokonalé“ boli nazývané „bylinami bohov“ a pomáhali človeku na udržanie mladosti a zdravia. „Skvelé“ sa užívali ako tonikum a „Dobré“ ako lieky na špecifické choroby. Z dokonalých medicín vymenovaných v texte bol extrakt z Čagy zaradený na 1.miesto (Leone Fujimuri, 2002).
Údaje o liečivých účinkoch čagy pochádzajú už zo 16. a 17. storočia, a to najmä z Ruska, Fínska, Pobaltia a Poľska. V ľudovom liečiteľstve týchto krajín sa používala nielen ako náhrada čaju, ale aj ako liek proti rakovinovým nádorom. Na Sibíri sa z tejto huby pripravoval horúci výluh proti tuberkulóze, bolestiam brucha, chorobám pečene a srdca.
Na prípravu čaju sa používalo 3-5 g sušenej rozdrvenej huby. Z huby sa pri pripravovala tiež “čistiaca voda” na omývanie končatín u žien aj na očistenie vonkajších pohlavných orgánov počas a po menštruácii. Čaga je účinná aj pri liečbe zápalu žalúdka a chronických gastritíd, žalúdočných a dvanástnikových vredov, chorôb pečene a sleziny, ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby.
Najlepší účinok býva dosiahnutý najmä u počiatočných štádií onkologických ochorení.
Napriek tomu boli zaznamenané prípady, že aj v pokročilejších štádiách môže niekedy dôjsť pôsobením huby k zastaveniu ďalšieho rastu novotvaru a k podstatnému zlepšeniu celkového zdravotného stavu pacienta. V Rusku sa z imperfektného štádia tejto huby, nazývaného čága , pripravuje už po niekoľko desaťročí koncentrovaný výťažok pod názvom Befungin, využívaný predovšetkým pri onkologickej liečbe zažívacieho traktu a orgánov tráviacej sústavy.
Čagu nájdete napríklad tuC → Čaga
Čakanka - Koreň a list
Podporuje imunitný systém, detoxikuje organizmus, má antibiotické a antiseptické účinky, zlepšuje funkciu pečene, žlčníka, podporuje krvi tvorbu a obnovuje črevnú mikroflóru. Inulín v čakanke je zdrojom energie a má probiotický účinok.
Citrónová tráva hydrolát - vňať
  • jemne pôsobí proti stresu, úzkosti, malátnosti, únave a depresii
  • pomáha prekonať obdobie, kedy stagnujete na jednom mieste, nie ste schopní preniesť sa ponad súčasnú situáciu, neviete pokročiť ďalej
Citrónová tráva je obsahnutá napríklad tu:
Čiernohlávok obyčajný
Zabudnutá liečivá bylinka:
  • prírodné antibiotikum – má protizápalové účinky,
  • je ideálnou ochranou dýchacích ciest,
  • posilní organizmus a ten sa rýchlejšie vysporiada s virózou, s hnačkou či s infekciami pečene, močového mechúra a pľúc,
  • môžeme ho využiť pri angíne, bolestiach žalúdka, faryngitíde (zápale hltana), gastritíde (zápale žalúdka), pri hnačkách a črevných kataroch,
  • vhodný je aj na kloktanie či potieranie ústnej sliznice pri zápale ďasna,
  • eliminuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku,
  • zvyšuje zrážanlivosť krvi a tým zastavuje krvácanie,
  • zlepšuje hojenie rán, podporuje regeneráciu tkaniva – používa sa ako bylinný zásyp na rany – má dezinfekčné a protizápalové vlastnosti,
  • pomáha vysporiadať sa s plesňami,
  • ošetruje aknóznu pleť,
  • harmonizuje hormonálny systém,
  • ako prísada do kúpeľa tlmí bolesti svalov a kĺbov.
Čiernohlávok nájdete v rôznorodých prírodných produktoch:
D
Ďatelina lúčna - Trifolium pratense
Je jednou z najsilnejších bylín plnou fytoestrogénov, čo sú prírodné látky, ktoré pripomínajú ženské pohlavné hormóny estrogény. Pomáha pri návaloch tepla a nevoľnosti, čo patrí k častým prejavom menopauzy. Ženy ho tiež užívajú pri nepravidelnej menštruácii, gynekologických zápaloch a na podporu otehotnenia. Bojuje proti osteoporóze. Využíva sa aj pri reumatizme a opuchoch. Z pohľadu čínskej medicíny má totiž schopnosť rozprúdiť a prečistiť krv. Vďaka vyššiemu obsahu antioxidantov priaznivo vplýva elasticitu pokožky.
Ďatelinu nájdete v rôznorodých prírodných produktoch, napr.:
Divozeľ veľkokvetý
Silne podporuje zdravé dýchacie cesty, uvoľňuje hlieny, hydratuje dýchacie cesty, zamedzuje dusivému kašľu, podporuje vykašliavanie, vhodný aj pri bronchiálnej astme.
Divozeľ nájdete v rôznorodých prírodných produktoch:
Deväťsil lekársky

Redukuje frekvenciu záchvatov a intenzitu migrenóznej bolesti.

Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Dubová kôra

Obsahuje množstvo minerálov, vitamínov a živín, pôsobí imunostimulačne, zabraňuje prestupu bakteriálnej nákazy z tráviaceho ústrojenstva do močových ciest.

Nájdete ju v rôznorodých prírodných produktoch:
Dvojzub hydrolát

Prírodný prostriedok podporujúci látkovú výmenu – rastlinné metabolikum a antireumatikum – prispieva k vylučovaniu škodlivých látok z organizmu, podporuje činnosť pečene a vylučovanie tráviacich enzýmov, stimuluje funkciu nadobličiek.

Dvojzub hydrolát nájdete v rôznorodých prírodných produktoch:
Dyňové maslo
Rastlinné maslo z dyňových jadierok je bohaté na vitamíny A, E a C, omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, bioaktívne látky, fytosteroly, antioxidanty, zinok a selén – priaznivo vplýva na poškodenú pokožku.
E
Echinacea purpurová

Bylinka na posilnenie imunity hlavne v období prechladnutí a chrípok. Brať bylinku preventívne, dopredu na začiatku jesene, keď sme ešte zdraví, nemá význam. Začať s ním treba, až keď sa objavia prvé príznaky prechladnutia alebo vírusového ochorenia ako nádcha, horúčka, bolesti hlavy a svalov. Účinná je práve v čase klinických príznakov, podporuje imunitnú odpoveď organizmu.Táto indiánska bylinka však pre určitú skupinu ľudí nie je vhodná. Obsahuje totiž látky (pyrolizidínové alkaloidy), ktoré môžu poškodiť pečeň – preto by ju nemali užívať ľudia s oslabenou funkciou pečene, chorí užívajúci lieky poškodzujúce pečeň a dokonca ani športovci, ktorí sa posilňujú anabolikami, by prípravky z echinacey nemali brať dlhšie obdobie.Hlavné účinky echinacey sú:

  • antibakteriálne
  • priame antivírusové (najmä v kombinácii s bazou – veľmi účinné proti chrípkovým vírusom)
  • zlepšuje obranyschopnosť
  • antifungálne (proti hubám, plesniam)
  • protizápalové
  • imunostimulačné
    • aktivuje T-lymfocyty
    • zvyšuje koncentráciu TNF – tumor necrosis factor
    • zvyšuje koncentráciu interferónu
    • podporuje fagocytózu
    • stimuluje kôru nadobličiek mierne zosilnenie stresovej reakcie organizmu)
  • podporuje odolnosť dýchacích ciest, lieči chronickú bronchitídu, stimuluje imunitu a zvyšuje počet bielych krviniek, čistí krv, zvyšuje imunitu proti chronickým infekciám
  • pomáha pri hojení kožných problémov ako je akné, ekzém lupienka, pôsobí proti kožným vyrážkam infekčného typu, hojí rany
  • vylučuje z tela toxickú záťaž, ktorá vyvoláva napríklad zdurenie lymfatických uzlín, tupé bolesti hlavy, opakujúce sa vredy, bolesti v krku – pomáha prečistiť lymfatický systém, lieči hnisanie, odstraňuje plesňové ochorenia
  • lieči chronické zápaly močového mechúra, močových ciest a obličiek, lieči ženské pohlavné orgány a prostatu, pomáha liečiť krvavé močenie a hemoroidy
  • pomáha pri uštipnutí hmyzom, pri rôznych kožných pupencoch, bolestivých nevyhnisaných vredoch, bércových vredoch
  • podporuje narušenú imunitu po chemoterapii a ožarovaní

S jej užívaním treba začať, keď sa objavia prvé príznaky prechladnutia, pri prechladnutí sa dá užívať s ostatnými bylinkami, zosilní ich účinokKto nesmie brať dlhodobo prípravky s echinaceou:
– pacienti, ktorí berú lieky na srdce s účinnou látkou amiodaron
– chorí, ktorým lekár predpísal na kožné infekcie preparát s účinnou látkou ketokonazol
– ženy, ktoré si liečia zápal pošvy tabletkami s obsahom ketokonazol
– onkologickí pacienti užívajúci cytostatiká s obsahom účinnej látky metotrexát
– športoví fanatici, ktorí sa posilňujú anabolikami
– ak vám lekár predpísal špeciálne lieky na imunitu
– ľudia, ktorí berú imunosupresíva, teda lieky na potlačenie imunity po transplantácii.

Echinacea úzkolistá - Echinacea angustifolia
Imunostimulant – je veľmi známa svojimi imunostimulačnými látkami (echinakozid, echinacin, rutozid, izobutylamidy a iné), ktoré majú schopnosť zvyšovať tvorbu interferónov (IFN-β) [25]. Ich protivírusové pôsobenie je porovnateľné s už spomínaným prípravkom Tamiflu.:
Pripravili sme pre vás prípravky s echinaceou úzkolistou, a to:
Estragón - Palina dračia
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  •  telu navracia „dračiu silu“ a životaschopnosť
  • napomáha tráviacemu procesu od začiatku do konca, počínajúc vylučovaním slín v ústach, po tvorbu žalúdočných štiav v žalúdku až po peristaltický pohyb v črevách
  • prispieva k príjmu biologicky prístupných karotenoidov
  • estragón sa používa ako súčasť prírodnej liečby SIBO, čo je skratka pre „prerastanie baktérií tenkého čreva“, ktoré je definované ako nadmerné množstvo baktérií v tenkom čreve
  • má antiseptický, protikŕčový a protihlístový účinok
Pripravili sme pre vás prípravky s estragónovým hydrolátom, a to:
Eukalyptus globus
Zmierňuje kĺbové a svalové bolesti, príznaky reumy. Vôňa má povzbudzujúci účinok na nervový a dýchací systém.
Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Eucalyptus Radiata Leaf Oil

Získava sa z eukalyptových listov a vetvičiek vždyzeleného a vysokého stromu v Austrálii, destiláciou vodnou parou. Je bledožltý až bezfarebný s jemnou veľmi príjemnou charakteristickou čerstvou vôňou – obsahuje veľké množstvo 1,8-cineolu – známeho svojim mukolytickým a spazmolytickým účinkom na dýchacie cesty s preukázanou klinickou účinnosťou. 1,8-cineol preukázal terapeutické výhody aj pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest, ako je astma a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Tento klinický dôkaz sa týka jeho protizápalového a antioxidačného spôsobu účinku. 1,8-cineol (eukalyptol) riadi zápalové procesy a produkciu mediátora infekcie alebo zápalu vyvolaného nadmerným vylučovaním hlienu skôr pôsobením ako protizápalový modifikátor, než ako jednoduché mukolytické činidlo.

Nedráždi pokožku – naopak považuje sa za veľmi príjemný. Jeho neškodnosť je výnimočná, a zaraďuje sa k niekoľkým absolútne toxicky neškodným éterickým olejom. Okrem toho má zo všetkých druhov eukalyptových olejov najpríjemnejšiu vôňu. Neobsahuje žiadne toxíny a tak ho môžeme bez obáv používať aj pre celkom malé deti. Dávame mu prednosť pred éterickým olejom z Eukalyptusu globulus, ktorého použitie je pre bábätká zakázané. Veľmi dobre sa s ním pracuje a nedráždi pokožku.

Čistí vzduch a patrí k základným esenciám v aromaterapii – jeden z najúčinnejších pri všetkých dýchacích ťažkostiach, Keď sa difuzuje, je to účinné pľúcne tonikum, ktoré zlepšuje dýchanie, a podporuje absorpciu kyslíka červenými krvinkami. Antibakteriálne vlastnosti eukalyptu podporujú imunitný systém tým, že poskytujú priebežné čistenie od mnohých baktérií, ktoré zaťažujú imunitný systém.

Parná inhalácia s Eukalyptom radiata je efektívnym prírodným riešením pri nádchach, pretože nielenže uvoľňuje upchatie nosa, ale tiež zabraňuje rozmnožovaniu vírusov. Časté difuzovanie počas sezóny chrípok, poskytuje primeranú ochranu. Eukalyptus radiata napomáha hojeniu rán, podporuje koncentráciu, má priaznivé účinky na migrénu, pôsobí ako stimulujúci prostriedok pre zníženie teploty, pomáha pri problémoch ako napríklad: astma, bronchitída, chrípka a nachladnutie, horúčka a zápal močového mechúra.

Má vynikajúce protiinfekčné účinky, najmä v oblasti ORL, dýchacieho a močového systému a je rovnako účinný proti kožným infekciám, používa sa najmä pri akútnych dýchacích infekciách, je vhodnejšie v tehotenstve a obľúbenejšie u detí, možno ho použiť vo veľmi nízkej koncentrácii už od 9. týždňa veku dieťaťa.

Pripravili sme pre vás prípravky s eukalyptom úzkolistým, a to napr.:
F
Fenikel obyčajný
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • posilňuje imunitný systém
  • antioxidant
  • zlepšuje metabolizmus
  • napomáha dobrému tráveniu, odstraňuje nadúvanie
  • uvoľňuje kŕče hladkého svalstva v tráviacich cestách, podporuje vylučovanie enzýmov na trávenie a urýchľuje črevnú peristaltiku
  • pomáha pri chudnutí a vyvoláva pocit sýtosti
  • podporuje vstrebávanie nadbytočného množstva tuku a znižuje chronický zápal
  • lieči brušné koliky
  • odstraňuje zápach z úst
  • pomáha zabíjať črevné parazity
  • urýchľuje odvodňovanie prebytočných tekutín z tela
  • znižuje krvný tlak
  • zvyšuje estrogén prirodzenou cestou
  • podporuje tvorbu materského mlieka
  • má pozitívne účinky pre mužov
  • pomáha pri spevňovaní a obnovovaní kostného tkaniva
Pripravili sme pre vás prípravky s feniklovým hydrolátom, a to:
G
Gaulthéria
Silne protizápalový, analgetický, protikŕčový – na artritické problémy a svalové kŕče, zápaly šliach, kontraktúry, vyvrtnutia, osteoartrózu, reumatizmus – obsahuje prírodný metylsalicylát, ktorý je populárnou zložkou syntetických liekov na úľavu od bolesti svalov.
Ginkgo biloba
Zlepšuje prekrvenie končatín, zmierňuje zápaly a posilňuje žilné steny, odstraňuje pocit únavy a dodáva energiu. Obsahuje flavonoidy, ktoré zvyšujú odolnosť kapilár, znižuje riziko krvných zrazenín. Tento účinok sa využíva u všetkých foriem žilovej nedostatočnosti (ťažké nohy, hemoroidy, kŕčové žily),
Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Extrakt z grapových jadier
Prírodný prostriedok so širokým spektrom účinnosti získaný z jadierok grepfruitu, ktorý obsahuje hlavne bioflavonoidy – prirodzene zvyšuje vitalitu, podporuje prirodzenú obranyschopnosť, mikrobiologickú rovnováhu tela.Vyvíja svoju antimikrobiálnu činnosť v membránach mikroorganizmov a tým spôsobuje ich porušenie – má veľmi široké spektrum účinku, posilňuje imunitný systém a nenarúša bakteriálnu flóru, prospešnú pre zdravie.Naopak, pri normálnom dávkovaní brzdí, resp. zastavuje pôsobenie škodlivých črevných baktérií a súčasne neničí bifidobacily. Počet užitočných laktobacilov sa znižuje len bezvýznamne. To dokazuje, že oproti liečbe prostredníctvom syntetických antibiotík je antimikrobiálne pôsobenie selektívne iba na patogénne mikroorganizmy, takže nežiadúce účinky sa neobjavujú.
H
Hadovník väčší
Rdesno hadí koreň – obsahuje hlavne kondenzované triesloviny katechínového typu, ale aj hydrolyzované galové a elagové triesloviny, bielkoviny, bistortovú červeň, slizové látky, vo vňati významné množstvo kyseliny kremičitej a vysoký obsah škrobu.Má protizápalové, sťahujúce a zvieravé, dezinfekčné a sedatívne účinky. Zvonka sa používa na ošetrovanie mokvavých vyrážok a ťažko sa hojacich rán, pričom sa uplatňuje vysoký obsah škrobu, ktorý vytvára na slizniciach a na pokožke ochrannú vrstvu.
Harmanček modrý
Má protizápalové, antiseptické, antialergické a upokojujúce účinky. Podporuje hojenie zapálenej pokožky a akné. Má všestranné použitie na rôzne druhy zápalov, je analgetický a hojivý, používa sa na alergie, suché aj mokvavé ekzémy a dermatitídy.Vhodný je pri nespavosti, migréne, závratoch, uvoľňuje nervozitu a podráždenie. Pôsobí proti depresiám, utišuje. Tlmí bolesť, svalové bolesti a reumatizmus. Vysoké percento farnesenu mu dáva veľmi príjemnú sladko bylinnú vôňu s ovocnými tónmi.
Harmanček rímsky

Jeho protivírusové účinky sa často využívajú pre liečbu chrípky, infekcie očí, oparov.

Hydrolát z harmančeka rímskeho nájdete v rôznorodých prírodných produktoch:
Harpagofyt ležatý - Čertov pazúr
Hľuza obsahuje cukry a iridoidy, ktoré priaznivo pôsobia na kĺby, upokojujú už prebiehajúce zápaly, potláčajú bolesť a urýchľujú hojenie. Je vhodný pri liečbe zápalu kĺbov, pomliaždeniach kolagénneho väziva v tkanivách a pri reumatických bolestiach. Veľmi účinne zasahuje aj do degeneratívnych zmien a prejavov v poškodených kĺboch alebo v oblasti chrbtice. Okrem toho má harpagofyt aj ľahko močopudný účinok, takže zároveň napomáha odvádzaniu škodlivých látok z tela. Je vhodný aj pri dne, pri ktorej sa nedostatočne odbúrava kyselina močová v krvi a vytvárajú kryštáliky, následne sa usadzujúce v kĺboch.
Henna
Prírodný prášok pre oživenie, vyživenie a ozdravenie vlasov. Vlasom dodáva lesk, pružnosť a mladosť, čistí pokožku hlavy a pomáha znižovať (a zároveň vylučovať) nadmerný kožný maz, eliminuje výskyt lupín a prípadné svrbenie pokožky, čo prispieva k vyššiemu objemu a lesku vlasov.
Hluchavka biela (kvet a vňať) - Lamium galeobdolon

Na zmiernenie silného a bolestivého menštruačného krvácania, pri pohlavných infekciách, pri výtokoch bielych, žltých, zelených, zapáchajúcich, u starších ľudí uľahčuje močenie, priaznivo pôsobí pri ochoreniach sleziny, žalúdka a čriev, lieči hemoroidy, podporuje metabolizmus, znižuje tvorbu sekrétov, spevňuje tkanivá.

Ďalej je vhodná pri všetkých urologických ochoreniach, zápale močového mechúra a močových ciest, pri zväčšenej prostate a pri zlej funkcii obličiek.

Hluchavka má protizápalové, protibakteriálne, upokojujúce, sťahujúce pôsobenie, obsahuje krv čistiace látky.

Hluchvaku nájdete v rôznorodých prírodných produktoch, napr.:
Hodváb
Obsahuje hodvábne aminokyseliny, ktoré poskytujú vlasom veľmi mäkký, zamatový pocit, má vynikajúcu schopnosť viazať vodu, funguje ako silný antioxidant – má antistatické, filmotvorné, hydratačné, zmäkčujúce, regeneračné, antioxidačné, kondicionačné a ochranné účinky.Na pokožke a vlasoch vytvára zvláčňujúcu ochrannú bariéru, bojuje proti vplyvom vonkajšieho prostredia. Zadržiavaním vlhkosti na povrchu vlasov získavajú vlasy zdravý vzhľad, sú poddajné a lesklé.
Hojník sírsky - Sideritis Syriaca

Imunostimulant, adaptogén, prírodný antioxidant – posilňuje imunitu, zvyšuje fyzický a duševný výkon,

Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Horec žltý
Obsahuje horčiny, ktoré podporujú tvorbu slín v ústnej dutine a reflexne pôsobia na tvorbu tráviacich enzýmov. Zvyšujú sekréciu v žalúdku a črevách. Pôsobia tiež na činnosť pečene a žlčových ciest.
Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Hrdobárka obyčajná
Podporuje tvorbu tráviacich štiav a vylučovanie žlče, potláča bolesť a zápaly v tráviacom systéme, pri chronickom zápale žalúdka a tenkého čreva, pôsobí pri infekčných chorobách spojených s hnačkami, pri črevnej úplavici aj proti radu patogénnych mikroorganizmov (napr. proti salmonelám, zlatému stafylokoku, baktériám týfusu, paratýfu a alfa-hemolytickému streptokoku), odstraňuje nechutenstvo.Utišuje kŕče pri črevných a obličkových kolikách, pomáha pri plynatosti. Pre svoje sťahujúce účinky sa využíva pri liečbe astmy, vykašliavaní krvi a zápalu pľúc. Pridáva sa do čajových zmesí pri reumatizme, dne a tvorbe piesku v obličkách.
Nájdete ju v rôznorodých prírodných produktoch:
CH
Chmeľ
Chmeľové šišky sa vo vlasovej kozmetike používajú na zlepšenie kvality vlasov.
Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
I
Ibiš lekársky - Koreň
Účinný bylinný liek na podráždené sliznice – slizovité látky v ňom obsiahnuté, ktorých obsah je medzi 6 a 10%, sú zaujímavé pre liečivé použitie listov a koreňov ako účinnej látky – slizy sú zmesou rozpustných, komplexných cukrových zlúčenín (polysacharidov) – majú tú vlastnosť, že napučiavajú vodou a majú gélovú konzistenciu. Chutia preto tiež trochu slizko. Slizy sú však medicínsky zaujímavé kvôli svojim osvedčeným upokojujúcim a slizničným vlastnostiam – pri vnútornom užití slizy obalia sliznice tráviacich orgánov – vytvoria nad nimi ochrannú bariéru, zmierňujú tým podráždenie a prinášajú úľavu od diskomfortu a bolestí. Podkladové tkanivo – zapálené a boľavé sliznice sa môžu zotaviť a vrátiť sa späť do normálu.

Ibiš lekársky nájdete v rôznorodých prírodných produktoch, napríklad:

Ihlica tŕnistá
Nájdete ju v rôznorodých prírodných produktoch:
Ichtamol
Ichtiol, ammonium bituminosulfonate patrí medzi bituminózne dechty a vďaka svojim antiseptickým, antimikrobiálnym a antimykotickým účinkom je často využívaný na liečbu kožných problémov. Obsah prírodnej látky ichtamolu a neprítomnosť dráždivých substancií poskytuje prirodzenú ochranu pokožke, tlmí svrbenie a upokojuje podráždenie. Ichtamol tlmí zápal, zmäkčuje zrohovatenú pokožku a pôsobí proti tvorbe lupín.
Bentonit íl
Je absorbčný íl, ktorý je zložený najmä z montmorillonitu a má úžasnú schopnosť pohlcovať nadbytočný maz. Má hlboko čistiace vlastnosti, ktoré ho robia ideálnym pre pleť so sklonom k akné.Keď sa namočí, zväčšuje svoj objem pretože pohltí mnohonásobne väčšie množstvo vody než je jeho objem v suchom stave, ihneď zjemňuje svrbenie a podráždenie a pôsobí hlboko v pokožke, z ktorej vyťahuje toxíny a nečistoty.
Biely íl (Kaolín)
Je vhodný najmä pre citlivú alebo podráždenú pokožku, suchú a zrelú pleť. Je bohatý na prírodné minerály, predovšetkým kremík, ktorý je dôležitý v procesoch regenerácie buniek, nakoľko tonizuje tkanivá pri strate elasticity a chráni telové štruktúry pred starnutím. Preto je pokladaný za prírodný skrášľovač.Kaolín hĺbkovo čistí pokožku a zanesené póry, lesklej pokožke dodáva matný vzhľad, absorbuje prebytočný maz a nečistoty. Má výborné exfoliačné, čistiace a detoxikačné vlastnosti má protizápalové, antibakteriálne a antiseptické účinky.
Červený íl
Je prírodný minerál, ktorý je bohatý na železo a draslík – látky účinné pri boji proti únave, preto sa používa na ukľudnenie a revitalizáciu pokožky. Prítomnosť minerálnych látok vytvára záporný náboj, ktorý účinne priťahuje kladné ióny toxínov, čím sa pokožka detoxikuje.
Rhassoul íl (marocký)
Je sopečný íl z pohoria Atlas v Maroku. Používa sa ako šampón alebo jemné mydlo vďaka svojej mimoriadnej schopnosti viazať na seba tuky, preto šetrne čistí do hĺbky, uvoľní a následne stiahne upchaté póry a odstraňuje nečistoty z pokožky. Prirodzenou reguláciou sekrécie mazových žliaz pokožky pomáha odstrániť príčiny nadmerného mastenia vlasov a potenia.Rhassoul íl neobsahuje žiadne povrchovo aktívne látky, rešpektuje hydrolipidický film pokožky a vlasov a nedráždi mazové žľazy.Je 100% prírodný produkt bez pridania syntetickej parfumácie, konzervantov či farbív a napriek svojej vysokej účinnosti je veľmi šetrný a nevyvoláva alergické reakcie.
Ružový íl (francúzsky)
Je považovaný za najjemnejší zo všetkých ílov a tým pádom je vhodný pre suchú a citlivú pleť. Tento íl pleť jemne prečistí bez zbytočného podráždenia. Napriek svojej jemnosti účinne viaže toxíny. Efekt ružového ílu spočíva vo viditeľnom optickom zmenšení pórov. Jednou z najviac cenených vlastností ružového zázraku je detoxikácia. Jeho negatívne nabité častice priťahujú opačne nabité toxíny, ktoré týmto eliminujú. Podobne dokáže íl odstrániť aj zvyšky make-upu.
Žltý íl
Má protizápalové účinky, zlepšuje štruktúru a vzhľad pleti a vyhladzuje vrásky. Obsahuje oproti iným ílom väčšie množstvo oxidu železitého, ktorý spôsobuje jeho žlté zafarbenie. V kozmetike sa používa najmä na mastnú a pórovitú pokožku,
Indigo
Čistý prírodný indigový prášok Indigofera tinctoria.
J
Jablčník obyčajný
Je zdrojom žlčotvorných a žlčopudných látok – podporuje činnosť žalúdka, žlčníka, pečene a sleziny. Obsahuje vysoký podiel horčín, ktoré podporujú chuť do jedla a trávenie a to tým, že zrýchľujú vylučovanie žlče a uvoľňujú kŕče hladkého svalstva tráviacich ústrojov.
Jablčník nájdete v rôznorodých prírodných produktoch, napríklad:
Jablkový extrakt
Prírodný vlasový oplachový prostriedok.
Jazmín
Kráľovská orientálno – africká vôňa – jazmín v reči kvetov symbolizuje pôvab a eleganciu – biely kvet je vo všeobecnosti znakom nevinnosti a cudnosti, jazmínový kvet bol pritom oddávna považovaný za afrodiziakum.
Jazmínové kvety majú ukľudňujúce a uvoľňujúce účinky, odbúravajú stres, navodzujú pocity spokojnosti optimizmu až eufórie.
Obnovujú v tele rovnováhu energií a pôsobia na celkovú revitalizáciu organizmu. Známou vlastnosťou jazmínových kvetov je, že pôsobia tiež ako afrodiziakum, používajú sa aj pri problémoch v súvislosti so ženským reprodukčným systémom.
V ajurvédskej medicíne sa jazmín používa na odbúranie napätia, pri bolestiach hlavy, emocionálnych problémoch, na zmierňovanie menštruačných a pôrodných bolestí.
V čínskej tradičnej medicíne je jazmínový kvet známy ako “omladzovač” krvi a má silné antibakteriálne, protivírusové a protirakovinové účinky. Pretože ochladzuje krv, pomáha pri horúčkach, úpaloch a prehriatí organizmu.
K
Kadidlový esenciálny olej
Získava sa parnou destiláciou stuhnutej živice kadidlovníka (Boswelia carterii). Má relaxačný vplyv na ľudské telo, používa sa na tonizáciu zrelej pleti a vyhladzovanie vrások, zmäkčuje a revitalizuje pokožku, je ideálny na liečenie rán, jaziev a zápalov kože. Má výrazné imunostimulačné, antiseptické a regeneračné účinky na pleť, vonia príjemne balzamicky, sladko drevito, s veľmi jemným citrónovým nádychom.
Prírodné kadidlo – živica z kmeňa stromov Boswellia serrata. Kadidlu sa právom pripisujú antibakteriálne, antireumatické a protinádorové účinky vďaka vysokému obsahu boswellových kyselín, ktoré zmierňujú zápalové procesy a majú priaznivé účinky na zmiernenie prejavov osteoartrózy. Pôsobenie boswellových kyselín je porovnateľné s kyselinou acetylosalicylovou (aspirínom). Na rozdiel od nej však tieto kyseliny nedráždia, nepoškodzujú žalúdok a črevá, neznižujú zvýšenú teplotu a neriedia krv. Zasahujú do zápalového procesu tým, že interagujú s niekoľkými bielkovinami – sprostredkovateľmi zápalovej reakcie, ktoré prispievajú k procesu zápalu a rozvoju bolesti. Kadidlový olej má sťahujúci účinok, urýchľuje hojenie rán, zápalov, jaziev a miznutie kožných fľakov. Pomáha pri rannej stuhnutosti a zlepšuje pohyblivosť kĺbov.
Na fyzickej úrovni esenciálny olej z kadidla:
  • uvoľňuje hlieny, čím očisťuje pľúca,
  • má výrazné imunostimulačné účinky,
  • znižuje intenzitu ochorení dýchacích ciest, je účinnou prevenciou prechladnutia, zápalu hrtana, bronchitídy, pôsobí pri astme, infekciách dýchacích ciest,
  • má antiseptické a regeneračné účinky na pleť,
  • odvodňuje,
  • má celkové upokojujúce a sedatívne účinky,
  • podporuje hojenie rán,
  • vynikajúco pôsobí na zranenia a zápaly,
  • znižuje viditeľnosť jaziev.
Ak používame esenciálne oleje na prospievanie svojho fyzického tela, zároveň podporujeme aj emocionálne a duchovné uzdravovanie.
Kadidlo je známe ako výborný hormonálny olej – obsahuje seskviterpény, ktoré stimulujú limbický systém mozgu (centrum pamäti a emócií), hypotalamus a hypofýzu. Patrí medzi vzácne anxiolytické (proti-úzkostné) esenciálne živicové oleje.
Na psychickej úrovni vôňa kadidla:
  • dodáva životnú silu aby sme sa zbavili stresu, duševnej úzkosti, nervového napätia,
  • zlepšuje náladu,
  • zmierňuje duševnú vyčerpanosť,
  • ochraňuje pred depresívnymi stavmi,
  • uzemňuje vedomie,
  • prehrieva dušu,
  • spomaľuje dýchanie, tak nás upokojuje keď sme rozrušení,
  • koncentruje a ustaľuje pozornosť,
  • očisťuje intelekt, utišuje vnútro, podporuje meditáciu,
  • vyznačuje sa silnou esenciou, ktorá pomáha otvoriť tretie oko a rozvíjať vnútornú intuíciu – vôňa pomáha vyvolať hlboké meditatívne stavy, ktoré prinášajú pokoj, mier a harmóniu,
  • pomáha očistiť energetické pole, odstrániť negatívne energie a prináša pocit ochrany a istoty,
  • môže byť užitočný aj pri odstraňovaní blokád v tele, pomôže pri uvoľňovaní negatívnych emócií,
  • jeho vlastnosti sú spojené aj s otváraním duchovných svetov a podporou spojenia s vyššími dimenziami a energiami,
  • kadidlo – ezoterická esencia – otvára duchovné svety, podporí nás pri duchovnom raste, rozvoji a zvyšovaní vedomia vlastného ducha, umožní nám vstúpiť do hlbších posvätných sfér,
  • kadidlo môže byť užitočné pri autizme.
Spôsoby použitia:
  • masážna emulzia zložená z rastlinného oleja, esenciálneho oleja, prípadne z výťažkov, extraktov alebo macerátov prírodných živíc: starostlivosť o pokožku – natrieť 2-4 kvapky na potrebné miesto, vmasírovať smerom ku stredu tela, masírujte spánkovú oblasť, chodidlá, alebo unavené ochabnuté miesta tela,
  • inhalácia: 4 kvapky silice pridať do 1 l takmer vriacej vody – inhalovať pri ochoreniach dýchacích ciest a astme, na ukľudnenie alergickej reakcie pri sennej alebo chronickej nádche,
  • vaňový kúpeľ: 6 kvapiek silice pridať do 200 ml bieleho plnotučného jogurtu, zamiešať a rozptýliť do vody teplej 37 °C – kúpeľ má regeneračný účinok na pokožku, pôsobí uvoľňujúco na psychický stav organizmu,
  • voda na pleť: mastná pleť, výrazný sťahujúci účinok – je potrebné do vody pridať nosič esenciálneho oleja – rastlinný olej, glycerín alebo alkohol,
  • podanie neriedenej silice: pri upchatom nose, stresových situáciách, dýchavičnosti a astme na prehĺbenie dýchania inhalovať silicu nakvapkanú na vreckovke alebo v inhalačnej tyčinke,
  • potrite neriedeným olejom svrbiace miesta po poštípaní hmyzom,
  • aromalampa: s 3 kvapkami silice pôsobí uvoľňujúco a vytvára atmosféru pre meditáciu,
  • odporúčame aj voľné nakvapkanie na čerstvé šišky z borovice, jedle, smreka alebo smrekovca opadavého – prirodzeným spôsobom sa budú silice odparovať a rozvoniavať váš príbytok, pričom jemným spôsobom pôsobia proti vírusom a baktériám v ovzduší.
Kadidlo nájdete v rôznorodých prírodných produktoch, napríklad:
Kakost lesný
Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
RUMANČEK KAMILKOVÝ - Matricaria recutita

Prírodné antibiotikum na dezinfekciu dýchacích ciest s diaforetickým účinkom – podporuje potenie.

Kamilky nájdete v rôznorodých prírodných produktoch:
Kamilkový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • jeden z najlepších protizápalových hydrolátov vôbec, ako vnútorne, tak zvonka
  • pôsobí ako nervové tonikum, upokojujúco, analgeticky a antihistamínovo – potláča svrbenie slizníc, pokožky, aj vonkajších pohlavných orgánov
Pripravili sme pre vás prípravky s kamilkovým hydrolátom, a to:
Kapucínka väčšia

Rastlinné antibiotikum vhodné hlavne pri infekciách močových ciest. Kvapky z kapucínky sú vhodné pre deti aj dospelých na posilnenie celkovej imunity pri častých respiračných a močových infektoch – je vhodné užívať ich aspoň 2 mesiace bez prestávky – behom dvoch mesiacov zlikvidujú v tele väčšinu choroboplodných zárodkov.

  • Hlavný význam bylinky je v oblasti antibiotického pôsobenia na rezistentné baktérie streptokokov, 46 kmeňov baktérií Stafylokokov pyogenes aureus, ktorých nepriaznivé pôsobenie sa prejaví hlavne pri infekcii močových ciest, ďalej Proteus vulgaris, E. coli, salmonely a ďalšie a to v oblasti dýchacích, močových a gynekologických ciest,
  • Vysoká účinnosť bylinky tkvie v obsahu látky glykozid glukotropeolín so silnou protibakteriálnou účinnosťou – z nášho tela sa spolu s ďalšími látkami vylučuje hlavne močom, ale predtým stihne v močových cestách bojovať s mnohými druhmi baktérií – vylučovanie však prebieha aj pľúcami a dýchacími cestami, takže kapucínka pomáha aj pri infektoch dýchacích ciest,
  • Podporuje normálne funkcie imunitného systému, je výborná pri výskyte problémov súvisiacich s chladným obdobím, celkovo posilňuje organizmus,
  • Je vhodná na prevenciu infekčných chorôb – čerstvé listy slúžia na prečistenie krvi a zvýšenie obranyschopnosti organizmu – zvyšuje fagocytózu a nešpecifické posilnenie organizmu pri a po infekčných ochoreniach,
  • Rozširuje sortiment bylín prospievajúcich močovým orgánom – zásluhou antibakteriálneho účinku ju bylinkári považujú za „urologický penicilín” – liečebne ju môžeme použiť pri zápaloch močových ciest, obličkových infekcií, zápaloch močového mechúra, zápaloch prostaty – pôsobí proti väčšine kmeňov baktérií,
  • Osvedčila sa pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest – zápaloch priedušiek, hltana, angínach a chorobách z prechladnutia – vyznačuje sa schopnosťou riediť sekréty v prieduškách,
  • Účinkuje pri gynekologických zápaloch,
  • Mierne rozširuje koronárne cievy srdca,
  • Lieči zapálené rany, akné a nečistú pleť,
  • Pôsobí účinne aj proti plesniam a kvasinkovým infekciám,
  • Je vhodná pri očných infekciách.

Kapucínka má silné a širokospektrálne antibiotické účinkyčerstvá šťava alebo obklady z rozdrvených listov majú dezinfekčný účinok pri aplikácii na poranenú pokožku, kde ničí mikroorganizmy, ktoré by mohli zapríčiniť zápal – vhodný prídavok v mastiach a pleťových vodách. Pri vonkajšom použití pôsobí ako tonikum – pomáha proti vypadávaniu vlasov či tvorbe lupín, podporuje rast vlasov, navyše má aj antiseptické účinky na kožu. Rozdrvené semená vypudzujú hlísty, robia sa z nich obklady na boľavé miesta, pomleté sa používajú ako korenie a povzbudzujú trávenie. Čerstvé listy a kvety dopĺňajú vitamíny pri ozdravných kúrach. Kapucínku možno kombinovať s antibiotikami – umocní a podporí ich účinok.

Kapucínku väčšiu obsahujú napríklad:
Kapucínkový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • kapucínka je prírodným širokospektrálnym antibiotikom s antivírusovým a antibakteriálnym účinkom
Pripravili sme pre vás prípravky s kapucínkovým hydrolátom, a to:
Klinčekovec voňavý - Plod

Je známy ako anestetikum a antiseptikum, likviduje baktérie a pôsobí dezinfekčne, zvyšuje tok energie a zrýchľuje metabolizmus.

Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch
Kolagén

Kolagén je dôležitý proteín, ktorý do istej miery pracuje ako lepidlo držiace celé ľudské telo pohromade. Je prítomný v kostiach, svaloch, pokožke a v šľachách. Na všetkých týchto miestach spevňuje tkanivá a dodáva im tú správnu vnútornú štruktúru.S pribúdajúcim vekom kolagén strácame, čo sa následne odráža na strate elasticity pleti a na vzniku vrások. Ľudské telo si kolagén dokáže produkovať i samo, ibaže čím sme starší, tým menej ho dokáže produkovať svojpomocne.Od dvadsiateho roku života produkujeme každý rok asi o jedno percento kolagénu menej. Časté opaľovanie, fajčenie a strava bohatá na cukor navyše tvorbu kolagénu v tele ešte komplikujú.Predzvesťou nedostatku kolagénu v organizme je bolesť kĺbov, suchá pokožka, počiatočné vrásky, celulitída, strie, pigmentové škvrny, lámavé nechty a vlasy.Kolagén považovaný za prameň zdravej mladej pleti obsahujú aj rastliny – obsahuje sacharidy a proteíny v špecifickom pomere, čím sa líši od zvieracieho kolagénu, ktorého vstrebateľnosť pokožkou je veľmi obmedzená.Rastlinný kolagén:

  • urýchľuje proces obnovy vrchnej vrstvy pokožky, vďaka čomu robí pokožku zamatovo hladkou a hodvábnou na dotyk.
  • má silné omladzujúce účinky, vracia pokožke pružnosť a je príčinou napínania starnúcej a ochabnutej kože
  • je určený na aktívne pôsobenie cez noc
  • stimuluje procesy syntézy kolagénových vlákien, ktoré urýchľujú proces vyhladzovania vrások, následne sa revitalizuje a rekonštruuje vrchná časť kože, čím pokožke dodáva efekt zamatovej kože
  • už po niekoľkých dňoch používania je možné si všimnúť viditeľné omladenie pokožky
  • koža je zdravšia, napnutejšia a elastickejšia

Vedci rozpoznali potenciál Zbehovca plazivého a vytvorili originálny a patentovaný koncentrát – rastlinný kolagén, ktorý dodáva bunkám energiu a posilňuje štruktúru pokožky (zvýšenie sily pnutia buniek o 19 %, stimulácia elastinovej syntézy o 27 %). Využili rastlinnú biotechnológiu k vytvoreniu jedinečnej rastlinnej aktívnej zložky. Tento prírodný proces im vďaka multiplikácii dovoľuje z jedinej vzorky buniek zbehovca plazivého extrahovať rastlinný kolagén, ktorý sa vďaka svojej podobnosti kolagénu vyskytujúcemu sa v ľudskej pokožke optimálne vstrebáva. Tento vysoko moderný proces zachováva rastlinný zdroj a rešpektuje životné prostredie, pretože nevyžaduje jeho nadmernú spotrebu.

Rastlinný kolagén obsahuje napríklad náš Kolagénový krém

Komonica lekárska

Zlepšuje činnosť krvného a lymfatického obehu, obnovuje plynulý pohyb lymfy v lymfatických cievach a vlásočniciach. Používa sa pri poruchách cirkulácie krvi, pri lymfatických opuchoch, lieči kŕčové žily, pôsobí proti tvorbe krvných zrazenín v cievach. Pôsobí protizápalovo.

Často tiež využívaná vo forme jemného bylinkového oleja – extraktu z komonice lekárskej:

  • zlepšuje lymfatickú cirkuláciu
  • posilňuje cievne steny, zvyšuje pružnosť ciev a obmedzuje ich lámavosť
  • znižuje zrážanlivosť krvi – komonicový olej je vhodný pri liečbe a prevencii trombóz a z toho plynúcich embólií
  • má protizápalové účinky
  • pomáha pri kŕčoch v nohách, odstraňuje pocit „ťažoby nôh“ – možno ho jemne vtierať na kŕčové žily, odstraňuje bolesť nôh a opuchy po dlhom státí a únave
  • pomáha pri svalovom napätí
  • uvoľňuje stuhnutú šiju a svalstvo – prírodné bylinkové analgetikum, ktoré skutočne pomáha
  • pomáha pri kŕčoch rôzneho druhu
  • jemný olej pre ošetrovanie kože pri výskyte metličkových cievok na koži, kŕčových žíl a zápale žíl (aj preventívne)
  • pomáha pri vstrebávaní opuchov, pomliaždenín, modrín
  • komonicový olej sa používa na masáže pri problémoch s kĺbmi, artritíde, reume je adstringentný (sťahujúci) a tlmí bolesti
  • vhodný na hemoroidy – posilňuje cievnu stenu
  • potláča úporné svrbenie kože, môže sa používať pri ošetrovaní tzv. diabetickej nohy a iných rán
  • pôsobí ako diuretikum – podporuje močenie
  • na duchovnej úrovni pomáha opustiť kŕčovitý postoj a vnáša uvoľnenosť
  • komonica lekárska je silne zkľudňujúca bylinka – pomáha pri poruchách spánku a úzkosti
  • tlmí bolesť pri úrazoch miechových nervov a neuropatických bolestiach pri cukrovke
  • zo zmesi komonicového oleja a mletého semena pískavice – gréckeho semena sa dajú pripraviť kašovité, zmäkčujúce obklady na najrôznejšie zatvrdliny, cysty a podobne.
Komonicu lekársku nájdete v rôznorodých prírodných produktoch, napr.:
Konopný prášok
Získava sa jemným namletím semienok technického konope siateho bez obsahu THC. Semiačka konopy siatej sú známe vysokým obsahom proteínov, vlákniny, vitamínov hlavne skupiny B, minerálov (hlavne horčík, železo, fosfor, draslík, vápnik, zinok, jód, chróm) a esenciálnych aminokyselín. Konopný púder pôsobí protizápalovo, má upokojujúci účinok, hodí sa na rôzne typy pleti: pre veľmi suchú, začervenanú a precitlivenú, ale aj pre mastnejšiu so sklonom k akné. Obsahuje ceramidy – tuky, ktoré regulujú hydratáciu pleti a vlasov a tiež chlorofyl a lecitín. Je bohatý na olej – na pokožke vytvára jemný film, obaľuje vlas, šampónu dodáva nezameniteľnú prírodnú vôňu a pôsobí ako prírodný kondicionér.
Konopný olej
Je cenený pre svoje výborné hydratačné účinky. Obsahuje viac ako 75 % nenasýtených mastných kyselín (najviac zo všetkých rastlinných olejov), ktoré ľudská pokožka potrebuje k svojej správnej funkcii, z toho omega-6 a omega-3 mastné kyseliny v ideálnom pomere 3:1, a preto má olej výborné regeneračné, zvláčňujúce, upokojujúce, protizápalové a premasťujúce schopnosti. Omega-3 blokuje tvorbu histamínu, a tým brzdí rozvoj alergických reakcií. Z toho dôvodu je vhodný pre všetky druhy pleti.
Koriander semená

Stimulujú sekréciu a motilitu tráviaceho systému, pôsobia karminatívne, chutne, proti kŕčom a analgeticky, podporujú lepšie trávenie, zlepšenie zdravia srdca, zníženie hladiny cukru v krvi, znižujú zápal v tkanivách.

Koriander nájdete v rôznorodých prírodných podmienok, napríklad:
Kostihoj lekársky
Obsahuje látky potrebné k regenerácii porušených tkanív a kostí.
Kotvičník zemný - Prírodné afrodiziakum
  • zelená viagra
  • afrodiziakum pre ženy aj mužov
  • patrí medzi najkomplexnejšie pôsobiace byliny, je adaptogén a životabudič
  • účinné látky z kotvičníka podstatne zvyšujú pohlavnú túžbu smerujúcu k dosiahnutiu slasti
  • spôsobujú dramatický nárast svalovej hmoty na úkor tukov
  • u mužov zvyšujú hladinu testosterónu až o 30%
  • u žien podstatne zvyšujú hladinu estrogénov
  • kotvičník znižuje hladinu cholesterolu až o 30%
  • reguluje krvný cukor – pomáha pri diabete druhého typu
  • výrazne zvyšuje pohyblivosť spermií (zo 4% na 20% po dvoch mesiacoch užívania)
  • u žien napomáha otehotneniu, optimalizuje fungovanie ženských hormónov
Využitie vo fytoterapii
Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je jedno z najsilnejších prírodných afrodiziak pre ženy aj mužov, podporuje pohlavnú túžbu, zvyšuje hladinu pohlavných hormónov v tele a zlepšuje stavy spojené s poklesom pohlavných hormónov. Podporuje výrazne erekciu, plodnosť mužskú i ženskú, pohyblivosť a životaschopnosť spermií.
  • Pomáha tvoriť svaly pri športovaní a rýchlejšie odbúravať tuky v tele, je hojne používaný u kulturistov, prispieva k rýchlejšej regenerácii po námahe, stresoch, chorobách….
  • Omladzuje organizmus, doplňuje energiu, zvyšuje telový a svalový tonus
  • Normalizuje hladinu cukru, tuku v krvi aj krvný tlak, kyselinu močovú v krvi, stav pokožky, zrážanie a čistenie krvi, podporuje zdravie úst a ďasien
  • Kotvičník podporuje prirodzenú obranyschopnosť, pohlavný systém, pečeň, srdce, obličky. Optimalizuje kardiovaskulárny systém, detoxikuje organizmus. Podporuje normálne funkcie močového a reprodukčného systému, vhodný pre mužov i ženy, pričom účinky pocítia najmä ľudia po tridsiatke a vekovo vyššie, kedy začína klesať produkcia hormónov. Normalizuje funkciu nervového systému
  • Je močopudný prostriedok využívaný pri chorobách obličiek a močových ciest, rozpúšťa močové kamienky, výrazne znižuje hladinu kyseliny močovej – výborný na dnu, tlmí niektoré typy močovej inkontinencie a bolestivého močenia
  • Podporuje tvorbu žalúdočných štiav, zlepšuje črevnú peristaltiku, pôsobí žlčopudne a žlčotvorne. Čistí a lieči pečeň
  • Znižuje hladinu krvného cholesterolu o 25 – 30%, pôsobí ako veľmi účinné antisklerotikum, tlmí tachykardiu a predlžuje diastolu, pomáha pri angíne pectoris, zlepšuje krvný obeh, rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. Lieči srdcové ischémie a angínu pectoris, normalizuje krvnú zrážanlivosť, ak je táto chorobne zvýšená
  • Pôsobí ako výborný liek pri diabete II. typu, na inzulíne nezávislom
  • Patrí medzi najefektívnejšie prostriedky zvyšujúce pánsku potenciu, zvyšuje hladinu testosterónu až o 30%, zlepšuje mužskú plodnosť, zvyšuje libido, podporuje zlepšenie nálady a zvýšenie sebadôvery, lieči stareckú hyperpláziu prostaty a prostatizmus mladších mužov. Nie nadarmo je nazývaný “Zelenou viagrou”
  • U žien značne zvyšuje hladinu estrogénov – ženských pohlavných hormónov, má tonizujúce a všeobecne regeneračné účinky zvlášť po ťažkých chorobách. U žien dochádza k značnému zvýšeniu hladiny folikostimulačného hormónu (FSH) estradiolu, nárastu libida a pôsobí aj na zmiernenie negatívnych klimakterických príznakov
  • Kotvičník zemný je hojne využívaný športovcami – spôsobuje nárast sily, svalov a urýchľuje regeneráciu. Pri zvýšenom pohybe urýchľuje odbúravanie tukov a podporuje budovanie svalov
  • Lieči ušné šelesty, lieči niektoré zrakové poruchy, lieči niektoré typy závratov
  • Čaj je výborným kloktadlom pri zápaloch v ústnej dutine
  • Lieči lumbago
Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Kozinec blanitý - Astragalus membranaceus

Adaptogén a imunostimulant.

Silne protivírusový -účinnými prírodnými látkami z kozinca blanitého sú polysacharidy (hlavne tragakantín a bassorín) – extrakty získané z jeho koreňov sú veľmi cenenými posilňovačmi imunity a zvýšenia tvorby interferónov (IFN-β).

Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Kozlík lekársky
  • Napomáha normalizovať a podporovať zaspávanie
  • Pomáha udržiavať prirodzený spánok
  • Pomáha pokojne zvládať stres spojený s náročným pracovným životným štýlom
  • Na podporu upokojenia v prípade podráždenosti
  • Podpora duševnej pohody v prípade napätia a stresu
  • Prispieva k optimálnej relaxácii a pomáha udržiavať zdravý spánok
Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Bršlica – Kozonoha hostcová

Zabudnutá liečivka a bylinka na reumu a dnu.

Kozonoha hostcová:
  • podporuje látkovú výmenu (metabolizmus) aj uvoľňovanie kyslých usadenín a ich vylučovanie z tela – vedie k odkysleniu organizmu
  • podporuje zvýšené vylučovanie solí kyseliny močovej a chloridov pri dne – podagre
  • je vhodná pri liečbe zápalov spôsobeným usadzovaním kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch
  • blahodarne pôsobí na pohyblivosť kĺbov a ich regeneráciu
  • pomáha od bolesti kĺbov pri reume, dne, reumatoidnej artritíde alebo po poranení v oblasti väzov
  • detoxikuje, má močopudné účinky – zamedzuje zadržiavanie vody v tele – má silný močopudný účinok – pomáha proti opuchom
  • je prospešná pri močových kameňoch
  • uvoľňuje kŕče
  • zdroj vitamínu C
  • zvonka podporuje hojenie rán
  • uľavuje od hemoroidov
Nájdete ju v rôznorodých prírodných produktoch:
Kurkuma pravá - Cucurma longa

Bylinný extrakt bohatý na antioxidanty, lieči sliznice – má výrazný antivirotický, antimikrobiálny a protizápalový účinok.

Obsahuje flavonoidy (kukurminoid I a II) a aromatické silice – stimuluje imunitu a zmierňuje zápalové reakcie,

Nájdete ju v rôznorodých prírodných produktoch:
Kyselina mliečna
Vyskytuje sa prirodzene v pokožke ako súčasť prírodného zvlhčujúceho faktoru (natural moisturizing factor – NMF), ktorý je zodpovedný za správnu hydratáciu a pružnosť rohovitej vrstvy pokožky. Má keratolytický účinok (zmäkčuje a podporuje odlupovanie vonkajšej vrstvy pokožky) a exfoliačný účinok (odstraňuje odumreté kožné bunky z povrchu kože).Prírodná zvlhčujúca látka so silnými antibakteriálnymi účinkami – dopĺňa prirodzene sa vyskytujúci laktát sodný v pokožke, pomáha ju hydratovať, zvyšuje obsah vlhkosti v koži až o 84 %, reguluje hodnotu pH (kyslosť / zásaditosť) povrchu pokožky, čím kontroluje bakteriálnu mikroflóru.
Kyselina hyalurónová

Hyalurónová kyselina je tekutina, ktorá existuje v každom žijúcom organizme. Hlavnou funkciou kyseliny hyalurónovej je udržiavanie celého tela hydratovaného a lubrikovaného. Najväčšie koncentrácie tejto látky boli objavené v pokožke a kĺboch.

Je to komplexná molekula, ktorá sa v tele formuje do tvaru gule, ktorá je odolná voči stlačeniu. Ako človek starne, molekuly kyseliny hyalurónovej v tele strácajú schopnosť udržať tento tvar a vedie to k ochabnutiu a vráskam v prípade pokožky a bolestivosti a stuhnutosti v prípade kĺbov.

Kyselina hyalurónová je súčasťou skupiny látok – glykosaminoglykánov, ktoré zabezpečujú pevnosť buniek a kĺbov. Výskumy dokázali, že kyselina hyalurónová dokáže zadržať viac vody ako ktorákoľvek iná prirodzená látka. Vynikajúce hydratačné vlastnosti spôsobujú výrazné vyhladenie a elasticitu tkanív.

Hyalurónová kyselina

  • zapĺňa medzery medzi bunkami zadržiavaním vody a ochraňuje bunky – hydratovaná pokožka pôsobí zdravo a mlado
  • presvetľuje a rozjasňuje dehydratovanú pleť
  • pleť bude elastická, pevnejšia a zároveň dobre vyživovaná
  • fantastickú vstrebateľnosť, veľmi ľahko prenikne do pokožky
  • opticky vyhladzuje vrásky, udržiava vysokú hladinu kolagénu a elastínu v pokožke

Kyselinu hyalurónovú obsahuje napríklad náš Hyalurónový krém alebo Hyalurónové sérum

L
Laminaria digitata - Hnedá morská riasa
Extrakt z hnedej morskej riasy – vysoko inovatívna látka – polysacharid – podporuje opálenie stimuláciou produkcie fibroblastov a podporou syntézy kolagénu a melanínu a zvýšenie počtu melanocytov, s alebo bez slnečného žiarenia. Má schopnosť omladzovať bunky a kmeňové bunky a chrániť kožu pred starnutím, napína pokožku a vyhladzuje vrásky.
Levanduľa
Levanduľa má upokojujúci účinok na celý organizmus. Pôsobí sedatívne na centrálnu nervovú sústavu, upokojuje myseľ a pôsobí antistresovo, na druhej strane podporuje koncentráciu a zlepšenie pamäte.
Levanduľa:
  • stabilizuje emócie
  • tlmí bolesti hlavy a migrény psychického pôvodu
  • je dobrý na neurastenické problémy akéhokoľvek pôvodu
  • je účinným prostriedkom proti úzkosti, depresii, psychickej únave, nespavosti
  • harmonizuje a znižuje krvný tlak
  • upokojuje búšenie srdca
  • má skrášľujúci účinok na pokožku
  • vyrovnáva činnosť mazových žliaz
  • napomáha tvorbe nových kožných buniek.
  • pôsobí antibioticky, silica v levanduľových kvetoch má baktericídne účinky – likviduje baktérie.

Antiseptické (protizápalové) vlastnosti levanduľového oleja napomáhajú ošetrovaniu odrenín, rán, ekzémov, drobných kožných problémov a zároveň dezinfikujú a urýchľujú ich hojenie. Pri jazvách má levanduľa sceľovací účinok. Levanduľový olej je olej prvej voľby pri drobných popáleninách a spáleninách po opaľovaní.

Veľmi účinne bojuje aj proti kvasinkovým infekciám – kandidózam – spôsobeným kvasinkou Candida albicans.

Upokojí aj pokožku hlavy, pomáha v boji proti lupinám a podporí rast krásnych a zdravých vlasov.

Vynikajúco pôsobí proti nádche – ak máte problémy s dýchaním a váš nos je nepriechodný, skúste si potrieť levanduľovým olejom okolie nosných dierok, aby sa uvoľnili.

Levanduľový masážny olej uvoľňuje kŕče hladkého svalstva – kvety levandule majú protikŕčové, žlčopudné a močopudné účinky, priaznivo pôsobia pri funkčných poruchách žalúdka, tráviaceho a vylučovacieho ústrojenstva, povzbudzujú pankreas, eliminujú ťažkosti s trávením, pôsobia proti plynatosti – masáž brucha a podbruška. Levanduľový olej zmierňuje menštruačné bolesti – pri ženských problémoch je vhodný ako teplý obklad priamo na oblasť podbruška.

Levanduľový olej uvoľňuje aj kŕčovito stuhnuté kostrové svalstvo, ktoré je dôsledkom preťaženého organizmu, takže je skvelým doplnkom masážnych emulzií – ako masážny relaxačný a regeneračný olej prekrvuje pokožku, pôsobí proti bolesti svalov.

Odpudzuje komáre, lokálne sa môže aplikovať na štípance od hmyzu.

Pripravili sme pre vás set levanduľových prípravkov, a to:
Levanduľový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • najlepšia kvetová voda pre ukľudnenie a dobrý spánok – omýva napäté nervy a duševné bloky
  • je balzamom na napätie v oblasti solárneho plexu, kedy nervozita narušuje trávenie a spôsobuje stavy vysilenia, palpitácie a vysoký krvný tlak
  • prináša harmóniu a rovnováhu v nekľudných obdobiach a zmierňuje stres
  • zároveň posilňuje sebadôveru, človek môže k problémom pristupovať s väčším odstupom
  • doprevádza terapie, ktorých cieľom je prekonať vzorce dané výchovou
  • znižuje tlak a reguluje srdcový rytmus, palpitácie, arytmie
  • digestívum, znižuje žalúdočnú kyslosť, kŕče žalúdka predovšetkým nervového pôvodu
  • spazmolytikum a analgetikum – používa sa na bolesti, bolesti hlavy spojené s preťažením pečene, menštruačné kŕče, bolesti kĺbov a svalov
  • pôsobí proti zápalom, infekciám
Pripravili sme pre vás prípravky s levanduľovým hydrolátom, a to:
Limetka
Svieži citrusová vôňa pre zlepšenie nálady.
Lipa

Lipový kvet je známy a používaný už tisíce rokov, každé leto nás teší svojou sladkou, jemnou medovou vôňou.

Lipa je potopudná bylinka – pomáha zohriať telo a vypotiť sa. Lipový kvet je vynikajúcim pomocníkom pri bolestiach hlavy a migrénach. Je tiež účinný pri poruchách spánku, pôsobí ako tonikum na nervovú sústavu, tíši pocity hnevu.

Nájdete ju v rôznorodých prírodných produktoch:

V kozmetike dodáva zničeným a lámavým vlasom chýbajúcu vlhkosť. Lipový kvet chráni a vyhladzuje vlasovú štruktúru a je vhodnou prevenciou proti rozštiepeniu končekov vlasov. Regeneruje vlasovú pokožku a vlasové korienky. Lipový extrakt napomáha k odstráneniu lupín, znižuje vypadávanie vlasov a podporuje ich rast. Vytvára na pokožke obrannú bariéru, má vynikajúce regeneračné účinky, udržuje vodnú a tukovú rovnováhu a okamžite upokojuje pokožku.

Lipový hydrolát
Kvetinová voda obsahuje cenné prvky – fytolátky z lipového kvetu a jemných okvetných lístkov a svoje priaznivé účinky uplatňuje priamo aplikáciou na pokožku alebo vlasy. Tieto látky tiež napomáhajú regenerácii vlasov a vlasovej pokožky.
  • má upokojujúci účinok na pokožku
  • obnovuje lesk a vyrovnanosť pokožky tváre
  • dodáva vlasom lesk
  • protizápalový účinok
  • relaxačný účinok
Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Lipkavec syridlový
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • metabolikum, detox lymfatického a močového systému
  • tlmí chuť do jedla
  • podporuje odvodnenie
  • vplýva najmä na vyplavovanie škodlivín z obličiek, pankreasu, pečene i lymfatického systému a podporuje ich správnu činnosť
  • blahodarne pôsobí na funkciu štítnej žľazy
  • podporuje hojenie rán i ľahších popálenín a eliminuje kožné zápaly
Pripravili sme pre vás prípravky s lipkavcom, a to:
Litsea Cubeba
Silica s osviežujúcou, sladkokyslou citrónovo – pomarančovou vôňou s antiseptickým, protiplesňovým a protivírusovým účinkom, podporuje koncentráciu a dobrú náladu.
Lopúch
Obsahuje kombináciu trieslovín, polyacetylénov a slizu – aktivuje mikrocirkuláciu v pokožke, má adstringentné (sťahujúce) účinky – reguluje tvorbu kožného mazu, upokojuje podráždenú pokožku. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom je vhodný na liečbu niektorých kožných problémov ako dermatitída, ekzém, aknózna pleť, lupiny, vypadávanie vlasov.
Lopúch bol v stredoveku používaný ako liečivá bylina proti mnohým neduhom tak v západnej ako aj vo východnej medicíne. Zo stredovekých spisov sa dozvedáme, že lopúch sa používal na liečenie rôznych bolestí vrátane močových kameňov, žalúdočných vredov a podobne. Aj v dnešnom ľudovom liečiteľstve je lopúch vysoko cenený. Jeho prvoradou schopnosťou je čistenie krvi a patrí medzi rastliny na všetky druhy kožných ochorení:
• Odstraňuje svrbenie a olupovanie pokožky
• Odstraňuje zápalové procesy na pokožke
• Účinne odstraňuje odumreté kožné bunky
• Spevňuje vlasy, dodáva im jemnosť a lesk
• Obnovuje štruktúru vlasov po farbení a chemických zásahoch
• Hlboko preniká do pokožky a čistí vlasové folikuly
Lopúch a jeho liečivé účinky sú veľmi silné, pretože obsahuje proteíny, inulín, polysacharidy, silice, slizové látky, triesloviny, glykosid arkciín, horčíny, bielkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápnika, draslíka a horčíka, kyselinu palmitovú a stearovú, ktoré povzbudzujú mikrocirkuláciu krvi v kapilárach ako aj látkovú výmenu pokožky a látky s fytoncídnym účinkom. V listoch sa okrem toho nachádza tiež kyselina askorbová.
Vnútorné užívanie
Lopúch pôsobí priaznivo pri poruchách tráviacej sústavy a posilňuje odolnosť organizmu. Podporuje vylučovanie moču – má močopudné, protizápalové, antiseptické, detoxikačné a fungicídne účinky. Užíva sa ako posilňujúci liek v rekonvalescencii a pri jarnej únave a tiež ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky. Detoxikuje organizmus – je skvelým antioxidantom, ktorý pri vnútornom použití napomáha odvádzaniu škodlivých látok z tela – využíva sa pri atakoch dny, zápalov kĺbov, reumy, tiež ekzémov, dermatitíd, psoriázy. Lopúch si teda právom zaslúži, aby sme sa o ňom vyjadrovali ako o liečivej rastline.
Vonkajšie použitie
Zvonka sa odporúča pri kožných vyrážkach, ekzémoch, hnisavých ochoreniach kože, zle sa hojacich ranách, iných kozmetických defektov vrátane odrenín, popáleninách a pri nadmernej tvorbe kožného mazu. Hlavne posledné vlastnosti sa využívajú vo vlasovej kozmetike.
Koreň

Má močopudný i potopudný účinok, zlepšuje teda látkovú výmenu. V ľudovom liečiteľstve sa jeho korene používajú pri cukrovke, dne, obličkových a močových kameňoch, žalúdočných vredoch a bolestiach. Jedna zložka – inulín podporuje priateľské baktérie v hrubom čreve. Navyše reguluje hladinu cukru v krvi a znižuje krvný tlak. A podľa niektorých ľudových liečiteľov pomáha lopúch aj pri ženských problémoch ako cysty, zápaly, bolesti v podbrušku.

Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Ľubovník bodkovaný - Kvet
Upokojujúco pôsobí na psychiku. Ukľudňuje myseľ, priaznivo pôsobí proti depresii. Podporuje hojivé a regeneračné procesy vo všetkých žľazách.
Ľubovník nájdete v rôznorodých prírodných produktoch, napr.:
M
Maca peruánska
Posvätná rastlina Inkov, obsahuje komplex účinných látok, ktoré pôsobia na hormonálny systém – alkaloidy, predovšetkým macaín, ktorý stimuluje sexuálnu aktivitu, zvyšuje činnosť štítnej žľazy a ovplyvňuje látkovú výmenu. Ďalej obsahuje glukosinoláty, ktoré sa podieľajú na regulácii hormonálnych procesov, ktoré súvisia s reprodukciou a isothiokyanáty, ktoré majú preventívne protirakovinové účinky. Ocenia ju najviac tí, ktorí túžia po potomstve, ďalej diabetici (na diéte), chorí na štítnu žľazu aj starší ľudia, pretože vyrovnaný hormonálny systém = sviežosť, mladosť, energia a pozitívna myseľ.Prášok z koreňa je známy pre svoje rekondičné a regeneračné účinky na vlasovú pokožku, stimuluje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu, ktoré je spôsobené hormonálnou dysbalanciou. Stimuluje syntézu kolagénu a zlepšuje bunkovú súdržnosť, zlepšuje odolnosť vlasových cibuliek voči stresu, vo vlasovej cibuľke zvyšuje bunkovú proliferáciu. Posilňuje vlasy, zvyšuje množenie buniek v epitelovej pošve, čo dopomáha k zvýšenej výžive vlasov a umožňuje vývoj vlasov. Zdravá koreňová pošva tak zabezpečí rast silnejších a zdravších vlasov. Zvýšením hustoty kolagénu v tkanive pokožky hlavy zlepšuje vitalitu vlasov. Zároveň pôsobí ako jemný prírodný kondicionér, podporuje hladké rozčesávanie vlasov.
Malinový olej
Prírodná alternatíva ochrany pokožky pri opaľovaní, SPF 30 – 50.
Mladé malinové listy
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • priaznivo vplýva na trávenie a metabolizmus, stimuluje vylučovanie potu a moču, odvodňuje, čistí organizmus
  • napomáha komfortu počas ženských dní
Pripravili sme pre vás prípravky s malinovými lístkami, napr.:
Mäta pieporná

Má pozitívne účinky predovšetkým na žalúdok a tráviacu sústavu. Zvyšuje vylučovanie žlče, uvoľňuje črevá, zmierňuje kŕče hladkého svalstva, plynatosť a pálenie záhy. Priaznivo pôsobí proti zvracaniu a pri nevoľnosti. Obsiahnuté triesloviny pôsobia preventívne pri ochoreniach žalúdka, žlčníka a čriev. Je bohatá na antioxidanty, ktoré podporujú dobrý zrak a jej silica posilňuje imunitný systém. Z obsahových látok je najdôležitejšia silica bohatá na mentol a jeho estery, menthon, menthofuran a ďalšie terpény, flavonoidy, triesloviny, triterpény, horčiny. Mentol má výrazne antiseptické a lokálne anestetické vlastnosti. Uvoľňuje kŕče a pomáha tráviacemu traktu. Antiseptické a upokojujúce účinky mäty sa využívajú pri zápaloch horných dýchacích ciest a bronchitíde.

Je antiseptikum, analgetikum, má adstringentné (zvieravé), antivírusové, antioxidačné ale tiež stimulujúce účinky. Obsahuje mentol ktorý stimuluje nervy v pokožke, ľahko sa odparuje a vytvára chladivý efekt. Používa sa ako príjemný prostriedok na ukľudnenie. Pôsobí antisepticky a čistí póry, preto sa v kozmetike požíva na vypnutie pokožky a je vhodná pre mastnú pokožku, pri problémoch s akné.

Mäta pieporná hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • chladivá a osviežujúca
  • má mentálne stimulačné účinky, pôsobí povzbudzujúco, preto sa veľmi hodí ako ranný nápoj – jej koncentračné účinky na myseľ môžete oceniť či už pri učení, písaní, alebo hocičom čo vyžaduje sústredenú myseľ
  • má virucídny, antiseptický, analgetický, protikŕčový, potopudný a cholagolický účinok – stimuluje vylučovanie žlče, navyše dezinfikuje črevá zvnútra a kožu zvonka – vyvoláva chladivý pocit
  • osviežuje pri nadmernom potení a návaloch horúčavy
  • excelentné digestívum, pôsobí mierne detoxikačne na pečeň, podžalúdkovú žľazu aj črevá, je veľmi vhodná pri zápche, nafukovaní, pálení záhy, refluxe, či tráviacich problémoch spôsobených rôznymi príčinami, oplatí sa vyskúšať aj v prípade Crohnovej choroby, kolitíde, alebo syndróme dráždivého čreva
  • funguje veľmi dobre ako čistič tráviaceho traktu, vďaka ohľaduplným antibakteriálnym a protifermentačným účinkom
  • stimuluje lymfatickú a žilovú cirkuláciu – podporuje metabolizmus
Pripravili sme pre vás prípravky s mätovým hydrolátom:
Mäta roľná hydrolát
Bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • osvieženie tela i mysle
  • plynatosť
  • pálenie záhy
  • bolesti brucha
  • stimulácia nervového systému
  • sústredenie sa
  • akné
  • zápal pokožky
  • porucha žlčníka
  • nádcha
  • alergia
  • unavené a ťažké nohy
Pripravili sme pre vás prípravky s hydrolátom z Mäty roľnej:
Materina dúška
Má podporný antivírusový a antibakteriálny účinok najmä pri zápaloch dýchacích ciest a uľahčuje odkašliavanie, uvoľňuje kŕče v dýchacích cestách a stiahnutie priedušiek pri zápale. Extrakty dezinfikujú sliznicu dýchacích ciest, a pôsobia proti väčšine baktérií, ktoré tieto zápaly spôsobujú, podporujú vylučovanie hlienu, vykašliavanie a uvoľňujú hladké svalstvo priedušiek, čím sa dýchacie cesty stávajú priechodnejšími. Materina dúška sa preto používa hlavne pri vlhkom kašli a bolestiach hrdla, najmä ak sú spojené s pocitom suchej sliznice.
Bylina dezinfikuje močové a tráviace ústrojenstvo, čo je vhodná doplnková liečba zápalov močových ciest a infekčných hnačiek. Takisto pôsobí proti črevným parazitom a niektorým hubám a kvasinkám.
Materina dúška uvoľňuje kŕče hladkého svalstva tráviacej sústavy, čo prináša úľavu pri nadúvaní, stimuluje vylučovanie žalúdočnej šťavy a tráviacich enzýmov, čím zvyšuje chuť do jedla a podporuje trávenie.
Hydrolát z Materinej dúšky
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • má antibakteriálne, protiplesňové, antimykotické a protivírusové účinky
  • posilňuje imunitný systém
  • uľavuje pri nachladnutí a zápaloch dutín
  • napomáha uvoľňovaniu hlienu, upokojuje dráždivý kašeľ
  • zmierňuje bolesti svalov a reumatické bolesti
  • pôsobí hojivo na drobné, hnisajúce ranky
  • pôsobí priaznivo na nervy pri stavoch únavy, depresie a bolestiach hlavy pri psychickom vyčerpaní
  • rozptyľuje smútok a melanchóliu
  • zlepšuje kvalitu spánku, znižuje nočné prebúdzanie
  • prirodzene zvyšuje hladinu sérotonínu – hormónu radosti a šťastia
Pripravili sme pre vás prípravky s hydrolátom z materinej dúšky, a to:
Medovka lekárska - Melissa officinalis

Liečivá bylinka, ktorú možno práve pre jej silné upokojujúce účinky nazýval známy lekár Paracelsus „elixírom života.” Pomáha pri psychoneurotických stavoch, ako sú migréna, nespavosť, bolenie hlavy, vyčerpanosť, prepracovanosť. Upokojuje, zmierňuje časté zmeny nálad a nepokoj a pomáha zaspať. Tiež posilňuje centrálny nervový systém, uvoľňuje kŕče a napätie svalstva, možno ju použiť pri ľahších formách neurasténií, depresií, na alergie nervového pôvodu (napr. pri astme vyvolanej stresom). Pomáha pri bolestivej menštruácii i v klimaktériu. Uvoľňuje kŕče, búšenie srdca, znižuje krvný tlak a pomáha aj pri chorobách z prechladnutia.

Je liečivá bylinka, ktorá blahodárne pôsobí na celý organizmus, celkovo podporuje imunitu, prirodzeným spôsobom chráni pred vírusmi, baktériami a plesňami, pomáha eliminovať prechladnutia, príznaky chrípky a ďalších ochorení dýchacích ciest, vrátane sínusitíd

  • ničí Staphylococcus aureus – zlatého stafylokoka – baktériu, ktorá spôsobuje zápaly
  • účinkuje proti hube Candida albicans
  • pôsobí sedatívne na centrálny nervový systém, upokojuje myseľ, ukľudňuje telo
Liečivé nie sú z medovky kvietky či koreň, ale medovkové lístočky. Jej domovom je južná Európa, odtiaľ sa rozšírila aj do ostatných kútov kontinentu. Medovka je nenáročná a pestuje sa ľahko. Aby nikto nepochyboval o tom, že bylinka je to skutočne liečivá, v roku 2006 ju pre istotu vyhlásili za „liečivú rastlinu roka“. Medovka obsahuje viac ako 100 fytolátok. Okrem iného aj esenciálne oleje citronellal a citral, vďaka ktorým má rastlinka svoju špecifickú, citrónovú vôňu.
Už samotný obsah vitamínu C a B poukazuje na to, že je medovka lekárska pre ľudské telo veľmi prospešná. Vitamín C sa podieľa na stovkách až tisícoch biochemických procesoch, okrem iného napomáha aj vstrebávaniu iných prospešných látok, ktoré prijímame v strave. Tento vitamín je extrémne dôležitý aj pre športovcov, ktorých regenerácia po tréningu je vďaka nemu rýchlejšia, respektíve dôsledky tréningu, ako je napríklad svalovka, sú miernejšie.
Vitamíny zo skupiny B majú množstvo pozitívnych účinkov, od zlepšovania nálady, cez premieňanie cukrov na energiu, prispievajú k rovnováhe nervového systému a podpisujú sa na zdraví ciev, vlasov, nechtov a pokožky.
Medovka lekárska je plná antioxidantov, čoho dôkazom sú aj flavonoidy, nazývané vitamín P. Ide o najsilnejšie rastlinné antioxidanty. Flavonoidy spolu s vitamínmi zabezpečujú výrazné protivírusové a protibakteriálne účinky.
Ako to už pri liečivých rastlinách býva zvykom, dobre o nich vedeli už naši dávni predkovia. Konkrétne s medovkou si už starí Rimania tíšili kŕče, používali ju tiež pri búšení srdca, dokázala zahnať melanchóliu, ale tiež bolesti brucha. Čo je zaujímavé, medovku milujú aj včely. V stredoveku a na začiatku novoveku sa bylinkám a ich liečivým účinkom, či vyrábaniu liečiv venovali viaceré mníšske rády, medzi ktoré patrili aj karmelitáni.
Karmelitánske kvapky vyrábali z medovky mnísi v kláštore bosých karmelitánov v Paríži už od roku 1611. Svojimi účinkami kvapky upokojujú dušu i telo. Používame ich vtedy, keď chceme utíšiť a upokojiť nervy, čiže pri strese, nervozite, nespavosti, prepracovanosti, srdcových neurózach, ale aj pri žalúdočných neurózach.
Medovkový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • má vysoký obsah antioxidantov
  • pôsobí protiinfekčne, antivírusovo – odporúčame ho hlavne v období vírusových infekcií, pôsobí protifylakticky
  • má imunostimulačné účinky
  • prevencia sezónnych aj celoročných alergií
  • pôsobí analgeticky a protizápalovo – prírodné antibiotikum
  • zažívacie tonikum, digestívum – zlepšuje trávenie, znižuje kŕče v tráviacom trakte, ukľudňuje bolesti brucha pri zápaloch a vredoch, pôsobí žlčopudne
  • ukľudňuje migrény spôsobené tráviacimi problémami
  • je známa pre svoje sedatívne, ukľudňujúce a posilňujúce účinky, uvoľňuje stres
  • stimuluje pamäť a zlepšuje náladu – fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v medovke potláčajú enzýmy, ktoré rozkladajú neurotransmitery zodpovedné za pamäťové funkcie
  • harmonizuje ženský organizmus pri problémoch s PMS a menopauzou – povzbudzuje a je antidepresívna
  • je vhodná u hyperaktívnych detí
  • napomáha tráveniu a zmierňuje črevné kŕče ako aj kŕče spojené s kolitídou a Crohnovou chorobou
Pripravili sme pre vás prípravky s medovkovým hydrolátom, napr.:
Medvedí cesnak

Priaznivo vplýva na vencové tepny srdca, odstraňuje zvápenatenie ciev, optimalizuje vysoký krvný tlak a celkovú cirkuláciu krvi v tele. Zabraňuje kôrnateniu ciev a skleróze. Môže sa použiť pri ženských chorobách a výtokoch, priaznivo pôsobí na žalúdok a črevný systém, prečisťuje obličky a močové cesty. Výrazne znižuje negatívny vplyv nikotínu, čistí zahlienené pľúca a priedušky, celkovo zmierňuje dýchacie ťažkosti. Detoxikuje a dezinfikuje celý organizmus.

V ľudovom liečiteľstve sa výťažkami z medvedieho cesnaku liečia črevné parazitózy, používa sa pri hnilobných a kvasných žalúdočných ťažkostiach a pri zápaloch tenkého čreva akéhokoľvek pôvodu. Šťava tvorí chuťovú zložku jarných bylinných kúr.

Monarda - Monarda Fistulosa Plant Oil, c.t. geraniol
Protiplesňová, protizápalová, antimikrobiálna, antioxidačná, predlžuje spánok, protistresová, proti úzkosti… Má príjemnú, jemne sladkú vôňu pripomínajúcu ružu a/alebo palmarózu.
Monarda je pôvodom z prérií Severnej Ameriky, americkí osadníci nazývali Monardu „divoký bergamot“, pretože arómu rastliny bergamot pripomína. Pestuje sa ako okrasná bylinka, na konci leta oplýva bohatými kvetmi bielej, fialovej alebo ružovej farby. Jej peľ a nektár priťahujú včely a motýle, prezýva sa jej tiež “včelí balzam”. Obsahuje veľké množstvo geraniolu a to jej dáva príjemnú vôňu a veľké využitie v aromaterapii.
Je skvelým spojencom pohybového aparátu (tlmí bolesť, zápaly, kŕče), uľavuje respiračným problémom (zápaly a infekcie dýchacích ciest, prechladnutie, bronchitídy), posilňuje imunitu (je potopudná a diuretická) a má priaznivý vplyv na kožu (tonizuje, stará sa póry a akné, hojí rany). Vďaka svojej príjemnej a jemnej vôni je tento olej perfektný ako prírodný dezodorant.
Éterický olej z monardy je širokospektrálnym prípravkom, Jedným z hlavných dôležitých atribútov je to, že je účinným antivírusovým, antibakteriálnym a antimykotickým činidlom. Inhibuje baktérie pretrvávajúce na vašej koži z rôznych rán, odrezkov, odrenín alebo modrín a zabraňuje, aby sa stali septickými. Má širokospektrálne účinky použitia, bojuje proti infekciám, zabraňuje vírusom a baktériám v množení.
Zabraňuje rastu plesniam a súčasne tlmí zápaly. Pomáha liečiť kožné infekcie, ako je impetigo, abscesy a ekzémy, ale aj zápaly kože, ako je psoriáza a herpes.
Monarda je vynikajúca pri chrípke a prechladnutí, má širokospektrálny baktericídny účinok. Účinne zmierňuje zápaly a kŕče, odstraňuje karcinogény a posilňuje imunitný systém. Často sa používa pri 1-3 stupňových popáleninách a ekzémoch, chronickej bronchitíde a bronchiálnej astme. Sladká a príjemná vôňa monardy prináša mier, pokoj a relaxáciu.
V psychickej rovine poskytuje duševnú i telesnú očistu, zaháňa pochybnosti a posilňuje sebaúctu.
Pripravili sme pre vás prípravky s monardou, a to napr.:
Monoi
Slnečná, sladká kvetinová vôňa kombinujúca kokosové orechy, vanilku a exotické kvety Monoi – rajská atmosféra výletu na morské ostrovy, pláže s jemným bielym pieskom a kokosovými palmami.
Moruša čierna - prírodný zdroj železa
Ovocný strom pôvodom z Ázie – je obľúbená pre svoje lahodné, šťavnaté sladkokyslé plody, ktoré sú ľahko stráviteľné. Obsahujú mnoho organických kyselín, ako kyselinu citrónovú a jablčnú, vitamíny C, B, K, A a E, železo, draslík, horčík aj mangán. Majú veľké množstvo antioxidačných antokyánov.Nielen plody, ale listy a kôra zabraňujú starnutiu a pomáhajú pri mnohých chorobách. Už Rimania im pripisovali tráviace a antioxidačné účinky. Odvar zo sušených listov reguluje hladinu cukru v krvi, preto sa odporúča pri cukrovke a pri ochorení pankreasu.
PLODY MORUŠE ČIERNEJ sa právom radia medzi superpotraviny.
Čo obsahujú plody moruše?
  • vitamín C a vitamín K
  • železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík
  • stráviteľnú vlákninu, bielkoviny
  • až 50 % obsah prírodných cukrov (glukóza a fruktóza)
  • resveratrol − prírodný antioxidant

Účinky plodov moruše čiernej:

  • prevencia chudokrvnosti (anémie) – prírodný zdroj ľahko vstrebateľného železa – nie je vôbec bežné, aby nejaké ovocné plody obsahovali toľko železa – tento podiel železa v plodoch moruše sa dá porovnať s podielom železa v hovädzom mäse
  • prírodný zdroj resveratrolu (bioflavonoid, významný antioxidant) – účinný v boji proti rakovine – má ochranný účinok na srdce a krvný obeh
  • pomáha pri prečistení močových ciest
  • znižuje vysokú koncentráciu cholesterolu
  • zdroj okamžitej energie – vhodné pri únave a vyčerpaní
  • zlepšuje spánok a upokojuje myseľ
  • posilňuje imunitu
  • odbúrava stres – protistresový prostriedok
  • pomáha pri srdcových a cievnych chorobách
  • čistí organizmus
  • prevencia nádorových ochorení – prostaty, prsníka, kože
  • pomáha proti šediveniu vlasov spôsobených stresom či úzkosťou
  • používa sa pri suchých a červených očiach
  • pri bolestiach hlavy
  • doplnok pri horúčkach
Nájdete ju napríklad v:
Hydrolát zo semien divej mrkvy
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • regeneruje, čistí a stimuluje a detoxikuje pečeň, žlčník a obličky
  • podporuje chudnutie
  • čistí krv
Pripravili sme pre vás prípravky s mrkovým hydrolátom, a to:
Mucín - slimačí sliz

Aj keď použitie nekonvenčných prísad v starostlivosti o pleť nie je nič nové, obzvlášť pri jednej sa každému zdvihne obočie… teda aspoň spočiatku. Začlenenie slimačieho slizu do kozmetických prípravkov a výrobkov starostlivosti o pleť je trendom, ktorý ponúka globálny trh. Kozmetické značky zahŕňajú slimačí sliz do výrobkov ako sú pleťové masky, denné aj nočné krémy, pleťové hydratačné séra, jemné krémiky na ošetrovanie očných liniek proti tvorbe vrások. A odteraz aj v našom sortimente!

Poznáte ten striebristý slizký chodník (tiež známy ako Helix Aspersa Müller Glycoconjugates), ktorý po sebe plaziaci slimák zanecháva na povrchu? Áno, presne o tom tu hovoríme. Pretože slimáky majú mäkké, pórovité telá, majú tendenciu ľahko sa sušiť, a preto produkujú sliz – aby boli telá hydratované a zdravé. Slimačí sliz používaný v produktoch starostlivosti o pokožku a kozmetických formuláciách pochádza z farmových slimákov. Zatiaľ čo rôzni dodávatelia používajú rôzne metódy, kľúčovou súčasťou procesu je stimulácia slimákov, aby vytvorili sliz.

Pre mnohých nemusí byť vyznievanie kozmetického produktu s označením: slimačí sliz možno lákavé. Jeho výhody proti starnutiu však určite áno! Slimačí sliz, tiež známy ako Mucín, je už roky obľúbenou ingredienciou do výrobkov K-Beauty. Zvyšok sveta ho v súčasnosti prijíma ako kľúčovú zložku, ktorá pomáha zvyšovať vitalitu pokožky.

Mucín má mnoho výhod pre širokú škálu typov pleti, a preto je v kórejských kozmetických formuláciách taký populárny. Výrobky naplnené mäkkýšmi si nárokujú množstvo výhod starostlivosti o pokožku. Niektoré z nich zahŕňajú:
  • Redukcia vrások
  • Zvyšovanie pružnosti pokožky
  • Posilnenie prirodzenej žiary
  • Zvyšovanie vitality pokožky
  • Hydratácia pokožky
  • Opravuje poškodenie kože
  • Upokojuje podráždenú pokožku
  • Vyblednuté jazvy po akné
Štúdie preukázali, že slimačí mucín dokonca pomáha pri ranách a iných kožných léziách. Extrakt má tiež pozitívny vplyv na zjazvenie akné, prevenciu akné, suchosť a hyperpigmentáciu. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Drugs and Dermatology preukázala, že pri každodennom používaní topických produktov obsahujúcich sekréciu slimákov sa jemné linky a vrásky výrazne znížili. Magické chemické vlastnosti slimačieho slizu vychádzajú z jeho konkrétneho zloženia glykozaminoglykánov a peptidov.
GLYKOZAMINOGLYKÁNY PRE VAŠU POKOŽKU
Filtrát sekrécie slimákov je prirodzene bohatý na glykozaminoglykány. Glykozaminoglykány sú polysacharidy (druh uhľohydrátov), ktoré existujú ako súčasť „prírodného faktora vlhkosti“ vašej pokožky. Prirodzené faktory vlhkosti pomáhajú pokožke udržať si vlhkosť, čo prispieva k tomu, že sa bude cítiť napnutá a pevná.
Tieto čarovné glykozaminoglykány sú umiestnené okolo iných častí bunky, ktoré pomáhajú pri produkcii kolagénu a elastínu, ktoré sú nevyhnutné pre pevnú a hladkú pokožku. Ďalšou všeobecne známejšou zložkou glykozaminoglykánov v kórejskej kráse (a mimo nej!) Je pravdepodobne tá, ktorú veľmi dobre poznáte, kyselina hyalurónová! (Filtrát slimáka tiež obsahuje kyselinu hyalurónovú).
Glykozaminoglykány sú také čarovné, pretože sa vo vode môžu viazať na takmer 1000-násobok svojej hmotnosti (kyselina hyalurónová je jedným z týchto prirodzene sa vyskytujúcich glykozaminoglykánov vo vašej dermis). Tento tlmiaci prostriedok na vlhkosť je potrebný na ochranu častí bunky, ktoré prispievajú ku kolagénu a elastínu, ktoré sú potrebné pre pružnú a hladkú pokožku.
Slimáky majú svoj vlastný slimačí glykozaminoglykán vo forme glykozaminoglykánu nazývaného Acharan sulfát.
Magickým vlastnostiam Acharan Sulfate pri hojení rán sa vo vedeckej komunite venovala veľká pozornosť (pozri štúdie z rokov 2002, 2004, 2011) a má zásadné dôsledky pre vylepšenie vašej pokožky.
Slimačí glykozaminoglykán je zvláštny, pretože je známe, že na neho pevne viaže meď.
Peptidy viažuce meď sú jednou z najhorúcejších prísad proti starnutiu v priemysle starostlivosti o pleť, pretože vedecké štúdie preukázali, že stimulovali produkciu kolagénu v normálnej pokožke.
V štyroch samostatných placebom kontrolovaných klinických štúdiách publikovaných v rokoch 1998 – 2005 boli ženám podané peptidové krémy viažuce meď na meranie zlepšenia pleti.
Tieto štúdie plošne zistili, že peptidové krémy na pokožku viažuce meď:
  • Napnú uvoľnenú pokožku a zlepšujú pružnosť
  • Zlepšujú hustotu a pevnosť pokožky
  • Zmiernia jemné vrásky a hlboké vrásky
  • Zlepšia jasnosť pokožky
  • Znížia poškodenie a hyperpigmentáciu (zjazvenie).
Aby to bolo ešte lepšie, výrobky na starostlivosť o pleť s mucínom sú ideálnym spôsobom, ako pridávať peptidy viažuce meď, pretože peptid odvádza svoju najlepšiu prácu pri lokálnej aplikácii. Slimačí mucín okrem toho poskytuje optimalizované množstvo peptidov medi.
Slimák hrá dôležitú úlohu v tradičnej čínskej medicíne (TČM), jednom z najstarších a najlepšie zdokumentovaných systémov „etnomedicíny“, ktoré siahajú od staroveku až dodnes. Staré tradičné čínske lekárske texty tvrdia, že slimáky sú súčasťou širšieho rodu, ktorý dokáže liečiť zápalové stavy, ako sú ekzémy, menštruačné poruchy, abscesy, artritídu, astmu a popáleniny.
Mucín nájdete napríklad v:
Mydlica lekárska
Je liečivá rastlina s vysokým obsahom saponínov, ktoré sa dajú záparom vyextrahovať zo stonky, listov a koreňa a použiť ako jemný šampón. Extrakt z mydlice sa používa ako prípravok na podporu rastu vlasov. Obsahuje veľké množstvo látky saporubinu, ktorý potláča rast húb a plesní, preto je vhodná na omývanie kože postihnutej mykózou a na liečbu pásového oparu.Mydlica je jednak liečivá, jednak technická rastlina. Vo farmácii sa droga používa na prípravu niekoľkých galenických preparátov (liečivých čajov, odvarov). Kedysi sa používala ako odhlieňujúci prostriedok.V technike sa využívajú penivé vlastnosti saponínu na pranie. Pretože odvar z koreňa mydlice lekárskej nerozkladá farby, používal sa na pranie hodvábnych látok a rôznych jemných farebných tkanín.Tzv. „mydlový korienok” sa doteraz používa na pranie v južnej Európe. Počas prvej svetovej vojny, ked’ bol veľký nedostatok mydla, predával sa aj u nás.
Myrha živica
Myrhová guma je aromatický produkt, ktorý vyteká z kôry niekoľkých druhov kríkov Commiphora. Má antiseptické, sťahujúce a protizápalové účinky. Vykazuje utišujúce účinky pri liečbe zápalov a vredov.Obsahuje éterický olej, ktorý má antibakteriálne a fungicídne účinky a vytvára jej charakteristickú vôňu. Myrhový olej udržuje pokožku zdravú a zabraňuje jej predčasnému starnutiu, vyhladzuje a zjemňuje hrubú a popraskanú pokožku, podporuje regeneráciu kožných buniek, redukuje zápaly a pomáha hojiť rany.Jeho vôňa posilňuje nervy, dodáva silu na odstránenie slabosti, podporuje iniciatívnosť.
Myrtový hydrolát

Uvoľňuje hlieny, podporuje dýchanie, stimuluje imunitný systém, odporúča sa aj proti sezónnym respiračným alergiám.

Pripravili sme pre vás prípravky s myrtovým hydrolátom, a to:
N
Nechtík lekársky

Nechtík lekársky je veľmi cenná liečivá bylina, ktorá by nemala chýbať v lekárničke u nikoho z nás. Ako liečivú rastlinu ho odporúčali významní liečitelia v Európe vrátane Hildegardy z Bingenu, Paracelsa, Sebastiana Kneippa alebo Márie Trebenovej, ktorá ho zaradila medzi tridsaťpäť Božích bylín.

Egypťania používali nechtík ako omladzujúci prostriedok, možno preto boli mnohé ženy starého Egypta také krásne. Vo veľkej úcte majú nechtík aj hinduisti, jeho kvetmi zdobia oltáre svojich chrámov. Existuje veľké množstvo ochorení, kde účinne pomáha, pretože táto liečivá božia bylinka pôsobí na organizmus komplexne ako prírodné antibiotikum a preventívny prostriedok proti civilizačným ochoreniam.

Vďaka obsahu špecifických fytolátok pomáha čistiť a detoxikovať organizmus, prečisťuje lymfatický systém aj krv, posilňuje imunitný systém, hojí chronické infekcie. Má protizápalové, antibakteriálne, protivírusové, protiparazitné účinky.

Patrí medzi najlepšie preventívne a podporné liečebné prostriedky pri všetkých druhoch rakoviny, osobitne žalúdka, sleziny, pankreasu, pečene, hrubého čreva, maternice, kože a prsníka. Inhibuje (zastavuje) rast niektorých mikróbov, napríklad Staphylococcus, Candida, E. coli, Pseudomonas, Klebsiella.

Nechtík lekársky sa odporúča najmä pri:
  • problémoch s pečeňou a žlčníkom
  • astmou a kašľom
  • búšením srdca
  • problémoch s menštruáciou
  • všetkých zápaloch v organizme
  • osobitne zápaloch tenkého a hrubého čreva
  • žalúdočných a dvanástnikových zápaloch a vredoch
  • problémoch s nervovou sústavou
  • používa na kloktanie pri aftoch v ústach, problémoch s ďasnami, paradentóze, zápale hrdla, bolesti v krku ale aj pri angíne

Z jeho ďalších dobrých vlastností spomenieme priaznivý účinok na ženské orgány. Reguluje ženské predmenštruačné, menštruačné, ale aj klimakterické problémy či biely výtok. Pri silnej a bolestivej menštruácii je vhodné začať týždeň pred jej začiatkom užívať nechtíkové kvapky.

Nechtíkový hydrolát
Má imunostimulačné a protizápalové účinky, podporuje hojenie rán a činnosť lymfatického systému. Nechtík výrazne posilňuje regeneráciu a liečbu organizmu. Svojim protivírusovým pôsobením dokáže bojovať aj proti herpesu.Citlivú, popraskanú a inak problematickú pokožku pomáha ukľudňovať, udržuje ju v zdravej kondícii a blahodarne pôsobí proti jej podráždeniu. Vhodný je na pokožku po zhojených jazvách, popáleninách a opuchoch po námahe.
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • bohatá na protizápalové účinné látky
  • upokojuje a hojí sliznice pri uro-genitálnych a črevných zápaloch
  • má analgetický, spazmolytický a protizápalový účinok: koliky, bolesti spojené s trávením, menštruačné bolesti, migrény (spôsobené stresom), neuralgie, črevné zápaly, žalúdočné vredy,
  • pôsobí ako nervové tonikum – podporuje dobrý spánok a pokojnú myseľ – upokojuje, pôsobí proti stresu, rozrušeniu, hnevu
  • zbavuje žalúdočnej nervozity
Nechtíkový hydrolát nájdete v:
Nádchovník eukalyptový - Rýmovník

V slovenských nivách a hájoch ho len tak ľahko nenájdete – pôvodne totiž pochádza z teplých kontinentov ako Austrália, Afrika či Ázia.

Rýmovník – Nádchovník – bylinka mnohých mien – mexický či grécky eukalyptus, kubánskej oregano, španielsky tymián, indický borák, molica či moude. To všetko sú názvy bylinky, ktorá je pod latinským názvom známa ako Plectranthus. Patrí do čeľade hluchavkovitých a vo svojej domovine rastie ako meter vysoký ker, ktorý nie je mrazuvzdorný.

Táto zázračná bylina, ktorej vôňa pripomína zmes eukalyptu, gáfru, medovky a mentolu je zázračným liekom na nádchu a prechladnutie – jeho príjemná vôňa po medovke s mätou s nádychom eukalyptu plná liečivých silíc pomohla nejednému upchatému nosu. Medzi najžiadanejšie liečivé účinky bylinky patrí jej schopnosť zlepšovať zdravie našej pokožky, detoxikovať naše telo, ochrániť nás pred prechladnutím, uľahčiť nám od bolesti spojenej s artritídou, optimalizuje zažívanie a navyše pôsobí ako prevencia niektorých druhov rakoviny.

Najvyhľadávanejšie časťou tejto rastliny sú listy – obsahujú éterické oleje, ktoré priaznivo vplývajú na:
  • Respiračné problémy – ak vás trápi prechladnutie, bolesti v krku, upchatý nos alebo zápal prínosových dutín, môžete listy z rýmovníka žuť, uvariť z nich čaj alebo sirup. Zlúčeniny obsiahnuté v bylinke silne podporujú vykašliavanie a vylučovanie hlienu z vašich dýchacích ciest
  • Pri inhalovaní aromatických látok z lístkov uvoľňuje dýchacie cesty a umožňuje človeku s astmou lepšie dýchať
  • Pri nádche – nosové kvapky – olejový macerát uvoľní nos aj prínosové dutiny pri akútnej viróze ale aj pri chronickej alergickej nádche
  • Obsahuje vitamín C a vitamín A – v rýmovníku sa nachádza vysoký obsah kyseliny askorbovej, ktorá posilňuje imunitný systém
  • Karotenoidy a vitamín A zlepšujú zdravie očí – znižujú oxidačný stres v očiach a zabraňujú makulárnej degenerácii
  • Rýmovník môže pomôcť zlepšiť váš imunitný systém tým, že zabráni baktériám a iným patogénom v ich rozvoji v tráviacom trakte
  • Kožné problémy – bylinka obsahuje protizápalové zlúčeniny, ktoré majú schopnosť znížiť začervenanie a opuch, a zároveň eliminujú svrbenie a podráždenie
  • Obsahuje omega-6 mastné kyseliny – ak je extrahovaný z listov rýmovníka esenciálny olej, v prchavých zlúčeninách získate aj omega-6 mastné kyseliny , ako napríklad kyselinu gama-linolénovú – táto špecifická mastná kyselina je spájaná so schopnosťou zlepšiť priebeh artritídy, čo môže byť dôležité pre športovcov alebo osoby s osteoporózou, ktorí podstupujú pravidelnú záťaž kĺbov a kostí
  • Prevencia rakoviny – rýmovník sa v poslednej dobe opäť stal populárnym, pretože výskumy ukázali na jeho pozitívny vplyv pri liečbe rakoviny prsníka. Aj keď sú štúdie ešte na samom začiatku, najnovšie správy ukazujú, že antioxidačné schopnosti tejto bylinky, rovnako ako obsah omega-6 gama-linolénovej kyseliny sú účinné pri spomalenie šírenia rakoviny prsníka. Vedci zároveň objavili pozitívne účinky pri liečbe rakoviny prostaty
  • Proti stresu a úzkosti – minerálne a organicky látky v rýmovníku pôsobia mierne sedatívne, vďaka čomu je táto bylina ideálna na prípravu čajov a sirupov proti stresu a úzkosti. Upokojujúce účinky rýmovníka pomáhajú navodiť pokojný a zdravý spánok
  • Zdravé obličky – rýmovník pôsobí ako veľmi účinné diuretikum, čo znamená, že pomáha telo čistiť od toxínov tým, že stimuluje močenie. To tiež znižuje prebytočné množstvo soli, tuku a vody v tele a vďaka tomu udržiava chod obličiek a lymfatického systému bez problémov. Bylinka pomáha odstraňovať obličkové a žlčové kamene
  • Syndróm dráždivého čreva – tradičné bylinkárstvo používa rýmovník proti bolestiam žalúdka a na zmiernenie syndrómu dráždivého čreva. Bylinka dokáže tiež regulovať zažívanie a upokojiť zápal žalúdka. Najlepším spôsobom ako bylinku využiť na tieto ťažkosti je pripraviť si čaj alebo sirup
  • Redukuje horúčku – rýmovník stimuluje potenie, čo tiež pomáha odstrániť toxíny cez kožu a urýchliť proces obnovy
  • Pomáha pri hypertenzii, znižuje cholesterol a uľaví mnohým srdcovým ťažkostiam
Pripravili sme pre vás prípravky s nádchodníkom, a to:
Neem

Vedci už vedia, že listy, vetvičky a semená stromu Neem (Nimba) majú silné antibakteriálne a antifungicídne účinky. Aby zistili, ako je rastlina Neem účinná pri liečbe problémov s ďasnami, otestovali ju. Na štúdiu účinkov Neemu bol použitý gél zo sušených nimbových listov (25% alkoholický výťažok z listov,ktorý premenili na gél).

Štúdia bola realizovaná na troch skupinách ľudí:
  • jedna skupina si ošetrovala ďasná s ústnou vodou obsahujúcou chlorhexidine gluconate (najbežnejšia zložka antibakteriálnych produktov pre ústnu hygienu)
  • druhá skupina si ošetrovala ďasná nimbovým gélom
  • tretia skupina si ošetrovala ďasná placebo gélom

Už po 3 týždňoch užívatelia neem gélu vykazovali najnižšiu hladinu zubného povlaku. Taktiež mali najnižšiu hladinu škodlivých baktérii, ktoré sa spájajú s tvorbou zubného povlaku a zubného kazu.

Po 6 týždňoch bol výsledok rovnaký. Nimbový olej prekonal štandardné produkty zubnej hygieny.

V ďalšej klinickej štúdii sa zúčastnilo 50 pacientov s pokročilým zápalom ďasien. 40 z nich malo okrem toho krvácajúce ďasná a vriedky na ďasnách. Pacienti si mali čistiť zuby pastou neem 2x denne. Po 3 týždňoch 80% z nich vykazovalo výrazné zlepšenie. Všetci pacienti mali nižšiu hladinu baktérii a zmizol i nepríjemný pach z úst. Nevyskytli sa žiadne nežiaduce účinky.

Štúdie v Nemecku sa zúčastnilo 70 pacientov s paradentózou v rôznych štádiách. Výsledky štúdie majú podobné výsledky ako u predchádzajúcej štúdie (zastavenie krvácania a návrat zdravej farby ďasien) po 5 – 10 ošetrení nimbovou zubnou pastou a ústnou vodou.

Väčšina štúdii boli na malej vzorke ľudí a nie veľmi dobre zdokumentované. Je potrebné ich zopakovať na väčšej vzorke ľudí. I tak však je jasné, že Neem je vhodný na ošetrovanie ústnych infekcií a zápalu ďasien.

Nájdete ho napríklad v:
O
Olivové listy
Extrakt z olivového listu pochádza z listov rastliny olív. Olivový olej je základom stredomorskej stravy, ktorú vedci skúmajú pre svoj potenciál predchádzať chronickým chorobám. Výskum poukazuje na nižšiu mieru chorôb a úmrtí na rakovinu u populácií, ktoré dodržiavajú túto diétu. Účinné látky ako olivový olej obsahuje aj list – jedinečne silný polyfenol nazývaný oleuropeín. Štúdie ukazujú, že oleuropeín má okrem antioxidačnej aktivity aj protizápalové, antivírusové a antimikrobiálne účinky. Fytochemikálie nachádzajúce sa v extrakte z olivových listov interferujú so schopnosťou baktérií a vírusov replikovať sa a spôsobiť infekciu.
Olivové listy obsahujú oleuropein. Táto chemická zlúčenina slúži ako protizápalový prostriedok v pankrease. To prispieva k zníženiu opuchov a bolesti spojených s pankreatitídou. Ďalej obsahuje kyselinu olejovú, ktorá je užitočná pre zbavenie sa voľných radikálov spôsobujúce významné bunkové poškodenie orgánu.
Olivový extrakt má ďalšie protizápalové a antioxidačné vlastnosti, a sú prísľubom v boji proti ateroskleróze, cukrovke, rakovine, neurodegeneratívnym ochoreniam a dokonca aj proti artritíde. Tiež sa zistilo, že zmierňuje zápal, pomáha udržiavať zdravý cholesterol a podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému, ako aj všeobecné zdravie a pohodu.
Olivové listy obsahujú aj účinné zložky, ktoré pomáhajú zlepšovať obehový systém, detoxikovať krv, odstrániť voľné radikály a znížiť krvný tlak. V dlhodobom horizonte tieto výhody pomáhajú k posilneniu štítnej žľazy, pečene a funkcii pankreasu.
O olivových listoch sa zistilo, že majú potenciál tiež spomaľovať šírenie nádorových buniek – použitie olivových listov je prospešné pre zníženie rizika rakoviny prsníka a pankreasu.
Výťažky z olivových listoch nájdete aj v rôznorodých prírodných produktoch, napr.:
Olivový olej
Čistý, za studena lisovaný olej obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ktoré si ľudský organizmus nedokáže sám vyprodukovať, a tiež polyfenoly a vitamíny E a F. Vo svojom zložení mastných kyselín sa veľmi podobá ľudskému mazu. Vďaka tejto vlastnosti preniká až do hĺbky pokožky, kde viaže vlhkosť. Tá vypína pleť a chráni ju pred tvorbou vrások. Rovnako tak aj prírodný vitamín E, ktorý sa v olivovom oleji nachádza, podporuje elasticitu a odolnosť pokožky. Dokonca aj citlivá pleť znáša tento rastlinný olej veľmi dobre, pretože pôsobí protizápalovo a hojivo.
ZELENÉ ŠUPKY A MLADÉ JADRÁ ORECHOV
Majú silný vplyv na vyhubenie mnohých druhov parazitov. Sušená a drvená šupka orecha obsahuje pannin – prírodný jód a juglandin. Orech je veľmi účinný proti pásomniciam, mrliam, kvasinkovej infekcii. Je účinný aj pri znižovaní cukru v krvi a pomáha telu zbaviť sa toxínov.
Zelené oplodie orecha nájdete napríklad v:
Oregano - Pamajorán obyčajný - Oregano vulare

ORIGANUM VULGARE – PAMAJORÁN OBYČAJNÝ – liečivá bylinka obsahuje najmä silice – hlavným nositeľom liečivého účinku oregana je karvakrol – je účinný proti vírusom, baktériám, plesniam i parazitom. Preniká bunkovou membránou do baktérií, plesní a ďalších mikroorganizmov a narúša ich integritu. Zhorší výrazne metabolizmus baktérií, je zastavená aj ich replikácia (množenie).

Karvakrol v experimente na bunkách účinne likvidoval nádorové bunky a to spustením ich apoptózy, čo je programovaná bunková smrť. Nádorové bunky majú niekoľko zákerných vlastností a jedna z nich je, že sú nesmrteľné – nereagujú na regulačné mechanizmy, ktoré riadia normálne bunkové procesy v zdravých bunkách a vyvolajú aj ich prirodzené odumretie. Karvakrol dokázal nádorové bunky „donútiť“ k tomu, aby odumreli.

Významný je protiplesňový účinok oregana. Výrazne zvyšuje našu imunitu a skracuje priebeh infekčných ochorení. Je totiž bohaté na kyselinu rozmarínovú, ktorá má protizápalové účinky. Napádajú nielen kožu, ale často najmä po antibiotickej liečbe sa rozmnožia v črevách a sú príčinou hnačkových a zažívacích ťažkostí. Môžu napadnúť tiež pečeň, potom znižujú jej detoxikačné schopnosti. Neliečené plesne v pečeni môžu časom spôsobiť cirhózu až rakovinu pečene. Plesne sa tiež vyskytujú v našej krvi, kde obaľujú červené krvinky a vyvolávajú upchávanie ciev. Často tiež napádajú dýchacie cesty a sú príčinou nepríjemných kašľov a dýchacích ťažkostí.

Oregano je tiež veľmi účinným antioxidantom, chráni naše bunky proti voľným radikálom. Je dokázané lekárskym výskumom na univerzite na Long Islande, že účinné látky oregana dokážu prinútiť rakovinové bunky k apoptóze, to znamená k ich samozničeniu.

Oregano výrazne zvyšuje našu imunitu a skracuje priebeh infekčných ochorení. Je totiž bohaté na kyselinu rozmarínovú, ktorá má protizápalové účinky.

V tradičnej medicíne je oregano používané na liečbu ťažkostí spojených s oxidáciou, ako je napríklad cukrovka. Oregano je bohaté na prírodné fenolové antioxidanty. V roku 2004, vedci z University of Massachusetts študovali anti-diabetické mechanizmy extraktu z oregana a zistili, že môže viazať pankreatickú amylázu. Tieto výsledky podporujú názor, že oregano by mohlo byť anti-hyperglykemické činidlo pre dlhodobú kontrolu hyperglykémie a diabetických komplikácií.

Oregano grécke - Origanum heracleoticum
Liečivý účinok v gréckom oregane má silica, ktorá obsahuje karvakrol, thymol, borneol, eugenol, 1,8-cineol, ďalej oregano obsahuje triesloviny do 8% a horčiny, antioxidanty – flavonoidy (apigenín), kyselina rozmarínová, terpenoidy, steroly, karotén, ale aj vitamín A a C.
V ľudovom liečiteľstve je oregano preferované ako upokojujúci prostriedok (sedatívum a nervínum) pri neurózach, psychických poruchách, poruchách spánku a pri bolestich hlavy. Odstraňuje stres. Český názov oregano – dobromysl vystihuje hlavné liečivé vlastnosti. Zároveň sa používa pre stimuláciu duševného výkonu.
Výskumy naznačujú pozitívny vplyv carvacrolu v oregene na kognitívne funkcie. Môže mať neuroprotektívne vlastnosti (upokojovanie podráždených a prestimulovaných nervov, nespavosť, úzkosť, panika ..) ktoré podporujú zdravie mozgu. Hoci si táto oblasť vyžaduje ďalšie skúmanie, potenciálne kognitívne výhody karvakrolu z neho robia zaujímavý predmet štúdia.
Na vonkajšiu aplikáciu sa používa pri liečení ekzémov a iných chorôb (ekzémy, lupienka, akné, bradavice, plesňové infekcie na koži a nechtovom lôžku, lupiny vo vlasovej pokožke). Pri plesňových ochoreniach slizníc, kože a nechtov je vhodná kombinácia vnútorného užívania aj lokálneho (priamo na postihnuté miesto).
Pridáva sa ako čuchové korigens do posilňujúcich, aromatických kúpeľov.
  • Hlavným nositeľom liečivého účinku oregana je karvakrol – je účinný proti vírusom, baktériám, plesniam, hubám i parazitom.
  • K ďalším účinným obsahovým látkam patrí tymol, ktorý pôsobí ako antimykotikum, pomáha chrániť pred toxínmi a podporuje činnosť imunitného systému.
  • K zaujímavým zložkám v oregane patrí aj kyselina rozmarínová a jej antioxidačný, protizápalový a antibakteriálny účinok.

Antimikrobiálny účinok – bol zaznamenaný pozitívny účinok na tak odolné baktérie ako je zlatý stafylokok, Salmonella a E. coli. Účinné látky z oregana prenikajú bunkovou membránou do baktérií a ďalších mikroorganizmov a narúšajú ich integritu. Zhoršia výrazne metabolizmus baktérií, je zastavená aj ich replikácia (množenie).

Protiplesňový účinok a podpora funkcie žlčníka, pečene a tráviaceho traktu – veľmi významný je protiplesňový účinok oregana. Plesne predstavujú pre náš organizmus veľké zaťaženie. Napádajú nielen kožu, ale často najmä po antibiotickej liečbe sa rozmnožia v črevách a sú príčinou hnačkových a zažívacích ťažkostí. Môžu napadnúť tiež pečeň, potom znižujú jej detoxikačné schopnosti. Neliečené plesne v žlčníku a v pečeni môžu časom spôsobiť cirhózu až rakovinu pečene.

Plesne sa tiež vyskytujú v našej krvi, kde obaľujú červené krvinky a vyvolávajú upchávanie ciev – účinné látky v oregane podporujú normálnu funkciu kardiovaskulárneho systému.

Plesne často napádajú dýchacie cesty a sú príčinou nepríjemných kašľov, zápalov dýchacích ciest a zápalov v ORL oblasti.
Oregano má mierne tlmivý účinok na nervový systém, posilňuje žalúdok a utišuje bolesť. Je výborným prostriedkom pri ochoreniach čriev, pomáha pri nadúvaní a pri tráviacich ťažkostiach, slúži na dezinfekciu tráviaceho traktu, podporu rovnováhy črevnej mikroflóry – pomáha udržiavať zdravé mikrobiálne prostredie v tráviacom trakte a podporuje chuť do jedenia. Silica s horčinami aktivuje tvorbu žlče a tráviacich štiav. Triesloviny oregana sú účinné pri hnačkách.
Protikŕčový účinok sa cení predovšetkým pri ochoreniach dýchacej sústavy, najmä po dlhotrvajúcom úpornom kašli súvisiacom so zápalom pohrudnice (expektorans), kde súčasne pôsobí dezinfekčne. Dezinfekčný a protizápalový účinok oregana je významný pri opakovaných infekciách dýchacích ciest pre očistu riasinkového epitelu v dýchacích cestách – aj pri chronickom fajčiarskom kašli.
Antioxidant – oregano je tiež veľmi účinným antioxidantom, chráni naše bunky proti voľným radikálom. Je dokázané lekárskym výskumom, že účinné látky oregana dokážu prinútiť rakovinové bunky k apoptóze, to znamená k ich samozničeniu.
Imunostimulačný účinok – oregano výrazne zvyšuje našu imunitu a skracuje priebeh infekčných ochorení. Je totiž bohaté na kyselinu rozmarínovú, ktorá má protizápalové účinky.
Obzvlášť významný je ich liečivý účinok pri vysokej hladine cholesterolu.
NEŽIADUCE ÚČINKY
Bylinka Oregano heracleoticum – sa môže užívať dlhodobo, je vhodná u detí od školského veku až po seniorov. Mimoriadny prínos má pre ľudí s rozladeným trávením alebo so zhoršenou kvalitou spánku. Vyskúšať ju môžu osoby, ktoré trápia žlčník po príliš ťažkom jedle. Užívať by ju mali ľudia zaťažujúci svoju pečeň alkoholom a nezdravou životosprávou. Vyhnúť by sa jej nemali ani ľudia s nedostatkom antioxidantov v strave.
Oregano v tehotenstve by sa malo obmedziť, pretože môže vyvolať sťahy maternice.
Grécke oregano obsahuje mnoho prospešných produktov, napr.:
Oreganový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • hydrolát je bohatý na prírodné antivirotikum, antibiotikum a antimykotikum s názvom karvakrol – efektívne likviduje vírusy, baktérie a plesne – štúdie potvrdili, že práve karvakrol je účinnejší ako chlórové dezinfekcie
  • navyše s ním môžete umývať aj jedlo, nakoľko sa jedná o prírodný roztok, ktorý neovplyvňuje nutričnú hodnotu, obsah antioxidantov, vzhľad ani chuť
  • účinne ničí prípadné vírusy na potravinách ale aj v organizme
Pripravili sme pre vás prípravky s oreganovým hydrolátom, a to:
Oxidy
Oxid zinočnatý a oxid titaničitý – minerálna ochrana proti slnečnému žiareniu, odráža časť ultrafialového žiarenia.
P
Pagaštan konský
Obsahuje predovšetkým aescín, biologicky aktívnu látku, ktorá zvyšuje odolnosť vlásočníc a žilový tonus a povzbudzuje krvný obeh, pôsobí proti opuchom, zápalom, urýchľuje vstrebávanie krvných zrazenín, zlepšuje žilno-lymfatickú cirkuláciu a vyprázdňovanie kŕčových žíl. Používa sa pri krvných podliatinách, bodkovitom krvnom výrone, kŕčových žilách, hemoroidoch, opuchoch dolných končatín, nedostatočnom periférnom prekrvení, bércových varikóznych vredoch, uzlovitých hrčiach a tzv. studených nohách. Podporuje cirkuláciu krvi – je skvelý aj na unavené nohy. Znižuje zrážanlivosť krvi a pôsobí spazmolyticky.
Nájdete ho napríklad v:
Pastierska kapsička - Capsella bursa-pastoris
Je účinným prostriedkom na zastavovanie krvácania. Látky obsiahnuté v pastierskej kapsičke sú schopné sťahovať malé krvácania. Ďalej je táto rastlina schopná posilňovať tráviacu sústavu. Pastierska kapsička pomáha črevám, aby znovu nadobudli svalové napätie a povzbudzuje ich peristaltické pohyby.
Ďalšou oblasťou účinkovania je maternica. Rastlina dokáže vďaka svojmu zloženiu účinne zmierňovať nadmerné krvácanie pri menštruácii.
Okrem toho pomáha pastierska kapsička aj pri krvácaní z nosa. V tomto prípade je potrebné piť zápar z rastliny niekoľko dní po sebe.
Rovnako pomáha pri urýchľovaní pôrodu, resp. pri ochabnutosti svalov maternice alebo slabosti. V prípade, že trpíte častou zápchou, aj v tomto vám táto rastlina pomôže, pretože podporuje odstraňovanie ochabnutých čriev. A napokon pomáha pri nízkom krvnom tlaku.
Pastiersku kapsičku nájdete v rôznorodých produktoch, napr.:
Palina pravá

Je jedna z najviac horkých byliniek vôbec, pomáha pri pokazenom žalúdku, otravách pokazenými potravinami, pri nevoľnosti, zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny.

Jedna z najúčinnejších protiparazitných bylín účinná proti oblým červom, machovcom, tenkohlavcom a mrliam. Palina obsahuje silné chemikálie, thujon a isothujon, čo sú hlavné zložky, ktoré ničia parazity. Palina obsahuje aj santonín, účinný protiparazitný liek. Obsahuje tiež seskviterpen laktóny, ktoré pracujú podobne ako peroxid tým, že oslabia membránu parazitov a tak ich zabijú.

Palina ročná - Artemisia annua

Vedci dokázali, že vybrané prírodné komponenty (tetra-O-galloyl-β-D-glukóza a luteilín) dokážu eliminovať aktivitu infekčného systému vírusu SARS-CoV – obidve látky sa izolovali z rastliny nazývanej indický egreš (Emblica officinalis), podobný účinok mali aj iné typy rastlín, napríklad palina ročná a iné, (palina ročná obsahuje účinnú látku nazvanú artemisinín – účinnú aj proti malárii).

Nájdete ju napríklad v:
Panthenol
Vlasové tonikum – je látka zo skupiny vitamínov B (B5) nevyhnutná pre správnu výživu a funkciu pokožky, prispieva k obnove buniek a k regenerácii poškodených tkanív.Významná je schopnosť panthenolu tlmiť rozvoj zápalovej reakcie. Urýchľuje hojenie rôznych drobných rán na pokožke (jazvy, stopy po akné, ekzém) tým, že aktivizuje proliferáciu fibroblastov.Potláča svrbenie, ukľudňuje podráždenie pokožky, zvyšuje hydratáciu a pevnosť vlasov, stimuluje vlasové cibuľky a prekrvuje vlasovú pokožku, posilňuje a vyživuje vlasové vlákno.
Maralí koreň - Parcha saflorová

Maralí koreň – extrakt– adaptogén a imunostimulant.

Nájdete ju napríklad v:
Patchouli
Má antiseptické, protizápalové, antidepresívne účinky, pomáha pri liečbe ekzému, dermatitídy a psoriázy, pri fungicídnych a bakteriálnych infekciách, napomáha uvoľniť sa a meditovať.Odsraňuje lupiny a obmedzuje nadmernú činnosť mazových žliaz. Pôsobí ako afrodiziakum.
Pečeňovník trojlaločný - HEPATICA NOBILIS

Priaznivo pôsobí na pečeňové bunky, používa sa na pečeňové a žlčníkové problémy.

Je prvoradým liekom pri tvrdnutí (cirhóze), zápaloch (hepatitíde), zväčšení (hepatomegálii), rozpade a slabej funkcii pečene (pečeňovej hypofunkcie), pomáha pri všetkých chorobách tohto životne dôležitého orgánu. Väčšina byliniek na liečenie pečene prospieva aj žlčníku, tak je to aj u pečeňovníka. Rastlina zastavuje tvorbu žlčových kameňov a piesku v žlčníku a v žlčových cestách, lieči podráždený žlčník a slezinu.

Ovplyvňuje funkciu vylučovacieho ústrojenstva, rozpúšťa a vypudzuje žlčníkové kamene a má silný močopudný účinok, odporúča sa na čistenie krvi z moču a prospieva aj pri niektorých chorobách močového mechúra.

Nájdete ho v rôznorodých produktoch, napríklad:

Perila krovitá

Perilla krovitá (Perilla frutescens niekedy uvádzaná aj ako Mentha perilloides) a Perilla kučeravá (Perilla crispa) – alebo ak chcete divoká bazalka či snáď purpurová mäta, je v našich končinách pomerne neznáma jednoročná bylina pôvodom z Číny a Indie, ktorá svojimi listami pripomína niečo medzi žihľavou, medovkou a mätou. V tradičnej čínskej medicíne sa táto bylina používa už po tisícročia na 3 základné okruhy zdravotných problémov: pľúcne a dýchacie problémy, nervové choroby a gynekologické problémy.

ANTIALERGICKÁ BYLINA
Vedecké testy odhalili, že niektoré látky obsiahnuté v Perile sú tie isté, aké sa aktivujú pri protizápalových či antialergických reakciách. Jedná sa o apigenin , alfapinen , betasitosterol , myristicin a niektoré ďalšie zlúčeniny. Užívanie výťažkov z Perily sa osvedčilo aj v prípade precitlivenosti na niektoré zložky jedla (potravinové alergie) alebo pri liečbe atopickej dermatitídy. Navyše je táto bylina, či už vo forme zeleného korenia alebo v podobe hydrolátu, bylinných kvapiek alebo sirupu, vhodná pre všetky vekové kategórie. Možno ju teda podať aj deťom.

V Japonsku bol vykonaný výskum zeleniny s imunoregulačnou schopnosťou. Experimenty in vivo a in vitro ukazujú, že medzi 18 druhmi zeleniny perila (a zázvor) vykazovali najväčšiu schopnosť v redukcii tzv. cytokyninu TNF (Tumor Necrosis Factor) a jeho aktivity, ktorá je zapojená do alergických reakcií zápalového procesu. Bolo tiež zistené, že olej zo semien Perilly je bohatý na n-3 mastnú kyselinu (alfa-linolénovú), ktorá má tiež blahodarné účinky v liečbe alergií.

Tieto informácie zodpovedajú predchádzajúcim správam o použití zmesi Perily a zázvoru na liečbu astmy a chronickej bronchitídy. Aj iné správy potvrdzujú tradičné použitie listov a semien Perily (stovky rokov) v liečbe alergií a ďalších príznakov, ktoré sú teraz známe ako alergické ochorenia. Hoci presný mechanizmus pôsobenia Perily na liečbu alergií nie je doteraz dobre objasnený, súčasné výskumy jej rôznorodých fytochemických a farmakologických vlastností potvrdzujú niektoré mechanizmy pôsobenia Perily na alergické ochorenia. Bolo zistené, že niektoré aktívne zlúčeniny obsiahnuté v Perile sú zapojené do antialergických a protizápalových reakcií. Sú to napr. alfa pinén, karyophyllen, myristicin, beta sitosterol, apigenin, fenylpropanoid a niektoré ďalšie bioflavonoidy, ktoré pôsobia ako protizápalové zložky.

PERILA NIELEN PRE ALERGIKOV
Zmierňuje kašeľ, pomáha pri chrípke a prechladnutí alebo tlmí horúčku. Extrakt z Perily obsahuje vysoké množstvo esenciálnych mastných kyselín, ktoré v tele znižujú hladinu cholesterolu a triacylglycerolov. Má silný antioxidačný účinok. Je zdrojom vitamínu A a C, obsahuje železo, vápnik a draslík, je bohatá na vlákninu a riboflavín.

Účinky:

  • prispieva k udržaniu prirodzených funkcií dýchacieho systému a má vplyv na produkciu cytokínov a nešpecifických protilátok,
  • antihistaminikum, antiastmatikum, baktericídny účinok: alergická nádcha, senná nádcha, astma, chronická bronchitída, pľúcna nedostatočnosť, kašeľ – prírodný prostriedok proti alergiám, prispieva k zmierneniu prejavov zvýšenej citlivosti organizmu na peľ, prach, výtrusy z húb a plesní – blokuje produkciu histamínu – v prípade alergií na peľ ho treba začať užívať 2 mesiace pred nástupom peľovej sezóny,
  • imunostimulačný účinok: oslabená imunita,
  • pomáha redukovať baktérie, ktoré spôsobujú rôzne kožné problémy, zmierňuje ekzémy
  • zmierňuje potravinové intolerancie a alergie
  • čistiaci a detoxikačný, silne protizápalový a tonizačný účinok na trávenie: nedostatočnosť a zápaly pečene, a podžalúdkovej žľazy, vysoký cholesterol, cukrovka II. typu, metabolická nedostatočnosť, lithiázy (kamene), nevoľnosti, zažívacie problémy, nechutenstvo, potravinová neznášanlivosť, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva, intoxikácia organizmu ťažkými kovmi, ateroskleróza, riziko infarktu, arytmie, trombóza, lymfatická a žilová nedostatočnosť,
  • analgetický, silne protizápalový účinok: chronické zápaly močového a pohlavného ústrojenstva, zápaly prostaty, menštruačné bolesti a kŕče, reumatizmus, artritída, svalové kŕče,
  • pri zápaloch maternice, pre ženy v menopauze,
  • ranná nevoľnosť v tehotenstve, podľa tradičnej čínskej medicíny upokojuje plod,
  • upokojuje nervovú sústavu,
  • detox po náročnej kúre chemickými látkami (po chemoterapii, silných zaťažujúcich liekoch, pri pečeňovej a pankreatickej nedostatočnosti) na podporu metabolizmu.
Pripravili sme pre vás produkty obsahujúce Perilu krovitú, a to:
Pestrec mariánsky

Ostropestrec mariánsky – mohutná liečivá rastlina, ktorá ochraňuje pečeňové bunky, regeneruje pečeňový parenchým.Pestrec mariánsky obsahuje nenahraditeľný komplex cukrov, tukov a bielkovín, flavonolignanov, aminokyselín, silíc a horčín. Za liečivý účinok zodpovedajú flavonolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), ktorým sa súhrnne hovorí Silymarin. Tieto látky sa viažu na membrány pečeňových buniek a zabraňujú tak vniknutiu toxických látok do pečeňového parenchýmu.Plody (semená) okrem toho obsahujú asi 27% bielkovín a 30% jedlého oleja (kyselina linolová, olejová a nenasýtené mastné kyseliny), tyramín, histamín, aminokyseliny, cukry, quercetín a vitamín E.Niektoré štúdie už potvrdili, že silymarín obsiahnutý v Pestreci mariánskom chráni pred poškodením DNA a znižuje aktivitu látok stimulujúcich rast tumorov. Aj preto o ňom mnohí o ňom hovoria ako o “zázračnej bylinke”.Pestrec je veľmi silný antioxidant, podporujúci ľudskú imunitu. Čistí pečeň, regeneruje pečeňový parenchým (bunkové pletivo), podporuje tvorbu a distribúciu žlče, a tiež priaznivo vplýva na hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Okrem toho však ovplyvňuje aj činnosť srdca a celého tráviaceho systému. Pestrec sa častokrát odporúča aj pri detoxikačných očistných kúrach. Užívanie pestreca mariánskeho je veľmi bezpečné a prospešné pre zdravie pečene.Účinky na zdravie:

  • Silný antioxidant
  • Ochrana a detoxikácia pečene
  • Regeneruje bunky pečene – obnovuje pečeňovú membránu pri cirhóze, steatóze, hepatitíde
  • Má pozitívne účinky na žlčník, pôsobí proti tvorbe žlčových kameňov
  • Podporuje trávenie
  • Znižuje riziko nádorov
  • Znižuje LDL cholesterol
  • Ideálny pri detoxikácii
  • Zachytáva voľné radikály
  • Pomáha pri mononukleóze – hepatoprotektívum – ochraňuje pečeň pred poškodením
  • Chráni bunky pred poškodením DNA
  • Chráni pečeňový parenchým pri otravách alkoholom, hubami
  • Podporuje a ochraňuje pečeň pri chemoterapii a ožarovaní
  • Upravuje poruchy krvného obehu, prospieva pri nízkom krvnom tlaku, tonizuje cievy, priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárne ochorenia
  • Prospieva pri migrénach a závratoch spôsobených nízkym tlakom krvi
  • Znižuje svrbenie kože pri pečeňových ochoreniach, pri ekzémoch, psoriáze
  • Posilňuje organizmus, lieči rôzne druhy alergií, ako je kožná žihľavka a senná nádcha
  • Osvedčuje sa pri astme, astmatických záchvatoch
  • Odstraňuje nevoľnosť pri cestovaní – kinetózu
  • Vhodný pri redukčných diétach
  • Blahodarne pôsobí pri psychických problémoch, stavoch úzkosti, pozitívne pôsobí proti depresiám
Pripravili sme pre vás produkty obsahujúce pestrec mariánsky, a to:
Petržlen hydrolát - semená a vňať
Bylinková voda plná bioaktívnych látok so silným diuretickým (močopudným) účinkom
Petržlen je obsahnutý napríklad tu:
Pivový extrakt
Vlasový oplachový prostriedok, ktorý pomôže zvládať lupiny, posilní vlasové folikuly, dodá objem, mimoriadny lesk a udržiavaný vzhľad.
Pľúcnik lekársky
Pôsobí protizápalovo, hojí a regeneruje sliznice dýchacích ciest, podporuje vykašliavanie, vhodný pri zápaloch priedušiek, chrapote, pri zdĺhavých pľúcnych ochoreniach, lieči choroby spojené s vysokým vekom. Pôsobí na sliznice zažívacieho traktu a na lymfatický systém. Potopudný. Močopudný. Pomáha pri hnačkách, pri ľahších ochoreniach žalúdka, čriev a nechutenstve. Podporuje vylučovanie žliaz.
Účinný pri katare dýchacích ciest a iných pľúcnych ochoreniach, pôsobí protizápalovo, mierni dráždenie pri kašli, napomáha odhlieňovaniu.
Nájdete napríklad v nasledujúcich produktoch:
Podbeľ liečivý
Bylinka so širokým spektrom využitia:
  • obsahuje sliz, ktorý chráni zapálené sliznice dýchacích ciest
  • má zmäkčujúci a protizápalový účinok
  • podporuje obranyschopnosť, vhodný na utíšenie kašľa, na zahlienené priedušky a pľúca (pri prieduškovej astme, zápale priedušiek a pľúc, dýchavičnosti)
Môžeme ho používať na vyplachovanie ústnej dutiny pri zápaloch sliznice a paradentóze, podporuje trávenie a prečisťuje hrubé črevo, povzbudzuje organizmus, upravuje látkový metabolizmus a podporuje chuť do jedla. Kvet má protikŕčové účinky – uvoľňuje záchvaty astmy.
Pohánka obyčajná
Účinne pôsobí na zvyšovanie pevnosti a pružnosti cievnych stien. Pomáha znižovať cholesterol.
Nájdete ju napríklad v:
Praslička roľná - Equisetum arvense
Má výrazné hojivé a regeneračné účinky. Používa sa na preplachovanie nosovej dutiny pri nádche – zastavuje alebo spomaľuje množenie baktérií, vírusov a kvasiniek, narušením ich bunkových stien a produkcie energie, znižuje zápal a zápalové procesy v organizme.
Praslička roľná má močopudný účinok a používa sa ako prírodné diuretikum. Praslička priaznivo vplýva na odvodnenie organizmu.
Obsahuje skoro 10% kyseliny kremičitej, vápnik, horčík, draslík, ktoré pomáhajú spevňovať kožu aj sliznice, väzivové a spojivové tkanivá, tiež kosti, chrupavky, zuby, vlasy, nechty. Takto veľké množstvo prírodného kremíka predstavuje dostatočnú hladinu v organizme pre podporu normálnej činnosti bielych krviniek i buniek imunity – makrofágov. Tie sú schopné pohlcovať cudzorodé látky i škodlivé mikroorganizmy a napomáhať tým budovaniu dobrej obranyschopnosti.
Kremík je minerál, ktorý patrí medzi takzvané esenciálne prvky. To sú tie, ktoré si naše telo nevie samé vytvoriť. Jeho nedostatok sa spočiatku prejavuje zvýšenou citlivosťou na chlad. Okrem toho je tiež dôležitý pre pevnosť a pružnosť pokožky. Naše telo ho totiž potrebuje pre stavbu kolagénových a elastínových vláken. Kremík na seba tiež viaže vlhkosť a zaisťuje tak pleti dokonalú hydratáciu. Postupom veku sa však obsah kremíka v organizme znižuje, a to sa potom podpisuje aj na našom vzhľade – tvoria sa nám vrásky, pokožka je ochabnutá, suchá a mdlá.
  • praslička roľná pomôže pri močových a obličkových ťažkostiach
  • pri kameňoch a piesku v obličkách
  • pomáha pri reume, dne, artritíde a artróze
  • napomáha pri nervových ťažkostiach
  • zlepšuje vylučovaciu schopnosť obličiek
  • napomáha pri opuchnutých nohách spôsobených nedostatočnou látkovou výmenou
  • regeneruje spojivové tkanivá
  • napomáha pri kĺbových zápaloch
  • prispieva k zastaveniu krvácania
  • pomáha pri krvácajúcich hemoroidoch
  • čistí cievy a cievny systém
  • podporuje krvotvorbu
  • zlepšuje látkovú premenu
  • zastavuje vypadávanie vlasov
  • znižuje krvný tlak
  • pomáha pri ekzémoch
  • zastavuje krvácanie ďasien
  • praslička roľná sa už po dlhú dobu používa na odvodnenie ako účinné diuretikum. Diuretiká stimulujú obličky a zvyšujú tým množstvo vody a soli uvoľnenej do moču
  • diuretický efekt je pravdepodobne dosiahnutý vďaka flavonoidom, saponínom a organickým kyselinám, ktoré stimulujú obličky a prietok krvi alebo vyvolajú inhibíciu tubulárnej resorpcie vody a iónov
  • zbavenie sa nežiaducej tekutiny a soli môže byť dôležitou súčasťou liečby pre ľudí so zhoršenou funkciou obličiek alebo pre ľudí s edémom, pri ktorom sa v tele zadržiava nadmerné množstvo tekutiny
  • využitie tejto bylinky je však omnoho väčšie. Vďaka tomu, že podporuje absorbovanie vápnika a tvorbu kolagénu je prospešná aj pre zdravie nechtov, vlasov a zubov
  • táto skutočnosť je využiteľná napríklad už pri spomínanom zosilneniu kostí, kĺbov, vlasov, nechtov a všade tam, kde zohráva vápnik a kolagén dôležitú úlohu
  • regeneračné a antiseptické účinky prasličky pomáhajú urýchliť hojenie kožného tkaniva
  • praslička roľná je tradične používaná ako zdroj minerálov v prípade osteoporózy a zlomenín kostí. V prírodnej medicíne sa odporúča na spevnenie ciev, pri močových kameňoch a piesku pre svoje močopudné účinky.
AKO POMÔŽE PRASLIČKA PRI ODVODNENÍ
Praslička obsahuje chemické látky, ktoré môžu zvýšiť množstvo vylučovaného moču, ktoré telo produkuje. Praslička roľná môže byť podľa výskumu účinné diuretikum. Zistilo sa, že v porovnaní s 25mg bežného diuretika hydrochlorotiazidom má praslička podobnú efektivitu pri odvodnení a navyše pri prasličke nedochádzalo k veľkej strate elektrolytov z tela. Navyše neboli spozorované ani žiadne nežiadúce účinky na pečeň a obličky a preto sa užívanie prasličky považuje všeobecne za bezpečné.
Hoci presný mechanizmus nie je 100% známy, diuretický efekt je pravdepodobne zabezpečený vďaka flavonoidom, saponínom a organickým kyselinám, ktoré stimulujú prietok krvi alebo vyvolajú inhibíciu tubulárnej resorpcie vody a iónov.
AKO POMÔŽE PRASLIČKA PRI ŤAŽKOSTIACH S OBLIČKAMI
Praslička zvyšuje množstvo toku moču, ktorý môže pomôcť vypláchnuť obličkové kamene a môže potlačiť opuch a zápal. Vďaka jej antibakteriálnym, protizápalovým a antioxidačným účinkom pomáha k celkovému zdraviu močových ciest vrátane obličiek.
Praslička roľná sa pridáva taktiež do rôznych doplnkov výživy a bylinných zmesí na liečbu a prevenciu proti obličkovým kameňom, na liečbu inkontinencie a nočného močenia a celkovo pre zdravie močového mechúra. Zbavuje nočného pomočovania. Pri prechladnutí mechúra zbavuje nepríjemných zvieravých pocitov.
AKO POMÔŽE PRASLIČKA NA CHRUPAVKY, KOSTI A ŤAŽKOSTIACH S OSTEOPORÓZOU
Medzi ďalšie časté použitie prasličky patrí jej využiteľnosť pri osteoporóze a pri ďalších ťažkostiach, ktoré súvisia s nedostatkom vápnika a kolagénu. Praslička roľná má vysoký obsah oxidu kremičitého, ktorý pomáha pri absorpcii a využití vápnika a tvorbe kolagénu.
Taktiež, mnohé látky, ako napríklad Vitamín D, síran zinočnatý, L-lyzín, L-prolín, L-arginín a L-askorbová kyselina urýchľujú mineralizáciu tvorby kostnej hmoty a tvorby kostí prostredníctvom syntézy kolagénu.
Kombinácia týchto látok a extraktu z prasličky roľnej sa ukázala ako veľmi účinná pri liečbe a prevencii osteoporózy. Odhaduje sa, že oxid kremičitý obsiahnutý v prasličke roľnej môže mať výrazný vplyv na podporu účinnosti týchto látok a teda môže pomôcť proti rednutiu kostí.
Navyše, táto podpora absorpcie vápnika a podpora tvorby kolagénu môže byť užitočná aj pre zdravie vlasov a nechtov, ktoré potrebujú vápnik a kolagén pre ich zdravý vzhľad.
AKO POMÔŽE PRASLIČKA NA VLASY A NECHTY
Podpora absorpcie vápnika a podpora tvorby kolagénu môže byť užitočná aj pre zdravie vlasov a nechtov, ktoré potrebujú vápnik a kolagén pre ich zdravý vzhľad.

Praslička napomáha stimulovať pokožku vlasov, aktivuje krvný obeh, podporuje rast vlasov. Pre vysoký obsah kyseliny kremičitej zabraňuje predčasnému vypadávaniu vlasov a je vynikajúca v boji proti lupinám, ktoré sú zapríčinené jej nedostatkom. Pomáha čistiť pokožku hlavy a redukovať produkciu mazu – je ideálna pre veľmi sa mastiace vlasy.

AKO OVPLYVNÍ PRASLIČKA ODVODNENIE ORGANIZMU PRI OPUCHOCH
Najviac sa praslička používa ako odvodňovacie činidlo v prípade edémov (opuchov) a celkovo na zbavenie sa prebytočnej tekutiny v organizme napríklad v prípade, že máte stravu bohatú na soľ, ktorá spôsobuje zadržiavanie tekutín.
GYNEKOLOGICKÉ ŤAŽKOSTI
Ženám praslička roľná pomáha pri gynekologických ťažkostiach, pričom zastavuje silné menštruačné krvácanie, pomáha rozpúšťať vaječníkové cysty, a tiež odstraňuje gynekologické výtoky a svrbenie v oblasti genitálií.
Prasličku by ste NEMALI užívať v týchto prípadoch:
  • v prípade tehotenstva a dojčenia
  • pri alkoholizme
  • pri cukrovke
  • v prípade nízkej hladiny draslíka
  • v prípade, že máte nedostatok vitamínu B1
VEDĽAJŠIE ÚČINKY PRI UŽÍVANÍ PRASLIČKY
Keďže je praslička diuretikum a stimuluje obličky k vylučovaniu nadbytočných tekutín, spolu s prebytočnými tekutinami môže byť vyplavený aj dôležitý minerál, ktorým je draslík.
Navyše praslička obsahuje enzým, ktorý rozkladá vitamín B1, takže pokiaľ trpíte na nedostatok draslíka alebo vitamínu B1, tak by ste prasličku nemali užívať.
Prasličku nepoužívajte pri zápaloch obličiek! Praslička sa tiež neodporúča v tehotenstve.
Prasličku by ste nemali užívať dlhodobo. Dávajte si pozor aj na dĺžku používania – maximálne 7 až 10 dní, spraviť 7dňovú pauzu a znova užívať 7 až 10 dní.
INTERAKCIE PRASLIČKY S LIEKMI
Praslička môže interagovať s nasledovnými liekmi:
  • Lieky proti HIV: Ak užívate lieky proti HIV, praslička môže zhoršiť liečbu ak je užívaná spolu s liekmi proti HIV.
  • Diuretiká
  • Digoxín (proti zlyhaniu srdca)
  • Fenytoín (Proti epileptickým záchvatom)
  • Antikoagulanciá (lieky na zníženie zrážanlivosti krvi)
  • Antidiabetické lieky – Praslička môže posilniť hypoglykemický účinok liekov a tým pádom spôsobiť hypoglykémiu
  • Lítium – Praslička môže zhoršiť čistenie organizmu od lítia a spôsobiť tak jeho hromadenie v tele
Prasličkový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • praslička je veľmi bohatá na prospešné zlúčeniny, ktoré bojujú proti zápalu a infekciám
  • obsahuje veľa minerálov – hlavne kremíka
  • zvyšuje antioxidačnú ochranu
  • znižuje zápal a zápalové procesy v organizme
  • zastavuje alebo spomaľuje množenie baktérií, vírusov a kvasiniek
Pripravili sme pre vás prípravky s prasličkovým hydrolátom, a to:
Právenka latnatá - Indická echinacea (Andrographis paniculata)
Využitie byliny pri ochoreniach dýchacích orgánov pochádza z ayurvédskej medicíny. Výťažky z listov rozširujú vlásočnice, uľahčujú vykašliavanie a uvoľňujú kŕče. Najúčinnejšou obsiahnutou látkou je vasicín . Na začiatku 60. rokov 20. storočia sa na základe chemickej štruktúry tohto alkaloidu podarilo syntetizovať teraz hojne používaný brómhexín, ktorý rozpúšťa hlieny, a neskôr ambroxol. Tinktúra z rastliny sa používa pri akútnych zápaloch dýchacích ciest a sennej nádche. Podporuje imunitný systém, prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Široko sa využíva na prečistenie a činnosť pečene. Pôsobí ako antioxidant, normalizuje hladinu glukózy v krvi, na normálne trávenie a funkciu obehovej sústavy.
Moderný výskum indickej echinacey sa zameral predovšetkým na jej použitie pri dýchacích a tráviacich ťažkostiach. V súčasnosti sa používa indická echinacea v prípade náhlej vírusovej infekcie, nachladnutia, hubových a parazitárnych infekcií, pneumónie a bronchitídy. Štúdie in vitro a na zvieratách zistili, že andrographis má protizápalové, antimikrobiálne, antioxidačné a protinádorové vlastnosti. Výsledky klinických štúdií na ľuďoch naznačujú, že prípravky z andrographisu môžu byť užitočné pri liečbe symptómov horných dýchacích ciest spojených s prechladnutím a chrípkou a pri znižovaní frekvencie a závažnosti kašľa. Vedci tiež skúmali použitie andrographisu pri reumatoidnej artritíde a zápalových ochoreniach čreva – ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe. Extrakty z andrographisu boli tiež skúmané pri liečbe malárie, dokonca aj HIV a vďaka jeho antitrombotickým účinkom môže priniesť úľavu aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach.
Andrographis testovaný pri H1N1 aj Covid-19 v Ázii: Andrographis sa v Ázii používal tiež pri veľkej chrípkovej epidémii H1N1, ku ktorej došlo v rokoch 1918 až 1920. V Indii vtedy zomrelo viac ako 17 miliónov ľudí. Predpokladá sa, že použitie andrographisu pomohlo zastaviť epidémiu v krajine.
Thajské ministerstvo zdravotníctva schválilo koncom roka 2020 použitie bylinného extraktu z rastlín na liečbu počiatočných štádií a zníženie závažnosti Covid-19. Pokusy na ľuďoch preukázali zlepšenie stavu pacienta do troch dní po liečbe bez vedľajších účinkov, ak sa liek podá do 72 hodín od pozitívneho testu.
Sľubná in silico štúdia z októbra 2020 skúma aktivitu kurkumínov a andrografolidov, ktoré sa úspešne viažu na aktívne miesto hlavnej proteázy SARS CoV-2 s Glide skóre viac ako – 6 v porovnaní so súčasne používanými liekmi hydroxychlorochínom (- 5,47), nelfinavirom (- 5,93), či remdesivirom (- 6,38). Mnohé štúdie preukazujú výrazné imunomodulačné, protizápalové a antivírusové účinky andrographolidov, odporúčajúc extrakty z Andrographisu za lacnú a rýchlu pomoc v zmiernení symptómov a rozširovaniu vírusu.
Podľa najnovších skúseností sa zdá, že je táto liečivá rastlina veľmi účinná na infekcie koronavírusom Covid-19, teda na chorobu s názvom SARS-Cov-2. Články na PubMede na túto tému sú tu.
Pripravili sme pre vás prípravky s indickou echinaceou, a to:
Propolis

Propolis – včelí tmel – je zmes živíc, vosku, éterických olejov a ďalších aktívnych látok.

  • Má výrazné antiseptické a antivírusové schopnosti.
  • Ničí a usmrcuje baktérie, má tiež lokálne anestetické účinky – tlmí citlivosť a bolesť. – Stimuluje imunitný systém tak, že zvyšuje tvorbu protilátok v tele, čím sa zvyšuje fyzická odolnosť organizmu proti chorobám.
  • Niektorí vedci hovoria, že propolis je antibiotikum 21. storočia.

Pri izbovej teplote je propolis vláčna, lepkavá hmota žltohnedej až tmavohnedej farby, v chlade je krehký až drobivý. Obsahuje množstvo prospešných látok, má neuveriteľné množstvo liečivých účinkov.

Vhodný pri:
1. angíne, bolestiach hrdla, nachladnutí
2. zápale horných dýchacích ciest a prieduškách
3. zápale nosohltana a ochorení mandlí
4. astme a ochorení priedušiek
5. chrípke
6. aftách v ústnej dutine
7. bolesti zubov
9. zápale stredného ucha
10. akné a problémovej pleti
11. zvýšenom krvnom tlaku
12. na zvýšenie priechodnosti ciev, pri poruche výživy horných a dolných končatín a po infarkte myokardu
13. žalúdočných a dvanástnikových vredoch
14. bercových a iných vredoch
15. plesňovom ochorení medzi prstami, na nechtoch a na iných miestach
16. ženám pri klimakterických ťažkostiach a návaloch
17. zvýšenom krvnom tlaku
18. bolestiach žalúdka

Pripravili sme pre vás set s propolisovými prípravkami, a to:
Pupalka dvojročná koreň - Oenothera biennis

Blahodarny účinok má hlavne pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť, v klimaktériu – v prechode, pri návaloch tepla, pri silnej a dlho trvajúcej menštruácii – upravuje hormonálny systém, pri potláčaní predmenštruačného syndrómu, pri depresiách, s problémami so štítnou žľazou, má pozitívne účinky na kožu a na zrak.

Pupalku nájdete v rôznorodých produktoch, napr.:
Púpava lekárska - Koreň a list

Púpavové korene, listy a kvety sú jedlé a môžu byť použité pre zlepšenie trávenia. Táto bylina pôsobí ako mierne preháňadlo podporujúce trávenie, stimuluje chuť do jedla a vyrovnáva prirodzené a prospešné baktérie v črevách. To môže zvýšiť uvoľňovanie žalúdočnej kyseliny a žlče na podporu trávenia. Takisto to zvyšuje tlak v žalúdku a uvoľňuje svalový zvierač medzi žalúdkom a tenkým črevom, čo pomáha pri správnom trávení potravy. Okrem toho, vysoký obsah vlákniny zabraňuje zápche.

Posilňuje funkcie pečene, prečisťuje obličky, žlčník, pečeň, pankreas, lymfatický systém a pomáha čistiť krv.
Stimuluje látkovú výmenu, zlepšuje chuť do jedla, trávenie, účinkuje pri žalúdočných a črevných ťažkostiach (žalúdočnom a črevnom katare, nadúvaní a zápche), pomáha zotaviť a liečiť poškodené pankreatické tkanivá.
Obsahuje inulín, polysacharid, ktorý funguje ako probiotikum (podporuje rozvoj črevnej mikroflóry).
Púpava lekárska - Koreň

Koreň púpavy funguje ako silné pečeňové tonikum, a preto je považovaný za veľmi efektívny pre zdravie pečene. Tiež zvyšuje prietok žlče a pomáha pri detoxikácii pečene. Koreň púpavy priaznivo pôsobí proti toxicite vyvolanej paracetamolom, pri prevencii a liečbe ochorení pečene spôsobených obezitou a proti alkoholom vyvolanému oxidačnému stresu.

Má potenciál bojovať pri ťažkostiach spojených s rakovinou. Jeho antioxidačné vlastnosti pomáhajú telu vyhnúť sa poškodeniu buniek pred voľnými radikálmi.
Koreň púpavy je prirodzené diuretikum. Nadmerné močenie pomáha pri uvoľňovaní nadmerného sodíka bez straty draslíka. To pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Púpava je bohatá na vlákninu a draslík, ktoré pomáhajú pri regulácii krvného tlaku.
Koreň púpavy účinne napomáha odstraňovať usadeniny toxických látok v obličkách a močových cestách. Koreň rastliny má dezinfekčné účinky, ktoré priaznivo pôsobia v močových cestách. To zase pomáha pri znižovaní a prevencii rizika infekcie močových ciest. Zároveň to znižuje riziko ochorenia močového mechúra.
Púpava môže pomôcť aj diabetikom. Stimuluje tvorbu inzulínu v pankrease, čo udržuje hladinu cukru v krvi v norme.
Táto bylina je skvelá pri ťažkostiach zadržiavania vody v dolných končatinách. Koreň púpavy obsahuje draslík, ktorý pomáha vyrovnávať obsah sodíka v tele. Prispieva to k zníženiu opuchu a zápalu v dôsledku edému alebo zadržiavanie vody. Pri boji s opuchmi vypite čaj z koreňa púpavy 2-3 krát denne, prípadne užívajte kvapky z koreňa púpavy v dávke podľa vašej hmotnosti. Extrakty z koreňa púpavy pite tak dlho, kým opuch nezmizne. Púpave sa vyhnite, ak máte problémy so žlčníkom.
Koreň púpavy je bohatý na živiny podporujúce zdravie pokožky a prevenciu kožných problémov.
Púpava zlepšuje zdravie kostí. Je bohatá na antioxidanty, ktoré pomáhajú ich chrániť pred poškodením ktoré prichádza s vekom, kedy kosti slabnú a rednú. Rastlina obsahuje vápnik, ktorý je dôležitý pre rast a pevnosť kostí, nedostatok vápnika môže spôsobiť “slabé“ kosti a zubný kaz. Púpava obsahuje aj vitamín K, ktorý tiež hrá dôležitú úlohu v zdraví kostí. Tento vitamín sa podieľa na mineralizácii kostí, čo znižuje riziko zlomenín, najmä u žien po menopauze, ktoré sú ohrozené rizikom osteoporózy.
Púpavový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • čistiaca, diuretická bylinka účinná proti žlčníkovým a obličkovým kameňom
Pripravili sme pre vás prípravky s púpavovým hydrolátom, a to:
Puškvorec obyčajný
Je univerzálnym liečivom v oblasti tráviaceho ústrojenstva.
Má schopnosť prečistiť celý organizmus. Podporuje látkovú premenu, tvorbu žalúdočných štiav, a tým aj chuť do jedla. Prispieva k odhlieneniu flegmatického – lenivého žalúdka a čriev. Odstraňuje črevné ťažkosti, zastavuje hnačky, lieči vredy žalúdka a dvanástnika, pomáha pri chorobách pečene, žlčníka a pankreasu a preventívne pôsobí proti rakovine.

Je prostriedkom na zvýšenie telesnej kondície – po ťažkých operáciách, v rekonvalescencii, stavoch slabosti a u starších ľudí.

Nájdete ho v rôznorodých prírodných produktoch:
Pýr plazivý - Koreň

Užíva sa pri chorobách vylučovacích orgánov a močových ciest, pri piesku a kameňoch v močových cestách. Ďalej pri žlčníkových ťažkostiach, pri chorobách pečene a sleziny a môže sa pridávať aj do diabetických čajov.

Pýr odstraňuje z organizmu soľné usadeniny. Účinne čistí krv, preto ho možno používať pri liečbe akné, vyrážok a iných kožných ochorení, pri znižovaní hmotnosti, taktiež pri reume, hemoroidoch, ako aj pri poruchách látkovej výmeny.

Pyštek obyčajný
Pôsobí protizápalovo, podporuje funkciu obličiek a pečene, vylučovanie žlče, tlmí kŕčovité bolesti pri kolikách najrôznejšieho pôvodu, žlčníkových alebo obličkových kameňoch, má preháňavé účinky.
R
Ránhoj horský (Sideritis syriaca)
Liečivá rastlina pôvodom z Olympu je bohatým zdrojom rôznych užitočných rastlinných zlúčenín, obsahuje karotenoidy, fenolové kyseliny, flavonoidy, kumaríny, alkaloidy, polyacetylény, saponíny a terpenoidy, disponuje celým radom zdravie chrániacich a preventívnych vlastností. Vzhľadom na to, že rastie vysoko nad hladinou mora, koncentrácia živín a esenciálnych olejov je v rastline omnoho vyššia.
V rámci EU je oficiálne registrovaný ako tradičný rastlinný liek na tlmenie kašľa a zmiernenie príznakov prechladnutia. Je antimikrobiálny a protizápalový, výborný je pri virózach – má silný protivirotický účinok.
V roku 2011 Journal of Ethnopharmacology uverejnil štúdiu o obsahu flavonoidov vo všetkých rastlinách rodu sideritis. V súvislosti s viac ako 150 dostupnými druhmi vedci zistili, že všetky disponujú anti-patogénnymi, protizápalovými, antioxidačnými a antispazmodickými (proti kŕčom) vlastnosťami. Sú bohaté na prírodné antioxidanty, vrátane flavonoidov, a takmer všetky druhy obsahujú aj esenciálne oleje.
ŠIROKOSPEKTRÁLNA LIEČIVÁ RASTLINA
V hodnotení HMPC uvádza, že sideritis je vhodný na liečbu infekcií dýchacích ciest, resp. problémov tráviaceho systému. Chráni žalúdok, zmierňuje kŕče, disponuje protizápalovými vlastnosťami a bojuje proti patogénom. Dokáže zahubiť baktérie a vírusy, za antivírusové vlastnosti vďačí okrem iného obsahu terpénu. Ten zmierňuje bolesti, zabraňuje úzkosti a zmierňuje zápal. Za antimikrobiálne vlastnosti rastlina vďačí vysokému obsahu esenciálnych olejov.
Výbor pre rastlinné lieky (HMPC) sa v súvislosti s gréckym horským čajom vyjadril veľmi pozitívne. Ich stanovisko je smerodajné a členské štáty EÚ pri hodnotení žiadostí o povolenie rastlinných liekov obsahujúcich sideritis zohľadňujú zhrnutie vedeckých záverov, ktoré poskytli v súvislosti s liečivým využitím rastliny.
V roku 2010 súkromný výskumný ústav v Nemecku patentoval bylinné extrakty gréckeho horského čaju ako selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu, ktorý možno použiť na liečbu depresie, úzkosti, záchvatov paniky, porúch prijímania potravy, porúch pozornosti s hyperaktivitou. Vo vydaní časopisu Journal of Physiology and Pharmacology z roku 2012 sa zistilo, že extrakty zo sideritisu znižujú krvný tlak, nakoľko rozširujú cievy.
Sideritis nájdete v rôznych bylinkových produktoch, napríklad:
Rašelina
Prírodná rašelina Obsahuje vysoký podiel minerálnych látok a humíniových kyselín, ktoré blahodarne pôsobia na pokožku. Jej jemné čiastočky pôsobia počas kúpeľa ako jemný peeling, vyhladzujú pokožku, obrusujú odumreté bunky a detoxikujú pokožku. Pokožka je po kúpeli dokonale čistá, hladká a dobre tonizovaná a hydratovaná, vďaka zvýšenému príjmu konopných lipidov a humíniových kyselín z rašeliny.
Rakytník rešetliakový
Rakytník je prírodný multivitamín, ktorý obsahuje veľmi veľa antioxidačne pôsobiacich látok, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi, má biostimulačné účinky, výrazne podporuje imunitný systém je vhodný pri rekonvalescencii, regeneruje tkanivá, má protinádorové účinky a očisťuje organizmus.

Pôsobí ako adaptogén, ktorý pomáha zvládať následky stresu. Rakytník doplní antioxidanty, vitamíny, posilňuje imunitný systém, harmonizuje metabolizmus a hormonálnu aktivitu. Je vhodný na dlhodobé preventívne užívanie pri častom výskyte herpetických ložísk.

Bobule rakytníka obsahujú desaťkrát viac vitamínu C ako pomaranče a tiež veľké množstvo vitamínu A, takže ich môžete jesť na podporu imunity aj pre zlepšenie zraku. Rakytník ale podporuje aj tvorbu žlče a tráviacich enzýmov, podporuje činnosť pečene a pľúc a reguluje krvný obeh.

Rakytník je centrom pozornosti pre mnohé výskumy, ktoré potvrdzujú celý rad zdravotných prínosov pre ľudský organizmus. Čistý rakytníkový olej sa získava z plodov i listov vzácnej rastliny lisovaním za studena. Olej z tejto rastliny disponuje mnohými pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Podieľa sa na budovaní imunitného systému, pretože obsahuje celý rad cenných antioxidantov. Pôsobí ako biogénny stimulátor, celkovo posilňuje ľudský organizmus a jeho prirodzenú obranyschopnosť. Je prostriedkom k zníženiu vysokej hladiny cholesterolu, ktorá spôsobuje kardiovaskulárne ochorenia a pôsobí antisepticky, preto sa využíva pri liečbe rozličných kožných ťažkostí.

Skvelé liečivé vlastnosti oleja vyplývajú zo skutočnosti, že látky obsiahnuté v rakytníkovom oleji navzájom podporujú svoj účinok. Zložky, ktoré sú v oleji z rakytníka obsiahnuté, sú prirodzenou súčasťou kože a slizníc. Z tohto dôvodu je predurčený na liečbu kožných problémov (akné, ekzémy, suchá pokožka, starnúca pleť), popálenín a poranení. V domácej lekárničke by nemal chýbať ani počas letných mesiacov, pretože karotenoidy sú zárukou ochrany pred slnečnými lúčmi. Pri poraneniach, popáleninách a kožných ťažkostiach natierajte postihnuté miesto aspoň dvakrát denne. Ak trpíte suchou pleťou alebo dermatologickými problémami, nebojte sa niekoľko kvapiek oleja zmiešať s bežne používaným pleťovým krémom alebo telovým mliekom.

Rakytníkový olej ako cenná zásobáreň vitamínov a minerálov sa odporúča pre všetkých, ktorý trpia deficitom výživných látok v organizme. Vitamíny obsiahnuté v rakytníkovom oleji sú A, B1, B2, B6, C, E, K1 a F. Rakytníkový olej je látka, ktorá je v rakytníku najcennejšia. Je tmavooranžovej farby a spôsobom úpravy za studena sa zachovávajú všetky aktívne látky dôležité pre zdravie. Okrem vyššie spomenutých vitamínov obsahuje kyselinu listovú, minerály a taníny. Rakytníkový olej obsahuje aj omega-7 mastnú kyselinu, ktorá je veľmi vzácna a ojedinelá. Pôsobí priaznivo na tráviaci trakt. Vitamín E je zase známy ako vitamín mladosti.

Rakytník regeneruje pokožku a poškodenú kožu. Vhodný je aj na natieranie postihnutých miest (mykóza, popáleniny, preležaniny, popraskané bradavky u dojčiacich žien, trhliny na konečníku, zápalové stavy v ústach či nose), na výplachy úst či hrdla.

Podieľa sa na zlepšení obranyschopnosti organizmu pri ochoreniach alebo v stresujúcich životných obdobiach. Najnovšie výskumy poukazujú na pozitívny vplyv v oblasti krvného obehu. Je ideálny pre ženy, ktoré trpia gynekologickými problémami rôzneho druhu.

Rakytník je veľmi cenený pre svoje epitelizačné účinky na ľudskú pokožku a na sliznice. To znamená, že napomáha regenerácii kožného epitelu pri popáleninách a omrzlinách a regeneruje epitel slizníc: najmä hrubého čreva, žalúdka a maternice.

Práve pre túto jeho vlastnosť je možné rakytníkový olej úspešne používať na podporu liečby alebo priamu liečbu gynekologických ťažkostí, najmä pri problémoch a poškodení krčka maternice, pri mykózach, kandidózach a zápaloch ženských pohlavných orgánov. Je dokázané že tento olej dokáže telo zbaviť HPV vírusu, známeho pod názvom papiloma vírus. Tento vírus spôsobuje poškodenie sliznice krčka maternice a následne môže vzniknúť rakovina. Najlepšie sa osvedčili čípky z rakytníkového oleja.

Účinky rakytníkového oleja:
  • očistenie organizmu
  • podpora imunitného systému
  • bojuje proti jarnej únave
  • obnovuje priechodnosť ciev
  • napomáha k zdravej a pružnej pokožke, regeneruje pleť
  • rozpúšťa hlieny
  • zrýchľuje opravu epiteliálneho tkaniva a obnovuje mukóznu vrstvu – lieči sliznice
  • podporný prostriedok liečby rakoviny (pri chemoterapii sú napádané aj zdravé bunky, ktoré ochraňuje)
  • detoxikuje organizmus
  • pomáha v boji proti vyčerpanosti
  • má antidepresívne a antistresové účinky
  • napomáha zvyšovaniu kvality vlasov – pomáha rastu a zabraňuje vypadávaniu
  • má antibakteriálne účinky proti stafylokokom a salmonelóze
  • používa sa na výplachy ústnej dutiny a krku
  • je zložkou pleťových masiek
  • podporuje liečbu pľúcnych, obličkových a pečeňových ochorení

Pôsobí ako adaptogén, ktorý pomáha zvládať následky stresu. Rakytník doplní antioxidanty, vitamíny, posilňuje imunitný systém, harmonizuje metabolizmus a hormonálnu aktivitu. Je vhodný na dlhodobé preventívne užívanie pri častom výskyte herpetických ložísk.

Bobule rakytníka obsahujú desaťkrát viac vitamínu C ako pomaranče a tiež veľké množstvo vitamínu A, takže ich môžete jesť na podporu imunity aj pre zlepšenie zraku. Rakytník ale podporuje aj tvorbu žlče a tráviacich enzýmov, podporuje činnosť pečene a pľúc a reguluje krvný obeh.

Ravintsara - Cinnamomum camphora, var. ravintsara

Cineolový Yu Sho olej – rastie voľne v horských dažďových lesoch na Madagaskare.

Svojou sviežou, korenistou vôňou podobnou eukalyptu je esenciálny olej ravintsara skvelý olej pre podporu zdravého dýchacieho a imunitného systému – je silne protivírusový, posilňuje imunitu, účinný v prevencii ochorení dýchacích ciest. Má osviežujúci a stimulujúci vplyv na myseľ, zlepšuje koncentráciu.

Rebríček obyčajný - Myší chvost
Myší chvost – je vhodný na ošetrenie aknóznej, mastnej a zápalovej pleti. Používa sa na ošetrenie rozšírených žiliek na tvári, hojenie pomliaždenín a ekzémov. Je vhodný na liečbu kŕčových žíl, tonizuje krv, podporuje krvný obeh a hojenie rán. Hojí zdurené mliečne žľazy, hrčky – fibrózy v prsníkoch. Je výborný lubrikant, ktorý zároveň pôsobí na zápaly, cysty a myómy. Má sťahujúci účinok, zmierňuje zápal a nepríjemné príznaky pri hemoroidoch.

Je popri alchemilke žltozelenej ženskou bylinkou číslo jeden. Obe totiž normalizujú menštruačný cyklus, čo prispeje k jeho pravidelnosti. Tým sa zvyšuje aj šanca na otehotnenie. Posilňuje sťahy maternice, čo podporuje plodnosť.

Myší chvost je známy tým, že dokáže napraviť meškajúcu alebo nepravidelnú menštruáciu. Taktiež zmierňuje menštruačné kŕče a bolesti v podbrušku – pre zníženie bolestí pri menštruácii sa odporúča jeho užívanie 2 – 3 dni pred očakávanou menštruáciou.

Ženy, ktoré trpia dlhou a krvácavou menštruáciou, by mali siahnuť po myšom chvoste – tlmí silné menštruačné krvácanie. V tomto prípade sa doporučuje užívať rebríček spoločne s pastierskou kapsičkou, ktorá zosilňuje jeho účinok.

Pri problematickej menštruácii (napr. kŕčoch) vyskúšajte 2-týždňovú kúru. V klimaktériu rebríček tlmí návaly horúčav a zabraňuje pocitu nepokoja a nervozity. Neodporúča sa jeho užívanie v tehotenstve, niektoré zdroje uvádzajú, že užívanie rebríčka vyvoláva kontrakcie, predčasný pôrod, či potrat. Užívanie rebríčka nie je vhodné ani počas dojčenia.

Podporuje produkciu pankreatických štiav a správnu funkciu pankreatického zvierača – zabezpečenie správneho odtoku pankreatických štiav z pankreasu do dvanástnika, a pomáha pri zápalových ochoreniach tráviaceho traktu, zmierňuje bolesť a kŕče.

Rebríčkový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • účinný pri gynekologických problémoch ako je hormonálna nerovnováha, fibrómy a myómy, problémy spojené s menopauzou, predmenštruačný syndróm a bolestivá menštruácia
  • podporuje trávenie
  • uvoľňuje kŕče
  • pôsobí ako hemostatikum – zastavuje nadmerné krvácanie pri menštruácii, rezných ranách, hemoroidoch, endometrióze
  • pôsobí ako analgetikum pri neuralciách a reumatizme
  • stimuluje krvný a lymfatický obeh – je vhodný pri celulitíde, syndróme ťažkých nôh, kŕčových žilách
  • hojí sliznice a tkanivá
Pripravili sme pre vás prípravky s rebríčkovým hydrolátom, a to:
Repík lekársky

Repík lekársky je liečivá bylina, ktorú poznali ľudia už pred viac ako 1500 rokmi a používali ju aj naše staré mamy, keď sa chceli zbaviť viacerých zdravotných problémov. Jeho účinky sú všestranné, a preto sa hodí naozaj na mnoho problémov. Výhodou je takisto aj to, že rastlina obsahuje účinné a podporné látky, ktoré sú liečivé a postarajú sa o telo nielen zvonka, ale aj zvnútra.

Najčastejšie použitie tejto rastliny je práve obklad na liečenie kožných ochorení, poranení či na opuchy kĺbov. Repík je však možné užívať aj zvnútra, kedy podporuje chuť do jedla, podporuje vylučovanie žlče, prečisťuje obličky, pečeň a močové cesty.

Pozitívne účinky repíka:
  • podporuje trávenie
  • zlepšuje funkciu pečene
  • veľmi dobre známy pre svoje priaznivé účinky na pokožku – pomáha pri hojení rôznych poranení pokožky, urýchľuje hojenie rán a jaziev
  • vďaka kyseline kremičitej a siliciam repík priaznivo pôsobí na zdravie našich močových ciest a obličiek
  • podporuje vylučovanie žlče
  • lieči kožné ochorenia, urýchľuje hojenie rán – silice prítomné v repíku sťahujú poškodené tkanivo
  • eliminuje opuchy a bolesti kĺbov
  • má antioxidačné a protizápalové účinky
  • lieči dýchacie ochorenia
  • podporuje imunitu
  • podporuje rekonvalescenciu po zápalových, infekčných ochoreniach
  • zmierňuje, zastavuje vnútorné aj vonkajšie krvácanie
  • lieči, hojí, zaceľuje sliznice pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, upokojuje celý tráviaci trakt, vďaka antibakteriálnym účinkom je vhodný na liečenie infekčných ochorení tráviaceho systému
  • pomáha pri detoxikácii organizmu, má močopudné vlastnosti a tak pomáha čistiť krv
  • celkovo posilňuje organizmus
Vňať

Repík pôsobí protizápalovo, je vhodný pri bolestiach hrdla. Dlhodobou maceráciou (napr. pri výrobe sirupu) sa extrahujú všetky jeho účinné fytoncídne látky, ktoré pôsobia na organizmus a podporujú imunitný systém v čase zvýšeného stresu. Tlmia vnútorné zápalové procesy v tráviacej sústave, hlavne pri zápaloch obličiek, pečene, močových ciest, ale aj žalúdka a sleziny, potláčajú zápaly dýchacích ciest.

Vňať obsahuje triesloviny, horčiny a éterické oleje. Tieto účinné látky napomáhajú najmä pri kožných problémoch, opuchoch kĺbov a kataroch v ústnej dutine. Podporujú aj tvorbu žalúdočných a črevných štiav, čo priaznivo pôsobia na celé trávenie a vylučovanie. Repík podporuje správne fungovanie pečene a žlčníka, čo je využívané pri množstve tráviacich ťažkostí, kde sa osvedčil najmä repíkový čaj, kvapky alebo sirup. Triesloviny majú sťahujúci účinok, reagujú s bielkovinami pokožky a slizníc a vytvárajú na nich ochrannú nepriepustnú vrstvu, ktorá je navyše antibakteriálna a rany a zápaly sa pod ňou pekne hoja. Pri vnútornom užívaní sa to isté deje so sliznicou čriev, preto je dobrým prírodným liekom aj proti hnačke. Môžeme repík použiť v prípade črevných nevoľnosti, kedy napomáha normalizovať naše trávenie, alebo po diétnej chybe, kedy vďaka podpore správnej činnosti žlčníka a pečene sa s nepríjemnou situáciou lepšie vyrovnáme.

Okrem trieslovín a horčín sú však za biologické účinky repíka vo veľkej miere zodpovedné aj ďalšie látky, ako napríklad liečivé flavonoidy – luteolín, katechín, apigenín, quercitín, kaempferol, tilirozid, triterpénové glykozidy, kyseliny – palmovitá, kremičitá alebo ursolová, vitamíny B1 a C, vitamín K a minerály, esenciálne oleje.

Je vhodný na liečbu chronických zápalových ochorení žalúdka a dvanástnika, podporuje tvorbu žalúdočných a pankreatických štiav a žlče, prírodné antibiotikum.

Repíkový hydrolát

Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:

  • má antibakteriálne, protiplesňové, antimykotické a protivírusové účinky
  • posilňuje imunitný systém
  • uľavuje pri nachladnutí a zápaloch dutín
  • pôsobí hojivo na drobné, hnisajúce ranky
Pripravili sme pre vás prípravky s repíkovým hydrolátom, a to:
Resveratrol
Hrozno, bobuľové ovocie – rastlinný polyfenol s antioxidačnými, protivírusovými a antibakteriálnymi účinkami – zabraňuje replikácii herpetických vírusov, najúčinnejšia je jeho aplikácia v počiatočnom štádiu infekcie (účinkuje aj na acyklovir rezistentný HSV).Nakoľko nie sme schopní v strave prijať dostatočné množstvo resveratrolu, je vhodné v akútnom štádiu infekcie užívať výživové doplnky s resveratrolom.
Rimbaba obyčajná

PROTIZÁPALOVÁ BYLINKA NA MIGRÉNY A INÉ BOLESTI

Rimbaba obyčajná (Chrysanthemum parthenium) – silná bylinka s krásnymi kvetmi a významnými účinkami – je silne aromatická trvalka s priamou, vetvenou a hranatou stonkou.

Obľuba rimbaby obyčajnej je v poslednej dobe na vzostupe, keďže jej priaznivé účinky sa prejavujú aj pri chronických bolestiach.

RIMBABA OBYČAJNÁ má svoju domovinu v juhovýchodnej Európe a juhozápadnej Ázii. U nás býva pestovaná v bylinkových záhradách a málokedy ju stretnete zdivočenú v prírode. Spoznáte ju podľa vône, ktorá pripomína harmanček aj chryzantému zároveň a podľa chuti. Rimbaba tvorí krík vysoký 20-50 cm s bielymi kvetmi okolo žltého terčíka, ktoré pripomínajú drobné margarétky s kratšími a guľatejším lístky. Kvitne od začiatku leta až do jesene.

Rimbaba obsahuje: silice pinén a bornylacetát, seskviterpenové laktóny – chrysanthemonin, parthenolidy, deriváty acetylénu, pyretrin, triesloviny, ai. (Parthenolid je farmakologicky účinná látka prirodzene sa vyskytujúca v Rimbabe (Pyretrum / Tanacetum parthenium), ktorá je v ľudovom liečiteľstve využívaná pre svoje protizápalové účinky. V literatúre sú popisované aj jej antiproliferatívne účinky na niektoré typy nádorových buniek).

Zbierame kvitnúcu vňať / jún – september /, sušia sa v tieni. Doba zberu u rimbaby je veľmi dôležitá! Najviac účinných protizápalových látok je v 4 horných listoch!

Podľa herbárov rimbaba obyčajná pôsobí na:
• migrény ( 3 čerstvé listy žuť cca 1 minútu a potom ich prehltnúť – do 15 min príde úľava )
• znižuje horúčku
• pôsobí protizápalovo, proti vírusom i baktériám
• rozširuje cievy
• má protireumatické účinky – reuma, reumatoidná artritída
• na menštruačné bolesti
• tlmí bolesť
• uvoľňuje svalové a nervové kŕče
• zlepšuje metabolizmus
• na črevné parazity
• na zápaly stredného ucha / stočený list sa vsunie do ucha /
• prírodné analgetikum

Rimbabu by nemali používať tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, tehotné a dojčiace ženy

RIMBABA OBYČAJNÁ VO FYTOTERAPII MIGRÉNY
Migréna je ochorenie, ktoré charakterizujú ataky krátkej, pulzujúcej, unilaterálnej bolesti hlavy so sprievodnými príznakmi. Toto ochorenie v určitej epizóde života spoločensky ochromuje asi desatinu populácie. Pri migréne prevláda farmakologická liečba, no v prípade, že nie je možná, prichádza do úvahy fytoterapia, ktorá ponúka tradičný rastlinný liek: vňať rimbaby obyčajnej. Účinnou zložkou sú partenolidy patriace do skupiny seskviterpénových laktónov, ktoré majú protizápalovú aktivitu, účinok na trombocyty a sú schopné inhibovať väzbu sérotonínu na vlastné receptory. Svoje profylaktické antimigrenózne účinky potvrdila aj vo viacerých klinických štúdiách. Rastlina môže spôsobovať u citlivých jedincov alergie, avšak užívanie drogy je inak bezpečné, vďaka čomu ju Výbor pre rastlinné lieky (člen EMA) ako tradičný rastlinný liek indikuje na profylaxiu migrenóznej bolesti hlavy (po vylúčení vážneho zdravotného stavu lekárom). zdroj

Spôsob použitia:
Rimbaba sa najčastejšie používa vo forme kvapiek, sirupov alebo tabliet so sušeným práškom z listov a kvetov alebo výťažkom účinných látok. Rimbaba sa môže užívať vo forme čerstvých lístkov – na chlieb s maslom, ak je niekto alergický na čerstvé lístky, môžu sa jemne opražiť na oleji. Vňať sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami (medovkou, levanduľou, valeriánou lekárskou – kozlíkom).

Kontraindikácie:
Pri jedení čerstvých lístkov môžu vzniknúť v ústach vriedky. Kto je na to náchylný, odporúča sa listy napred usmažiť. Bylinu by nemali brať ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Tiež tehotné ženy by nemali rimbabu užívať. Rimbaba obsahuje pyrethrin a cinerin , ktoré môžu pri vysokých dávkach užívaných nalačno podráždiť žalúdok. Ďalšie obmedzenia táto rastlina nemá.

Rimbabu nájdete napríklad v:
Rimbabový hydrolát

Liečivá bylinková voda, získaná destiláciou celej rastliny, plná bioaktívnych látok:

  • upokojuje, navodzuje uvoľnenie a zníženie napätia v hlave
  • rimbaba má profylaktické antimigrenózne účinky
  • rozširuje cievy
  • pôsobí protizápalovo
  • znižuje horúčku
  • má protireumatické účinky – znižuje bolesť pri reume, reumatoidnej artritíde
  • prispieva k dobrému fyzickému a psychickému rozpoloženiu, uľahčuje prekonávanie menopauzálnych prejavov
  • podporuje periférny krvný obeh, čo sa priaznivo prejavuje na výžive tkanív
Pripravili sme pre vás prípravky s rimbabovým hydrolátom, a to:
Rozmarín (Rosmarinus officinalis)
Obsahuje kyselinu rozmarínovú – prírodnú látku, ktorá má silný protivírusový účinok – bráni vstupu vírusu do bunky. Významnou zložkou rozmarínu je monoterpén cineol – účinná látka s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Cineol sa vylučuje do horných a dolných dýchacích ciest, kde sa využíva jeho najmä protivírusový, protizápalový, protimikrobiálny a expektoračný účinok. Používa sa taktiež na liečbu chrípky a prechladnutia. Rozmarín má dezinfekčné účinky, podporuje prekrvenie a celkovo povzbudzuje, hlavne psychiku. Už tisícky rokov sa používa v tradičnej čínskej medicíne ako účinná bylinka na posilnenie mozgu. Obsahuje totiž vzácne éterické oleje, ktoré stimulujú jeho činnosť a zvyšujú jeho bdelosť a bystrosť.
Okrem pozitívnych účinkov na nervovú sústavu podporuje trávenie a chuť do jedla, zvyšuje tvorbu a vylučovanie moču a pomáha pri nafukovaní. Funguje tiež ako posila imunitného systému a dokáže pozdvihnúť náladu. Pomáha aj pri srdcových problémoch, upokojuje tachykardiu, zlepšuje koronárny prietok, to znamená, že podporuje prekrvenie vencovitých ciev, a tým aj činnosť srdca.
Pôsobí veľmi dobre na periférny obeh a prekrvenie hlavy, používa sa na stimuláciu zmyslov – najmä pamäti a mozgových funkcií. Účinne odstraňuje bolesti hlavy, stres a únavu. Pozitívne tiež pôsobí pri depresiách.V kozmetike sa používa ako tonizujce činidlo a v prípravkoch na starostlivosť o vlasy na kontrolu lupín a vypadávania vlasov. Vlasom vracia prirodzený lesk a zdravý vzhľad. Urýchľuje ich rast a posilňuje ich. Znižuje nadmerné vypadávanie a šedivenie vlasov.
Rodiola - Zlatý koreň - Rozchodnica ružová
Je svojimi účinkami podobná sibírskemu ženšenu, a to najmä ako dôležitý adaptogén. Urýchľuje regeneráciu organizmu po ťažkých úrazoch, operáciách, infekčných ochoreniach, pomáha odstraňovať splodinové látky z organizmu, znižuje vedľajšie účinky pri chemoterapii, má preventívny a protirakovinový charakter. Silne pôsobí u ľudí trpiacich obehovou a nervovou slabosťou, upravuje nízky tlak, neurovegetatívne a cievne poruchy. Je vhodná na predchádzanie degeneratívnych starobných procesov.
Ruta voňavá

Bylinka je účinná pri liečbe cievneho systému, pri zvýšenej krehkosti, lomivosti a priepustnosti kapilár – zosilňuje steny vlásočníc, zlepšuje obeh krvi – tým napomáha pri regulácii krvného tlaku (znižuje krvný tlak), osoží pri vápenatení tepien.

Nájdete ju napríklad v:
Ruža damašská - Esenciálny olej - Kráľovná kvetov
  • RUŽA je považovaná za „Kráľovnú kvetov“ a v aromaterapii sa ružový olej často nazýva “Kráľovnou esenciálnych olejov”
  • esenciálny olej Ruža damašská bol po stáročia uctievaný vďaka nádhernej sladkej aróme a vysokej terapeutickej hodnote
  • vôňa je plná, bohatá, opojná a pôsobí ako afrodiziakum
  • harmonizuje citlivú ženskú dušu
  • pomáha nájsť a aktivovať vnútornú ženu v nás
  • emocionálne ruža damašská lieči staré rany na srdci, zlomené srdcia, pomáha vystrábiť sa aj z hlbokého zúfalstva, úzkosti a depresie
  • pomáha otvoriť srdce, aby sme mohli opäť milovať
  • svojou arómou podporuje pohodu, je vhodná pre ženy pracovne veľmi vyťažené
  • Bio ružový olej má omladzujúce účinky na pleť
  • pri pravidelnom použití pomáha vyhladzovať vrásky
  • pre pleť zrelú, suchú, aknóznu a citlivú
  • pleť tonizuje, čistí, vyživuje a hydratuje
Základné informácie

Anglický názov: Rose otto, Bulgarian rose, Turkish rose
Botanický názov rastliny: Ruža damašská (Rosa damascena)
Čeľaď: Ružovité (Rosaceae)
Používaná časť: čerstvé kvety
Spôsob výroby esenciálneho oleja: parná destilácia

80% svetovej produkcie esenciálneho oleja z ruže damašskej pochádza z Ružového údolia neďaleko mesta Kazanlăk v Bulharsku, kde sa ruža tradične pestuje už od 17. storočia. Vedomosti o pestovaní ruží a destilácii esenciálneho oleja pravdepodobne pochádzajú od Peržanov, ktorí destilovali ružový esenciálny olej v Širáze (v dnešnom Iráne) v roku 1612. V diele stredovekého perzského vzdelanca Avicennu (Ibn Siná) nájdeme popis destilácie ruží už v 11 storočí, najskôr pre výrobu ružovej vody (hydrolátu) a malého množstva esenciálneho oleja. Liečivé využitie ruží však siaha oveľa ďalej do minulosti.

Na výrobu malinkého množstva pár mililitrov tohto vysoko ceneného esenciálneho oleja sú potrebné doslova milióny ružových plátkov. Ružové kvety sa ručne zbierajú zavčas rána a okamžite sa destilujú. Zber prebieha od mája do júna, kedy je vzduch v údolí presýtený vôňou ruží a v destilériách sa pracuje vo dne v noci, aby sa kvety spracovali čo najrýchlejšie, pokiaľ ešte obsahujú vzácnu silicu.

HLAVNÉ MIESTA PRODUKCIE: Bulharsko, Irán, Turecko
PROFIL VÔNE: Exotická a zmyselná, Kvetinová, Svieža, Ružová, Sladká a medová, Balzamová
TÓN: Základný – stredný

VZHĽAD esenciálneho oleja: Bezfarebná až ľahko nažltlá tekutina s jemnou, hlbokou, ružovou vôňou s nádychom citrónu a nepatrným koreneným tónom. Pri nízkych teplotách esencia kryštalizuje (tuhne), zahriatím sa opäť stane tekutou.

NIEČO O VÔNI: Jej prenikavá omamná vôňa priam prebúdza k životu múmie ukryté v sarkofágoch. Keď totiž rozprávame o damašskej ruži a ružovej vode, najznámejšom produkte vyrábanom z jej lupeňov, ožívajú s ňou aj príbehy slávnej vládkyne Kleopatry. Tá sa v nej vraj denne kúpala a umývala si ňou tvár.

Hoci samotná damašská ruža bola vyšľachtená až počas vlády posledných panovníkov Novoperzskej ríše Sasanovcov, nedá sa pri nej nemyslieť na legendami opradenú vládkyňu vtedajšieho sveta, ktorá poplietla hlavu aj samotnému Cézarovi. Ani pravidelné používanie tejto ozdravujúcej esencie s antidepresívnymi účinkami ju však nedokázalo ubrániť pred samovražednými myšlienkami, existuje množstvo dôvodov domnievať sa, že aspoň počas života jej pleti ružová pomohla svojou životodarnou silou k oslnivej kráse a titulu “najkrajšej ženy všetkých čias”.

Súdobí Peržania vyšľachtili unikátny prírodný zázrak, ktorého účinky, vôňa a chuť rozmaznávajú naše zmysly už dve tisícky rokov.

Radi by sme nadviazali na odvekú tradíciu a pokračovali v šírení jej blahodarných účinkov pre myseľ, pleť a celé telo.

AROMATERAPEUTICKÉ VLASTNOSTI

Analgetický, Protizápalový, Antibakteriálny, Antidepresívny, Protiplesňový (Candida), Antioxidant, Uľavujúci od úzkosti, Upokojujúci, Sedatívny, Bronchodilatačný, Antitusikum, Hypotonikum, Stimulant krvného obehu 100% esenciálny olej Ruža damašská môže obsahovať až 400 rôznych zlúčenín s vysokým obsahom okvetného oleja (Otto), z ktorých každá hrá určitú rolu či už pri vôni, alebo terapeutických účinkoch – má najrozmanitejšie terapeutické vlastnosti zo všetkých esenciálnych olejov.

  • POUŽITIE V AROMATERAPII: Ženské reprodukčné problémy, neplodnosť, nepravidelná menštruácia, endometrióza, dysmenorea, menštruačné kŕče, brušné kŕče, ochorenia obehového systému, akné, dehydratovaná pleť, zjazvená pokožka, predčasné starnutie pleti, depresia, úzkosť, emočný diskomfort, nervové napätie, ochorenia vyvolané stresom
  • KOMBINÁCIE: Ruža sa dobre mieša s väčšinou esenciálnych olejov, najmä s benzoe, bergamotom, cistom, citrónom, gerániom, harmančekom, jantárom, jazmínom, kadidlom, kanangou, levanduľou, lipovým kvetom, kvetom magnólie, mandarinkou, medovkou, pačuli, santalovým drevom, šalviou muškátovou.

STAROSTLIVOSŤ O KOŽU

  • Hydratuje
  • Zjemňuje
  • Zmierňuje začervenanie
  • Posilňuje kapiláry – adstringentný účinok na pleť
  • Spevňuje exponované tkanivo – zvláčňuje, tonizuje pokožku
  • Znižuje stratu vlhkosti
  • Tonizuje a obnovuje krvný obeh – zlepšuje mikrocirkuláciu v tkanivách
  • Podporuje hojenie tkanív – má výrazný hojivý efekt na jazvy – zajazvuje tkanivá
  • Vyhladzuje vrásky – jeden z najlepších anti-age olejov, má silné antioxidačné a regeneračné vlastnosti, chráni pokožku pred voľnými radikálmi, vyhladzuje vrásky, linky – v kombinácii s ružovým hydrolátom robí priam zázraky
  • Neutralizuje mikróby – protiinfekčný, antiseptický
  • Znižuje opuch
  • Pomáha liečiť popáleniny a rany
  • Podporuje regeneráciu buniek
  • Pomáha zastaviť alebo zmierniť krvácanie
  • Cytofylaktický efekt – reguluje tvorbu buniek
  • Antibakteriálne a protizápalové vlastnosti – pri akné a vyrážkach
  • Upokojuje – má skľudňujúci, sedatívny efekt na psychiku
  • Vhodný pre všetky typy pleti, najmä zrelú, suchú, citlivú pleť, ekzém, vrásky

IMUNITNÝ SYSTÉM

  • Neutralizuje mikróby – má skvelé antibakteriálne a protivírusové vlastnosti
  • Môže pomôcť pri niektorých typoch alergie

DÝCHACIE ÚSTROJENSTVO

  • Uľahčuje dýchanie
  • Upokojuje kašeľ – skvelé účinky pri respiračných problémoch ako kašeľ, pôsobí ako bronchodilatátor, tíši záchvaty kašľa
  • Zmierňuje podráždenie

ZAŽÍVACIE ÚSTROJENSTVO

  • Znižuje výskyt a závažnosť zvracania a nevoľnosti
  •  Pomáha udržiavať zdravú funkciu pečene
  •  Pomáha udržiavať zdravú funkciu žlčníka
  •  Upravuje trávenie
  •  Podporuje normálnu peristaltiku
  •  Podporuje pohyb čriev

OBEHOVÝ SYSTÉM

  • Posilňuje obehový systém – tonikum
  • Zaujímavé vlastnosti vykazuje pri kardiovaskulárnych ochoreniach, zvyšuje srdcovú frekvenciu a potláča enzým štiepiaci angiotenzín I.

REPRODUKČNÝ SYSTÉM

  • Vyrovnáva ženské hormóny, pomáha s bolestivou periódou, PMS, má silný protikŕčový účinok
  • Vyrovnáva hormóny počas menopauzy
  • Redukuje návaly
  • Pomáha regulovať ženský reprodukčný systém – upravuje menštruáciu
  • Pôsobí ako afrodiziakum, môže pomôcť pri frigidite a impotencii – stimuluje ako ženy, tak mužov
  • Uvoľňuje kŕče
  • Zvyšuje sexuálnu túžbu
  • Detoxikuje
  • Očisťuje

NERVOVÝ SYSTÉM

  • Posilňuje nervový systém – antidepresívum
  • Môže pomôcť pri bolestiach hlavy a migréne
  • Pomáha pri neurodegeneratívnych poruchách ako Alzheimerova choroba
  • Antikonvulzívny účinok sa dá zasa využiť pri epilepsii
  • Pozdvihuje náladu
  • Vyčistí hlavu
  • Zmierňuje duševnú únavu
  • Posilňuje a objasňuje myseľ
  • Upokojuje nervový systém
  • Zmierňuje úzkosť
  • Znižuje stres
  • Podporuje spánok
  • Podporuje relaxáci
SPÔSOB POUŽITIA

Esenciálny olej z damašskej ruže sa dá využiť rôznymi spôsobmi; je veľmi jemný, vhodný na použitie priamo na pokožku, v masážnom oleji a vo vani, taktiež v difuzéry. Ako parfum môžete nakvapnúť 1- 2 kvapky do nosného oleja a naniesť priamo na pokožku – jeho luxusná a opojná vôňa sa bude uvoľňovať po mnoho hodín.

INHALÁCIA: Priama inhalácia, difúzer, olejový odparovač. Použite v difúzore alebo aromalampe na rozptýlenie svojej čarovnej vône do miestnosti alebo do domu. Ružový olej pomáha zlepšovať náladu, dokonca zmierňuje príznaky depresie pri použití v stresujúcom prostredí.

TELO: Masáže, obklady, kúpeľ, starostlivosť o pleť.

  • Starostlivosť o pleť je druhé najobľúbenejšie použitie ružového oleja hneď po parfumérii. Vyhladzuje a hydratuje pokožku a môže byť pridávaný v malom množstve do akéhokoľvek pleťového krému. Ruža je vynikajúca pre všetky typy pleti, najmä pre suchú, citlivú a zrelú pleť. Chráni pokožku pred baktériami.
  • Na zmiernenie menštruačných kŕčov a nadúvania, zrieďte ružový olej v nosnom oleji a aplikujte priamo na brucho. Tento istý postup použite na zmiernenie príznakov menopauzy.
Pripravili sme pre vás prípravky s esenciálnym olejom Ruža damašská, a to:
Ruža palmová
Pomáha pri bolestiach nôh, stimuluje bunečnú regeneráciu, urýchľuje hojenie, harmonizuje, dodáva energiu, zlepšuje náladu a spánok.
Šípkový prášok
Prášok zo sušených šípok vykazuje protizápalové a anti-aging vlastnosti.
Šípkové pyré
Jemné ovocné pyré, ktoré obsahuje obrovské množstvo prirodzeného vitamínu C a karoténu. Okrem týchto zložiek obsahujú aj vitamíny B1, B2, K a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C. Plody šípovej ruže sú bohaté aj na pektíny, triesloviny, organické kyseliny a silice. Podporujú rast zdravých kožných buniek a vyživujú pokožku.
S
Sadec konopáč - Eupatorium cannabinum

Účinné látky glykozidy, eupatorín, živica, triesloviny a éterický olej posilňujú nešpecifickým spôsobom imunitný systém, pečeň a lymfatický systém . Pomáha pri prechladnutí s horúčkou, pocitu rozlámanosti a svalovej bolesti . Pomáha pri akútnych vírusových ochoreniach , má dobrý efekt pri liečbe viróz spôsobených H1N1. Po dlhších infekciách rýchlo dodá nové sily.

Konopáč nájdete napríklad v:
Šalvia lekárska
Má veľmi silné protizápalové a dezinfekčné účinky:
  • dezinfikuje dýchacie cesty a tráviaci trakt, potláča nepríjemné pocity pri prechladnutí, bolestiach v krku, zápaloch dutiny ústnej, ďasien, hltana, je vhodná ako podporná liečba pri angíne, na potlačenie zápachu z úst
  • šalvia lekárska podporuje hormonálnu rovnováhu, pri vnútornom užívaní potláča nadmerné potenie – je vhodná na podpornú liečbu zvýšeného potenia rôzneho pôvodu pri poruchách rovnováhy v oblasti vegetatívneho nervstva, stresovej záťaži, obezite, zvýšenej činnosti štítnej žľazy a v období prechodu u žien, kde je kontraindikovaná hormonálna liečba
  • podporuje imunitný systém
  • črevné dezinficiens, zmierňuje tráviace problémy, bolesti brucha, nadmernú plynatosť
  • podporuje metabolizmus a tým napomáha znižovaniu hladiny cukru v krvi
  • pôsobí upokojujúco, odstraňuje napätie, pomáha uvoľniť organizmus a dodáva vitalitu
  • sťahuje póry v pokožke, čistí a dezinfikuje, odstraňuje prebytočnú mastnotu, aktivizuje prirodzené funkcie pleti
Účinné látky v šalvii lekárskej:
  • Fytoestrogény: sú látky, ktoré v ľudskom tele pôsobia veľmi podobné, ako ľudské hormóny. Hovorí sa im niekedy aj prírodné alebo rastlinné hormóny, pričom práve vďaka nim má Šalvia aj účinky v oblasti reprodukčnej sústavy a pohlavného zdravia. Pomáhajú na lepšiu plodnosť, potenciu a ženám pri nadmernej tvorbe materského mlieka a pri komplikáciách s menštruáciou.
  • Flavonoidy: látky zodpovedné za protizápalový účinok a zlepšenie fungovania imunitného systému. Rovnako tak majú tieto látky antioxidačný účinok, brzdia degeneratívne poškodzovanie buniek a obnovujú ich prirodzený stav. Vďaka tomu chránia bunky pred poškodením a spomaľujú predčasné starnutie.
  • Saponíny: tieto látky pôsobia tiež antibakteriálne a imunomodulačne, zároveň pomáhajú aj k ochrane pred vírusmi a majú fungicídne účinky. Veľmi dôležité sú aj pre zníženie hladiny cholesterolu a teda aj pre zlepšenie krvného obehu v cievnej sústave.
  • Vitamíny a minerály: Šalvia je pomerne bohatá na rôzne druhy a typy vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Nájdete tu napríklad vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, E alebo vitamín K. Z minerálov sú tu napríklad draslík, vápnik, meď, železo, betakarotén, horčík, mangán, zinok, selén, luteín alebo kyselina listová.
  • Ďalšie látky: Rastlina obsahuje aj niektoré ďalšie látky, napríklad bielkoviny, sacharidy, vlákninu, lipidy, antioxidant luteín, silice alebo triesloviny. Najmä luteín je veľmi dôležitý a to napríklad pre náš zrak a ochranu zrakových buniek pred oxidačným stresom.
Šalviový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • má antibakteriálne, protiplesňové, antimykotické a protivírusové účinky
  • analgetické pôsobenie
  • posilňuje zuby – žuvanie šalviových listov je už oddávna používané aj pri starostlivosti o zuby a dutinu ústnu
  • pomôže pri zápale ďasien, má výrazný upokojujúci a hojivý účinok
  • prírodná prevencia proti zubnému kazu
  • účinne znižuje tvorbu zubného povlaku, ktorý je jednou z hlavných príčin zápalu ďasien a paradentózy
  • udržuje zdravé sliznice v ústnej dutine
  • dezinfikuje mandle, ničí škodlivé baktérie – hojí afty, soor, stomatitídu, gingivitídu – zapálené ďasná a bukálnu – lícnu sliznicu
  • stimuluje lymfatický systém a prietok krvi
  • osvieži dych – má jemnú sviežu príchuť
  • mukolytikum – odhlieňuje
  • stimulačné účinky na lymfatický a cievny systém
  • regulátor funkcie pečene, podžalúdkovej žľazy a obličiek, digestívum a diuretikum, prečisťujúci prostriedok pri metabolických problémoch, zlom trávení, obezite, zadržiavaní tekutín predovšetkým spôsobeným hormonálnou dysbalanciou
Hydroláty obsahujú okrem minimálneho množstva silice, ktorá sa neoddelila a zostala dispergovaná vo vode, najmä množstvo vo vode rozpustných liečivých bioaktívnych látok z rastlín, z ktorých pochádzajú, ktoré sa v získanej silici nenachádzajú. Sú čisté, prirodzené a veľmi jemné – napriek tomu vo svojom zložení veľmi silné a účinné.
Pripravili sme pre vás prípravky so šalviovým hydrolátom, a to:
Šalvia muškátová

Pokiaľ máte akékoľvek problémy s menštruáciou, či už je nepravidelná, bolestivá alebo vynecháva, šalvia muškátová je vhodnou bezpečnou voľbou, ako si pomôcť. Vyvoláva menštruáciu, upravuje ju a taktiež znižuje predmenštruačný syndróm spojený s bolesťami hlavy a podbruška. Lieči závrate a mentálne podráždenie počas menštruácie rovnako ako symptómy sprevádzajúce ženu v menopauze.

Má fytohormonálne estrogénové účinky – priamo podporuje tvorbu estrogénu v organizme a prispieva k vyrovnaniu hladiny hormónov a zmierňovaniu symptómov predmenštruačného syndrómu.

Uvoľňuje kŕče, uľavuje od bolestí a napomáha sťahom maternice, harmonizuje menštruáciu u mladých žien – má hormonálny regulačný efekt a preto sa hodí na liečbu menštruačných ťažkostí, návalov tepla, nadmerného potenia, výkyvov nálady a iných problémov v období menopauzy.

Nájdete ju v rôznorodých produktoch, napríklad:
Šalviový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • má adstringentné, sedatívne, antiseptické a antistresové účinky
  • no hlavne – šalvia muškátová je ženská bylinka – jej účinky sú podobné estrogénu – predmenštruačný syndróm, oligomenorea (dlhý menštruačný cyklus), dysmenorea (bolestivá menštruácia), návaly horúčavy, nedostatok vôle spôsobený hormonálnou nerovnováhou
  • pri vysadení hormonálnej antikoncepcie – stabilizuje hormonálnu hladinu
Pripravili sme pre vás prípravky so šalviovým hydrolátom, a to:
Saturejka horská, Satureja Montana
Stredomorská aromatická liečivá rastlina so silnými antiseptickými účinkami.
Obsahuje najmä silicu, triesloviny, živicu, minerálne soli a sliz. Vďaka týmto látkam má sťahujúci, dezinfekčný i povzbudzujúci účinok na ľudský organizmus, pôsobí silne protivírusovo a protizápalovo, podporuje čistenie dýchacích ciest, odkašlanie hlienov.
Hlavným terapeutickým účinkom je antibakteriálna, antivirotická a antimykotická aktivita. Blahodarne pôsobí pri vírusových aj bakteriálnych infekciách horných aj dolných dýchacích ciest a prínosových dutín – likviduje presiaknutie slizníc, vstrebáva opuchy, eliminuje zápalové ložiská, dezinfikuje mandle, ničí škodlivé baktérie – hojí afty, soor, stomatitídu, gingivitídu – zapálené ďasná a bukálnu – lícnu sliznicu, epitel horných dýchacích ciest aj respiračný epitel dolných dýchacích ciest.
Stimulujúce a všeobecné tonikum, revitalizuje telo a myseľ. Používa pri žalúdočných aj črevných ťažkostiach, podporuje trávenie, potláča kŕče, pomáha pri hnačkách, nadúvaní, tvorbe plynov, pôsobí proti črevným parazitom i pri akútnych zápaloch žalúdka a čriev, stimuluje činnosť celého tráviaceho traktu , aktivuje pankreas a celkovo má posilňujúci vplyv na organizmus.
Povzbudzuje chuť do jedla. Taktiež celkovo pomáha pri poruchách tráviaceho ústroja, nechutenstve a upravuje stolicu.
Málo známy je aj jej kardiotonický účinok, čo znamená, že reguluje tlak. Má upokojujúci vplyv na nervovú sústavu, lieči melanchóliu a utišuje hystériu.
Prírodný bylinný stimulátor: pre nervový, obehový, sexuálny, imunitný, zažívací systém.
Saturejkový hydrolát
Hydroláty obsahujú okrem minimálneho množstva silice, ktorá sa neoddelila a zostala dispergovaná vo vode, najmä množstvo vo vode rozpustných liečivých bioaktívnych látok z rastlín, z ktorých pochádzajú, ktoré sa v získanej silici nenachádzajú. Sú čisté, prirodzené a veľmi jemné – napriek tomu vo svojom zložení veľmi silné a účinné.
Saturejka obsahuje najmä silicu, triesloviny, živicu, minerálne soli a sliz. Vďaka týmto látkam má sťahujúci, dezinfekčný i povzbudzujúci účinok na ľudský organizmus, pôsobí silne protivírusovo a protizápalovo.
Hydrolát – bylinná voda je bohatá na prírodné antibiotikum s názvom karvakrol. Oproti esenciálnemu oleju, ktorý je veľmi pálivý, sa dá hydrolát – bylinná voda použiť neriedená. Hlavným terapeutickým účinkom bylinnej vody zo saturejky horskej je antibakteriálna, antivirotická a antimykotická aktivita. Vonia podobne ako tymián.
Saturejka horská má rovnaké dezinfekčné vlastnosti ako Dúška tymiánová. Efektívne likviduje baktérie a vírusy – karvakrol je monoterpeoidný fenol, ktorý účinne zabíja baktérie, či vírusy. Štúdie potvrdili, že práve karvakrol je účinnejší ako chlórové dezinfekcie. Navyše s ním môžete umývať aj jedlo, nakoľko sa jedná o prírodný roztok, ktorý neovplyvňuje nutričnú hodnotu, obsah antioxidantov, vzhľad ani chuť.
Saturejkový hydrolát je liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • blahodárne pôsobí pri vírusových aj bakteriálnych infekciách dýchacích ciest a prínosových dutín – likviduje presiaknutie slizníc, vstrebáva opuchy, eliminuje zápalové ložiská
  • stimulujúce a všeobecné tonikum, revitalizuje telo a myseľ
  • prebudenie zmyslov – dodáva silu pri oslabení, vyčerpaní, nervovej a fyzickej únave
  • tonikum na správne fungovanie prirodzenej obranyschopnosti a na prípravu tela na zimu
  • Prírodný bylinný stimulátor: pre nervový, obehový, sexuálny, imunitný, zažívací systém
  • podporuje trávenie, vylučovanie žlče
  • zabraňuje nafukovaniu a plynatosti
  • prečisťuje tráviaci trakt – všetky celkové infekcie kvasinkami
  • hojí kožné infekcie, mykózy, črevné kandidózy, parazity, Helicobacter pylori
  • neutralizuje zápach z úst
  • posilňuje zuby
  • znižuje riziko vzniku zubného kazu
  • udržuje zdravé sliznice v ústnej dutine
  • ničí vírusy
  • dezinfikuje mandle, ničí škodlivé baktérie – hojí afty, soor, stomatitídu, gingivitídu – zapálené ďasná a bukálnu – lícnu sliznicu
  • stimuluje lymfatický systém a prietok krvi
  • jemná svieža bylinná, silne aromatická príchuť
Sedmokráska

Obsahuje bioflavonoidy, ktoré sú výborným antioxidantom, znižujú náchylnosť organizmu na vírusové ochorenia dýchacích ciest – má protizápalové a hojivé účinky, podporuje vykašliavanie, zmierňuje a upokojuje kašeľ, celkovo upokojuje a pri astme uvoľňuje zúžené priedušky.

Sedokrásku nájdete nápríklad v:
Schizandra čínska

Znižuje únavu a zrýchľuje rekonvalescenciu. Zlepšuje sústredenie, schopnosť koncentrovať sa a udržať pozornosť. Schizandra je jeden z najefektívnejších phytoadaptogénov. Používa sa aj na regeneráciu a ochranu pečene, pretože znižuje oxidáciu pečeňových lipidov. Ide o bylinku s priaznivým vplyvom na obranyschopnosť, pretože stimuluje činnosť antioxidantov.

Schizandru nájdete napríklad v:
Skorocel kopijovitý

Má silné antiseptické účinky:

  • podporuje zdravie dýchacích ciest
  • je vhodný pri prechladnutí, chrípke a ochoreniach priedušiek – má silné antiseptické účinky
  • užíva sa ako hojivý prostriedok na uvoľnenie hlienov pri ochoreniach dýchacích ciest a tráviaceho systému sprevádzaných silným zahlienením – tlmí kašeľ, podporuje vykašliavanie
  • čistí krv, čistí pľúca, čistí žalúdok
  • skorocel má vysoký obsah kremíka, ktorý napomáha pri odkašliavaní – pri kašli výrazne napomáha odhlieňovaniu, zabezpečuje dobré vykašliavanie hlienu
  • zmierňuje príznaky alergií a astmy
  • podporuje imunitný systém
  • má detoxikačné účinky
  • podporuje funkciu pečene a obličiek
  • prečisťuje močové cesty
  • podporuje trávenie prostredníctvom svojho antibiotického účinku
  • odstraňuje kŕče, bolesti žalúdka, znižuje kyslosť žalúdka pri prebytku žalúdočnej kyseliny
  • upravuje peristaltiku hrubého čreva pri zápche (mierne a neškodné preháňadlo, pritom účinné)
  • skorocelové listy a semená znižujú zápaly v tráviacom trakte a pomáhajú obnovovať výstelku tenkého čreva
Pripravili sme pre vás produkty obsahujúce skorocel, a to:
Smrekové výhonky

Majestátne vysoké stromy môžu pomôcť svojou ozdravujúcou silou. Mladý smrek ukrýva v sebe silu rozľahlých lesov a už oddávna bol preto vnímaný ako elixír zdravia. Mladé výhonky smreku a ďalších ihličnanov ako napríklad borovice alebo jedle, obsahujú veľké množstvo terpentínových silíc a vitamínu C, ktoré posilňujú imunitu a sú nevyhnutné na prekonanie prechladnutia, chrípky a ochorení dýchacích ciest.

Naši predkovia poznali a hojne využívali liečivé tajomstvo mladých výhonkov, vetvičiek, šišiek a živice ihličnatých stromov. Tajomstvo mladých vetvičiek je terpentínová živica, ktorá rozpúšťa hlieny a tak uľahčuje vykašliavanie.

Sirup vyrobený z mladých smrekových výhonkov, cukru, medu a citrónovej šťavy za studena:
  • posilňuje imunitu, obsahuje veľké množstvo vitamínu C a prírodných silíc
  • má protizápalové a dezinfekčné účinky, zmierňuje a potláča príznaky prechladnutia, uľavuje pri nádche, blahodarne pôsobí na zápaly horných dýchacích ciest
  • rozpúšťa hlieny, uvoľňuje dýchacie cesty, podporuje vykašliavanie, vhodný pri akútnom aj chronickom dusivom kašli
  • podporuje tvorbu žalúdočných štiav
  • zmierňuje reumu, tíši bolesti končatín a svalov, rovnako ako zápaly šľachovej pošvy
  • priaznivo pôsobí na lymfatickú sústavu, detoxikuje organizmus
  • má vynikajúcu chuť, zachutí aj deťom
Pripravili sme pre vás prípravky so smrekovými výhonkami, a to:
Sladké drievko - Pelendrek - Glycyrrhiza glabra

Sladké drievko (Pelendrek či Lékorica) divo rastúca rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v niektorých častiach Európy a Ázie. Poznáte ho najmä zo zvláštnej čiernej pochúťky – pelendrek. Koreň obsahuje množstvo biologicky účinných látok – glycyrizín (je 50–krát sladší ako cukor), kyselinu glycyrizínovú, glabrolid a ďalšie terpenoidy, kumaríny, flavonoidy, a éterické zložky. Účinky pelendreku – sladkého drievka:

  • protizápalový – veľmi výrazný
  • antibakteriálny a antiparazitárny
  • antivírusový – podporuje tvorbu interferónu a bráni množeniu vírusov
  • lieči kašeľ, keďže obsahuje triterpénsaponíny, ktoré zrieďujú slizy a podporujú vykašliavanie
  • antioxidačný
  • spazmolytický – podporuje napr. uvoľňovanie črevných kŕčov a plynov
  • pomáha pri liečení vredov žalúdka a dvanástnika, rôznych tráviacich ťažkostí a zápalov, zápche, mierne detoxikuje
  • mierny estrogénový – u žien s vysokou hladinou estrogénu potláča jeho účinok, kým u žien s nízkou hladinou jeho účinok podporuje
  • prináša úľavu pri symptómoch menopauzy a pri nepravidelnej menštruácii
  • bráni vzniku zubného povlaku a zubného kazu
  • potláča zápach z úst (ak je príčinou zlá ústna mikroflóra)
  • detoxikačný a mierne laxatívny
  • tlmí nadmerné potenie
  • mierny stimulačný
Sladovka hladkoplodá – lekorica – obsahuje protizápalové zlúčeniny, ktoré pracujú na znížení bolestí a opuchov spojených s chorobami pankreasu, ako je napr. pankreatitída. Pomáha pri liečení vredov žalúdka a dvanástnika, rôznych tráviacich ťažkostí a zápalov, zápche, mierne detoxikuje. Lieči kašeľ, keďže obsahuje triterpénsaponíny, ktoré zrieďujú slizy a podporujú vykašliavanie. Flavonoidy sú zas zodpovedné za antioxidačné účinky – účinky spomaľujúce starnutie.
Pripravili sme pre vás produkty obsahujúce sladké drievko, napr.:
Slez maurský
Obsahuje hlavne sliz, ktorý vytvára na pokožke a slizniciach ochrannú vrstvu chrániacu proti zápalom a napomáha poškodeným tkanivám pred ďalším mechanickým a chemickým podráždením. Pôsobí taktiež protizápalovo, mierne zvieravo a hojivo. Obsahuje tiež triesloviny a silicu, v kvetoch antokyanové farbivo malvín a vitamín C.
  • obsahuje slizové látky, ktoré pokrývajú a chránia poškodené zapálené sliznice dýchacích ciest – vytvárajú na nich ochranný film a nedovolia vírusom a baktériám usadiť sa na nich
  • tlmí suchý dráždivý kašeľ pri kataroch horných dýchacích ciest, zápale hrtana, hltana, priedušiek a pľúc
  • sliz vytvára na sliznici žalúdka jemný obal, ktorý ju chráni pri zápale žalúdka pred agresívnymi vplyvmi žalúdočných kyselín – preventívny účinok
  • vhodný je aj pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika na ochranu sliznice tráviaceho traktu
  • má aromatické, detoxikačné a antiseptické, mierne zvieravé účinky
  • urýchľuje obnovovacie a hojace procesy v tkanivách
  • odstraňuje nadúvanie, meteorizmus
  • vhodný aj pre deti od jedného roka a tehotné ženy
Šípky
Šípky sú jesenný dar prírody a šípkový sirup doslova zázračným liekom počas celej jesene i zimy. Telo počas infekcie totiž veľmi rýchlo spotrebuje svoje zásoby vitamínu C. A tie doplníte viacerými zdrojmi, jedným z najúčinnejších sú šípky.
Dlho sa považovali za účinné pri prechladnutí, chrípke a počas rekonvalescencie. Vitamín C je však nevyhnutný aj pri výrobe kolagénu, nachádza sa v šľachách a ligamentoch, čo vysvetľuje tradičné využitie šípkového sirupu na liečbu reumatických bolestí.
Ako silné antioxidanty podporujú imunitu, napomáhajú detoxikácii, majú močopudné účinky, čistia a podporujú činnosť obličiek a močových ciest, sú prevenciou proti vzniku rakoviny, zlepšujú krvotvorbu, podporujú stavbu kostí, zlepšujú kvalitu nechtov a vlasov, zlepšujú anemické stavy tým, že pomáhajú vstrebávaniu železa v organizme, mierne riedia krv.
Sú nabité vitamínmi, predstavujú prevenciu pred infekčnými chorobami, ochraňujú pred zápalmi, dodávajú potrebnú energiu, odstraňujú chronickú únavu. Spomaľujú starnutie, sú podporným prostriedkom pri hojení rán a účinným bojovníkom s baktériami. Horčík, ktorý obsahujú nám pomôže zachovať harmóniu tela aj mysle, a odbremeniť nás od stresu. Bude sa vám tiež lepšie spať a celkovo budete mať viac energie.

Obsahujú prirodzený vitamín C, ale aj A, B1, B2, P, K, kyselinu nikotínovú. Nájdeme v nich aj pektíny, triesloviny, silice, minerálne látky draslík, horčík železo a vápnik. Ich súčasťou sú cenné flavonoidy a karotenoidy.

Šípky nájdete v rôznorodých produktoch, napr.:
Šišák bajkalský

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) – bylinka pochádza z oblastí Zabajkalska a Ďalekého Východu. Tu rastie na suchých, štrkovitých a kamenistých svahoch, na slnečných stanoviskách. Dnes je pre farmaceutické účely šišák bajkalský pestovaný najmä v Rusku, Číne, Mongolsku a Japonsku.

Šišák bajkalský je trvalka z čeľade hluchavkovitých. Dorastá do výšky 30 až 60 cm, má bohato vetvenú, štvorhrannoú stonku, listy sú kopijovitého tvaru. Koreň je približne 2 cm hrubý, na povrchu hnedý, na reze žltý, je vretenovitého tvaru. Kvety sú dvojpyskaté, krásnej modrofialovej farby.
Najpodstatnejší je koreň, ktorý je bohatým zdrojom flavonidov s liečivými účinkami (bajkalín a wogonín) a potom ešte listy a byľ (scutelarín).
V prírodnej medicíne sa používa viac ako 2000 rokov. Bylina je známa v tradičnej čínskej medicíne, liečivé účinky sa využívajú v tibetskej medicíne a v ruskej prírodnej medicíne. Bylinka sa postupne rozšírila do celého sveta a teraz je považovaná za prastarú liečivú bylinku s mnohými účinkami na náš organizmus. Pre svoje výrazné účinky sa zaradila do skupiny rastlinných adaptogénov.

V tradičnej čínskej medicíne je používaný ako základná bylina pri liečbe alergií (senná nádcha, dermatózy,…), ale jeho využitie je širšie. Ruská tradičná medicína má skúsenosti s jeho použitím v prípade nespavosti, celkovej vyčerpanosti, bolestivosti kĺbov alebo pri celkovej detoxikácii organizmu.

V tradičnom japonskom lekárskom systéme kampo sa pripravený koreň šišaku predpisuje na podporu obranyschopnosti organizmu pri onkologických ochoreniach. Voľné radikály vie vychytať 3 x účinnejšie než kyselina L-askorbovvá alebo vitamín E.

Má výrazné adaptogénne, antioxidačné a regeneračné účinky na pečeň, dokonca výraznejšie ako má pestrec mariánsky – podľa niektorých prameňov je účinnejší pri regenerácii pečene ako ostropestrec mariánsky.

Šišák bajkalský vykazuje silné imunostimulačné účinky, dokonca podľa moderných výzkumov má omnoho silnejšie účinky na zvýšenie obranyschopnosti ako známa echinacea – v literatúre sa uvádza, že až 10 x väčší.

Nielen, že výrazne zkľudňuje psychiku, ale obsahuje 3 protirakovinové látky (scutralen, beicalein, wogonin) a vďaka nim je preventívnou rastlinou proti rakovine prostaty u mužov, ale je aj podpornou bylinnou liečbou tohto pomalého ale zákerného ochorenia. Šišak bajkalský je výborné prírodné antihistaminikum – prirodzene tlmí alergie.

OBSAHOVÉ LÁTKY A ÚČINKY:
skutelarín, wogonín, bajkalín, bajkaleín, steroidné saponíny, kyselina askorbová, kyselina benzoová a ďalšie. Práve vďaka vysokému obsahu flavonoidov má výrazné protizápalové a regeneračné účinky. Koreň 3 až 4-ročných rastlín obsahuje bajkalín a wogonín, listy a stonky obsahujú skutelarín. Výskum dokázal, že bajkalín zhasína hydroxylové radikály generované UV-fotolýzou peroxidu vodíka. Napríklad sa zistilo, že baikalen purifikovaný zo šišaka bajkalského účinkoval proti vírusu HIV-1. Využíva sa hojne vo fytoterapii.
Medzi hlavné účinky patrí antioxidačná aktivita viazaním voľných radikálov a pôsobením proti lipidovej peroxidácii lipozómov. Aktívne látky navodzujú pokojný a plnohodnotný spánok, znižujú krvný tlak pri hypertenzii. Odstraňuje stres, nervozitu, depresie, bolesti a šum v hlave.
POUŽITIE RASTLINY:
  • šišák sa využíval v tradičnej čínskej medicíne ako prostriedok na zastavenie krvácania a na zníženie vysokého krvného tlaku
  • obnovuje a stimuluje imunitu – má imunostimulačné a detoxikačné účinky
  • prírodné antiseptikum – pôsobí proti zápalom
  • dnes je vo veľkej miere využívaný ako účinné antireumatikum – je dokázané, že šišák bajkalský má schopnosť podpory obnovenia kĺbovej chrupavky, je vhodný pri podpore ošetrovania ťažkostí spôsobených artritídou a taktiež zápalov spôsobených usadzovaním kryštálikov kyseliny močovej
  • znižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • pôsobí ako sedatívum pri funkčných poruchách nervovej sústavy, pri nespavosti a podráždenosti, upokojuje myseľ – vhodný je na regeneráciu z prepracovania alebo na zmiernenie depresií
  • významné je jeho využitie pri potláčaní subjektívnych symptómov ako bolesť hlavy, šum v ušiach – tinitus
  • antioxidačné účinky, obsahuje vitamíny A, C, E
  • obsahuje 3 protirakovinové látky (scutelarín, baicalin, wogonín) a vďaka nim je preventívnou rastlinou proti rakovine prostaty u mužov, ale je aj podpornou bylinnou liečbou tohto pomalého ale zákerného ochorenia
  • podpora prevencie proliferácie už vzniknutých nádorov (najmä proti nádorom prostaty, kože a rakovine prsníka)
  • osožný je aj pri srdcových ťažkostiach, ako je arytmia, vysoký krvný tlak (hypertenzia) a rôzne subjektívne bolesti srdca, tlmí arytmie a srdcové fibrilácie, búšenie srdca nervového pôvodu
  • má sedatívne účinky – tlmení rôzne bolesti
  • užíva sa aj pri ťažkostiach obličiek
  • je silne potopudný a žlčopudný, znižuje cholesterol
  • pôsobí spazmolyticky (uvoľňuje kŕče svalov)
  • podpora pri krvácaní vnútornom, čo sa využíva aj pri menštruačnom krvácaní a menštruačných ťažkostiach
  • výborné prírodné antihistaminikum – prirodzene tlmí alergie – je vhodný na liečbu sennej nádchy
  • napomáha pri ťažkostiach s alkoholizmom a podporuje odstraňovať neosožné látky z tela
  • šišák obsahuje vysoké množstvo melatonínu, ktorý sa v poslednom období prezentuje ako “hormón spánku
Švédske kvapky

Kvapky sú pripravené z 23 druhov domácich a exotických liečivých rastlín.Pre svoje prírodné zloženie a pôvod, siahajúci až do sedemnásteho storočia sú osvedčeným prostriedkom na podporenie a udržiavanie zdravia.Podľa starých herbárov vhodné na vonkajšie alebo vnútorné použitie pri nasledujúcich ťažkostiach:

  • bolesti hlavy pri poruchách trávenia
  • vyrážky
  • afty a pľuzgiere na jazyku a v dutine ústnej
  • zápaly hrdla
  • tráviace ťažkosti, žalúdočné kŕče, pocit plnosti žalúdka, pocit na vracanie
  • žalúdočné koliky
  • zápcha
  • nadúvanie, nechutenstvo
  • bolesti žlčníka, ochorenia pečene a pankreasu spojené s nadúvaním
  • opuchy, vodnateľnosť
  • pískanie, hučanie v ušiach, tinnitus
  • parazity – červy, hlísty, pásomnice, mrle
  • hemoroidy
  • svalové kŕče
  • horúčka, zimnica, slabosť, únava
  • bradavice
  • hnisajúce rany, zle sa hojace rany
  • nové jazvy
  • modriny, podliatiny, hrče, kurie oko
  • reuma, reumatoidná artritída, reumatické bolesti
  • chudokrvnosť, anémia
  • detoxikácia
  • proti starnutiu
  • únava, celkové posilnenie organizmu

Švedske kvapky nájdete napríklad tu

T
Tamanu olej
100% prírodný panenský olej z Tahiti – má liečivé, protizápalové a regeneračné účinky na tkanivá, ktoré sa využívajú pri povrchových popáleninách a ďalších kožných problémoch (ekzémy, psoriáza, akné). Je skvelý pri hojení jaziev.
Tea Tree - Melaleuca Alternifolia

Tea tree – austrálsky čajovník – Kajeput striedavolistý je strom z čeľade myrtovitých. Rastie divoko v močiaroch a mokrinách severovýchodného pobrežia v Novom Južnom Walese v Austrálii. Zároveň sa vo veľkom pestuje na plantážach. Európanmi bol objavený vďaka výprave britského moreplavca Jamesa Cooka roku 1770. Pre svoje vlastnosti bol obzvlášť cenený domorodými Austrálčanmi. V súčasnosti sa teší obľube po celom svete.

Už pred stáročiami domorodé aboridžinské kmene objavili blahodárne účinky čajovníka austrálskeho. V takzvaných magických bahenných jazierkach, ktoré sa využívajú aj dnes, sa kúpali mnohí pôvodní obyvatelia Austrálie a uvedomili si výnimočné účinky kúpeľov. Mnohí vtedy ešte netušili, že účinok kúpeľov súvisí aj s tým, že do malých prírodných nádrží opadávali listy tejto rastliny a tak kúpanie v nich prospievalo kráse i zdraviu. Postupne odborníci zistili, že najvzácnejšou zložkou je práve esenciálny olej, ktorý sa získava lisovaním za studena. Jeho výrazné antiseptické a antibakteriálne účinky ho následne predurčili na to, aby sa stal súčasným mnohými lekárskych či kozmetických prípravkov.

Má bezkonkurenčné dezinfekčné účinky, zabraňuje množeniu baktérií, upokojuje podráždenú pokožku a urýchľuje hojenie. Pomáha bojovať proti baktériám, vírusom, plesniam, či rôznym mikróbom. Používa sa pri liečbe rozličných zápalov, infekcií, či poranení na dezinfekciu týchto rán.

Pripravili sme pre vás prípravky s Tea Tree, a to napr.:
Tea Tree esenciálny olej - Melaleuca Alternifolia Leaf Oil
Tea Tree olej – antibakteriálny, protiplesňový, antivírusový a protizápalový hojivý a upokojujúci esenciálny olej – Prírodné antiseptikum a antibiotikum
Výskumná skupina z University of Western Australia skutočne celkom rozsiahlo študovala olej z čajovníka a odhalila, že olej z čajovníka je účinný ako antibakteriálny, protiplesňový, antivírusový a protizápalový.
Olej z čajovníka obsahuje viac ako 92 rôznych zlúčenín a ako taký má takmer nekonečné spôsoby, ako ho možno použiť na wellness a podporu nášho zdravia.
Hlavné chemické zložky: terpinén-4-ol, y-terpinén. Chemické zloženie oleja z čajovníka dokazuje, prečo je tento olej tak miestne užitočný na čistenie a aromatický. Hlavnými chemickými zložkami Tea tree oleja sú terpinén-4-ol, gama-terpinén a alfa-terpinén. Terpinén-4-ol je monoterpenoidný alkohol a dáva oleju z čajovníka tonizujúce a harmonizujúce aromatické vlastnosti. Gama-terpinén a alfa-terpinén sú monoterpény, o ktorých je známe, že sú pri difúzii veľmi povznášajúce.
HLAVNÉ VLASTNOSTI ESENCIÁLNEHO OLEJA Z ČAJOVNÍKA
  • Hlavné širokospektrálne antibakteriálne látky : gram + (Staphylococcus), gram – (Escherichia coli, Colibacter proteus)
  • Protiplesňový účinok – veľmi účinné antimykotikum, najmä na Candida albicans
  • Antivírusová aktivita a podpora imunity
  • Rádioprotektívne účinky – obmedzuje výskyt popálenín a upokojuje pocity prehriatia v dôsledku rádioterapie
  • Protizápalové pôsobenie
  • Tonikum tráviaceho systému
  • Insekticíd
ÚČINKY ČAJOVNÍKOVÉHO OLEJA
  • pri prechladnutí
  • na podporu imunity
  • na dezinfekciu pokožky
  • kožných plesniach a bradaviciach vírusového pôvodu
  • tráviacich problémoch
  • pri mentálnej únave
  • pri lupinách
  • pri bodnutí hmyzom
  • ako dezinfekcia priestoru
KONTRAINDIKÁCIE ČAJOVNÍKOVÉHO OLEJA
  • Nepoužívať prvé tri mesiace tehotenstva, pri dojčení, u detí do šiestich rokov veku.
  • Aj keď sa mnohokrát uvádza, že sa môže používať nezriedený, je lepšie ho zmiešať s nosným olejom, pretože neriedený môže u citlivých jedincov vyvolať alergickú reakciu.
  • Neužívať vnútorne, neaplikovať priamo na sliznice neriedený.
  • Nežiaduce účinky esenciálneho oleja z čajovníka, ak je používaný vo vysokých dávkach, môžu byť pomerne závažné, môže sa objaviť zmätok, halucinácie, ospalosť, kóma, nestabilita, ťažké vyrážky, vracanie, hnačka, celková slabosť, problémy so žalúdkom, abnormality krvných buniek.
  • Je zakázaný u epileptikov.
AKO A KEDY UŽÍVAŤ ČAJOVNÍKOVÝ OLEJ?
  1. V kozmetike sa esenciálny olej tea tree používa kvôli konzervačným schopnostiam. Zabraňuje rastu baktérií a mikróbov vo výrobku a predlžuje jeho trvanlivosť. Pridáva sa hlavne do výrobkov pre mastnú, aknóznu a inak problematickú pleť. Veľmi dobre hojí, zlepšuje zjazvenie a bráni rozvoju infekcie. Podporuje celkové zdravie pokožky, vyrovnáva farebný tón, má silné antioxidačné vlastnosti.
  2. Môže byť využívaný v anti-agingových radách. Podporuje prekrvenie tkanív a zlepšuje tvorbu nových kožných buniek. Pridáva sa hlavne do výrobkov pre mastnú, aknóznu a inak problematickú pleť. Veľmi dobre hojí, zlepšuje zjazvenie a bráni rozvoju infekcie. Podporuje celkové zdravie pokožky, vyrovnáva farebný tón, má silné antioxidačné vlastnosti.
  3. Stále miesto má v boji proti akné, lieči zápal a vysušuje vyrážky. Pre citlivú pleť sú však vhodnejšie jeho riedené formy v podobe čistiacich gélov, pleťového tonika, krému, hydrolátu či peelingu.
  4. Ak chcete zabrániť alergickej reakcii, ktorá môže vzniknúť pri dlhodobom používaní čistého tea tree oleja, používajte Tea tree pleťový olej. Pred jeho aplikáciou tiež odporúčame vyskúšať olej na malom kúsku pleti a sledovať jej reakciu aspoň 24 hodín. Olejček sa neodporúča, pre istotu, používať počas tehotenstva.
  5. V boji proti oparom, herpes, aftom či kútikom. Ranku po nanesení olejčeka neprelepujte, aby dýchala, maximálne ju prekryte kúskom sterilnej gázy.
  6. Prvá pomoc pri drobných poraneniach a popáleninách. Kožu dezinfikuje, zabraňuje množeniu baktérií a urýchľuje hojenie.
  7. Tea tree oil môže byť účinnou liečbou bradavíc, ktoré sú spôsobené viac ako 100 rôznymi kmeňmi ľudského papilomavírusu (HPV) – pokiaľ sa neviete zbaviť bradavíc, naneste neriedený Tea tree olej vatovou tyčinkou na inkriminované miesto dvakrát denne.
  8. Môže sa pridávať do telových mliek a olejov proti striám.
  9. Vo vlasovej kozmetike esenciálny olej tea tree pôsobí proti baktériám a eliminuje lupiny, svrbenie a vypadávanie, preto je obľúbený vo výrobkoch vlasovej starostlivosti. Stimuluje vlasové folikuly a posilňuje korienky, udržuje zdravú hydratáciu pokožky.
  10. Podporuje zdravý cyklus rastu vlasov, stimuluje a zvyšuje prietok krvi, vlasové korienky sú lepšie vyživované. Jeho mnohostranné vlastnosti podporujú boj s baktériami, dokáže uvoľniť póry a podporovať zvýšenie prívodu kyslíka a živín smerom k vlasovým folikulom na pokožke hlavy, čo znamená, že olej Tea Tree môže napomôcť vyčisteniu a posilneniu pokožky na hlave a tým predchádzať infekciám alebo iným stavom, ako sú napr. lupiny.
  11. V produktoch ústnej hygieny napomáha zachovať zdravie ďasien, znižuje ich krvácavosť a ničí baktérie v ústach. Olej prospieva chrupu postihnutému paradentózou, ale v ústnej dutine tiež napomôže hojeniu poškodenej sliznice či proti zubným povlakom a pachom. Je výborným pomocníkom pri plesňových ochoreniach pokožky a herpesu.
  12. V ošetrení dutiny ústnej je vhodný na afty a iné zápalové ložiská na slizniciach v ústach – vhodné je použitie vo forme aloe gélu s tea tree olejčekom – má silné protizápalové účinky, nakoľko obsahuje zlúčeniny s protizápalovými vlastnosťami ako je terpén4-ol – tieto zlúčeniny pomáhajú znižovať zápal v oblasti áft a potláčať prejavy zápalu ako je bolesť, začervenanie a opuch. Zároveň má silnú antimikrobiálnu aktivitu – obsiahnuté terpény pôsobia inhibične na rast baktérií, plesní a vírusov. Afty sú často zdrojom infekcie a aplikácia čajovníkového oleja môže potlačiť rast patogénnych mikroorganizmov a zabrániť infekcii.
  13. Prírodná dezinfekcia zubnej kefky a pomoc pri jej udržiavaní v čistote. Jednoducho použite 1 kvapku na osvieženie zubnej kefky medzi jej jednotlivými použitiami. Aj keď je táto metóda skvelá, aby ste udržali zubnú kefku bez baktérií, aj tak vždy vymeňte zubnú kefku každé 3 mesiace za novú.
  14. Je využívaný v aromaterapii hlavne kvôli svojim čistiacim schopnostiam. Eliminuje rozvoj infekcie.
  15. Tea tree olej tiež využijete v starostlivosti o pokožku rúk a nôh ako telový olej nariedený v nosnom oleji. Predstavuje dezinfekčný prostriedok na zabezpečenie rovnováhy baktérií, preto ho odporúčame ako voľbu pre optimálnu hygienu a každodenný režim ošetrovania pokožky nôh, rúk i celého tela, ktorá je namáhaná najviac. Výhod má hneď niekoľko – efektívny pomocník v boji proti suchej popraskanej pokožke, plesniam, ekzémom, psoriáze, infekciám, svrbeniu či podráždeniu. Mnoho ľudí ho využíva aj pri zápaloch, ktoré vznikajú pri zarastaní chĺpkov alebo ako účinný balzam priamo po depilácii.
  16. Plesňové ochorenia nôh a nechtového lôžka – Tea tree olej má silné protiplesňové účinky – pomocou vatového tampónu naneste vrstvu oleja na postihnutý necht a nechajte ho zaschnúť.
  17. Celkový kúpeľ väčších plôch pokožky postihnutých plesňovým ochorením – pridajte 1 ml čajovníkového oleja rozmiešaného v 100 ml olivového oleja do vane s teplou vodou a namáčajte postihnuté miesta.
  18. Pri použití ako masážny olej pôsobí priaznivo na zažívací trakt, obehový aj vylučovací systém, je potopudný a močopudný, mierni opuchy.
  19. Osvedčil sa pri vaginálnych mykózach aj bradaviciach. Je pomocníkom pri vaginálnej mykóze, stačí každý večer aplikovať vaginálny tampón namočený v čajovníkovom oleji.
  20. Esenciálny olej tea tree sa používa aj ako dezodoračné činidlo a insekticíd. Odpudzuje komáre , červy, mravce, rôzne typy múch.
  21. Antiseptické vlastnosti austrálskeho olejčeka sa uplatnia aj pri uštipnutí hmyzom, pretože zabránia vzniku opuchov, prináša úľavu od nepríjemného svrbenia a začervenania.
  22. Čajovníkový olej pôsobí ako spoľahlivý repelent proti kliešťom.
  23. Tajným receptom bolo naparovanie horných dýchacích ciest či kloktanie, ktoré zároveň pôsobia pre krásu, stimulujú imunitný systém a regenerujú organizmus aj pri prvých príznakoch chrípky či prechladnutia.
Pripravili sme pre vás prípravky s Tea Tree esenciálnym olejom, a to napr.:
Tekvica Hokkaido
Má jemnú maslovú konzistenciu a obsahuje samé dobré veci. Nájdeme v ňom niekoľko vitamínov, ako A, B, C, E, K, ďalej kyselinu listovú, pantoténovú, omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, ale tiež železo, vlákninu, horčík, sodík, zinok, bielkoviny, draslík, sodík, obsahuje obrovské množstvo betakaroténu, ktorý spôsobuje oranžové sfarbenie. Je významným antioxidantom, chráni bunky pred škodlivými voľnými radikálmi.
Tekvicový olej
Obsahuje hlavne zinok a selén – vďaka zinku zlepšuje kvalitu pokožky, pôsobí proti zápalom kože, obmedzuje vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov, používa sa pri depresiách a úzkostných stavoch, vďaka selénu pôsobí protizápalovo, napomáha pri miznutí tzv. stareckých škvŕn, ktoré sú signálom, že v tele je nedostatok selénu.
Topoľovka ružová
Obsahuje slizové látky, ktoré pokrývajú a chránia poškodené zapálené sliznice dýchacích ciest – vytvárajú na nich ochranný film a nedovolia vírusom a baktériám usadiť sa na nich.
Nájdete ju napríklad v:
Túžobník brestový kvet - Spiraea ulmaria

Prírodný zdroj kyseliny salicylovej – extrakty z tejto liečivky sa používali na liečbu zápalov a proti horúčke od nepamäti, v 19. storočí bol z nich izolovaný liek acylpyrín. Zaujímavé je, že výraznejší účinok dosiahneme použitím extraktu z túžobníka brestového ako použitím iba jednej účinnej látky – kyseliny acetylsalicylovej. Je to dané tým, že použitím extraktu sa v liečbe uplatňuje nielen účinok salicylanu (teda kyseliny acetylsalicylovej), ale aj iné zložky, ako sú flavonoidy, antioxidanty, vitamíny, minerály a ďalšie – spolu majú synergický efekt a sú účinnejšie.

Podobne tiež ako vŕbová kôra – pôsobí antipyreticky.

Tymián obyčajný
Prírodné antibiotikum – má protizápalové účinky, podporný antivírusový a antibakteriálny účinok najmä pri zápaloch dýchacích ciest a uľahčuje odkašliavanie, uvoľňuje kŕče v dýchacích cestách a stiahnutie priedušiek pri zápale. Extrakty dezinfikujú sliznicu dýchacích ciest, posilňujú pľúca a pôsobia proti väčšine baktérií, ktoré tieto zápaly spôsobujú, podporujú vylučovanie hlienu, odhlienenie – odtrhnutie hlienov zo slizníc, vykašliavanie a uvoľňujú hladké svalstvo priedušiek, čím sa dýchacie cesty stávajú priechodnejšími.
Tymián obyčajný sa preto používa hlavne pri vlhkom kašli a bolestiach hrdla, najmä ak sú spojené s pocitom suchej sliznice. Pomáha očisťovať pľúca od hlienu a prachových častíc z ovzdušia.
Bylina dezinfikuje močové a tráviace ústrojenstvo, čo je vhodná doplnková liečba zápalov močových ciest a infekčných hnačiek. Takisto pôsobí proti črevným parazitom a niektorým hubám, niektorým prvokom a kvasinkám. Čistí krv. Stimuluje tvorbu bielych krviniek.
Tymián obyčajný uvoľňuje kŕče hladkého svalstva tráviacej sústavy, čo prináša úľavu pri nadúvaní, stimuluje vylučovanie žalúdočnej šťavy a tráviacich enzýmov, čím zvyšuje chuť do jedla a podporuje trávenie.
Tymiánový hydrolát

TYMIÁN OBYČAJNÝ ct. linalool hydrolát (Thymus vulgaris linaloliferum) je získaný destiláciou čerstvej kvitnúcej vňate. Má jemnú bylinnú vôňu so sladkastým až ovocným podtónom. Podporuje zdravie, jemne aktivuje imunitný systém. Napriek tomu, že je jemný, má silné dezinfekčné účinky, je vhodný aj pre väčšie deti. Obzvlášť účinne pôsobí pri ošetrovaní kožných infekcií.

Tymián linalol pomáha ľuďom, ktorí do seba vstrebávajú všetky “kolektívne vírusy”, ľahko ochorejú pri epidémiách, pôsobí ako imunostimulans pri oslabenej imunite a rekonvalescencii. Má baktericídne, fungicídne, virucídne účinky: pomáha pri liečbe infekcií dutiny ústnej, aftoch, zápaloch ďasien, infekciách dýchacích ciest, črevných infekciách, infektoch močových ciest a pohlavného ústrojenstva, kolitídach, enterokolitídach. Má dezinfekčné účinky na pokožke: čistí a tonizuje pokožku, hojí impetigo, zapareniny, rany, mykózy, furunkuly, akné. Je vhodný na dezinfekciu rúk a pokožky. Pôsobí ako nervové tonikum.

Pripravili sme pre vás prípravky s tymiánovým hydrolátom – linaloolom, a to:

TYMIÁN OBYČAJNÝ ct. thymol hydrolát (Thymus vulgaris thymoliferum) patrí medzi hydroláty s najsilnejším baktericídnym účinkom. Doporučuje sa predovšetkým pri infekciách dýchacieho, močového a pohlavného ústrojenstva. Pri rekonvalescencii pomáha obnoviť silu a podporuje oslabený imunitný systém. Nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy, seniorov – má silný a razantný účinok.

Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • imunostimulans – jemne aktivuje imunitný systém
  • má baktericídne, fungicídne a virucídne účinky pri infekciách
  • tonizuje nervy, navodzuje vyrovnaný nervový stav
Pripravili sme pre vás prípravky s tymiánovým hydrolátom – thymolom, a to:
ESENCIÁLNY OLEJ TYMIÁN
var. linalool (Thymus Vulgaris Oil)

Má antiseptické, antivírusové, fungicídne, baktericídne, antispazmatické vlastnosti, vďaka ktorým je schopný zabíjať mikróby, posilňuje imunitu, pomáha organizmu zbavovať sa toxínov, zvyšuje odolnosť organizmu voči cudzím organizmom a prispieva k tvorbe bielych krviniek.

Tymián je silný antibakteriálny a antiseptický prostriedok. Esenciálny olej z tymiánu je široko používaný v roztokoch na dezinfekciu rúk pred operáciami. Je schopný zničiť stafylokoka aj pri tisícnásobnom rozriedení. Podľa francúzskeho výskumu je tymiánový olej jeden z mála esenciálnych olejov, ktoré ničia 90 % baktérií do troch hodín pri použití aj vo forme výparov. Ideálny na dezinfekciu povrchov. Tymiánový olej v prírodných dezinfekčných prostriedkoch na ruky ničí vírusy, baktérie aj huby na rukách aj nechtoch, používa sa pri liečbe kandidózy a vaginitídy.

Tymián celkovo posilňuje, podporuje imunitu, zmierňuje kŕče hladkého svalstva, uľavuje pri nachladnutí, natiahnutých svaloch, reumatizme, uvoľňuje pri nervovom napätí.

U
Urea
Prírodná hydratačná látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v zdravej koži, je známa pre svoj intenzívny hydratačný, keratolytický a exfoliačný efekt.Je dobrou alternatívou k ovocným AHA kyselinám k vyhladeniu pokožky, k obnoveniu lesku pleti, pomáha eliminovať alergény a obnoviť pružnosť a jemnosť veľmi drsnej alebo šupinatej suchej kože, rovnako aj atopickej pokožky. Urea je vynikajúca prísada v šampónoch a vlasových kondicionéroch, zmäkčuje vlasovú pokožku a tým pomáha odlúpeniu lupín a vyčisteniu kože – viaže vodu v kožných bunkách, čím poskytuje pokožke potrebnú mieru hydratácie na dlhšiu dobu.
Urucum prášok
Je získavaný zo semien rastliny Bixa orellana rastúcej v Indii. Je bohatý na karotenoidy (vrátane betakaroténu: 100x viac ako mrkva), mnohé stopové prvky ako je zinok, horčík, selén a meď. Pomáha pokožke pripraviť sa na slnečné žiarenie, podporuje pigmentáciu (produkciu melanínu zodpovedného za opaľovanie).Je prírodný antioxidant – znižuje cytotoxicitu indukovanú UVA žiarením, zachytáva voľné radikály. Pomáha udržiavať elastické vlastnosti pokožky, zabraňuje starnutiu kože a to najmä vplyvom UV žiarenia. Ukľudňuje a regeneruje pokožku po opaľovaní, podporuje pretrvávaniu pigmentácie. Preventívne pôsobí proti striám. Je výborný prírodný repelent.
V
Vachta trojlistá
Je silná horká bylina, ktorá dokáže vyliečiť aj chronické ochorenia žalúdka – má schopnosť upravovať a normalizovať vylučovanie žalúdočnej kyseliny, je vhodná pri ťažkých chorobách spojených s nechutenstvom a pri prechode na normálnu výživu po dlhších pôstoch alebo hladovkách. Tlmí nauzeu (pocit na vracanie) pri ťažkých formách žalúdočnej neurózy. Priaznivo pôsobí pri telesnej slabosti, vyčerpanosti, v rekonvalescencii. Je jednou z prísad Becherovky.
Nájdete ju napríklad v:
Veronika lekárska - Veronika Rozrazil
Využíva sa prednostne pri zápale močových ciest a dne pre močopudné, dezinfekčné í protizápalové účinky, pri chorobách dýchacích ciest na podporu vylučovania hlienu (pri zápale priedušiek, astme, kašli), pri chorobách tráviacej sústavy, zvonka na popáleniny, ekzémy, vyrážky a ťažko sa hojace rany. Pripisuje sa jej aj schopnosť čistiť krv a znižovať hladinu cholesterolu.
Verbena citrónová - Alojzia citrónová - hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok
  • jemne pôsobí proti stresu, úzkosti, malátnosti, únave a depresii
  • pomáha prekonať obdobie, kedy stagnujete na jednom mieste, nie ste schopní preniesť sa ponad súčasnú situáciu, neviete pokročiť ďalej
Nájdete ju napríklad v:
Včelí propolis
Je bohatá zmes bioaktívnych látok živicového charakteru. Veľmi účinná sila prírody. Má dezinfekčné a prírodné antibiotické účinky, brzdí rast niektorých baktérií, vírusov, húb, kvasiniek a plesní. Priaznivo pôsobí na pokožku.
Vitex jahňací - Drmek
Je hormonálny regulátor používaný v prípade bolestivej alebo rozsiahlej menštruácie, dysmenorey alebo dokonca amenorey.
Nájdete ho napríklad v:
Vrbovka malokvetá (Epilobium parviflorum)
  • je hotovým zázrakom na takmer všetky ťažkosti so zväčšenou prostatou
  • udáva sa aj jej preventívny vplyv pri rakovine prostaty – preventívne od 40. roku veku znižuje riziko nádorov a zápalov prostaty
  • pre zachovanie sexuálnej aktivity (upravuje sekrečnú aktivitu)
  • má antibakteriálne a protizápalové účinky
  • podpora boja s ťažkosťami močových ciest
  • zlepšuje funkciu obličiek a močového mechúra
  • na hojenie vonkajších poranení, upokojuje pokožku trpiacu na ekzémy, akné a pod.
Vrbovka malokvetá je trváca bylina s dlhým podzemkom a drobnými kvetmi najčastejšie ružovej, fialovej, poprípade aj bielej farby. Prirodzene sa vyskytuje takmer po celej Európe, ale možno na ňu naraziť aj v Severnej Amerike a niektorých častiach Ázie alebo Afriky.
PREVENCIA JE ZÁKLAD
Preto by vrbovka nemala chýbať v žiadnej domácnosti muža nad štyridsať rokov. Ale nemyslite si, prospech z nej môže mať vlastne ktokoľvek. Táto nenápadná bylinka má zdravotných benefitov na rozdávanie.
ÚČINNÉ LÁTKY
Bylinka má vysoký podiel flavonoidov (myricitrosid, kaempferol, quercetin, myricetin, lektíny a sitosteroly). Je tiež bohatá na taníny (enoteíny A a B).
Vrbovka malokvetá obsahuje veľké množstvo antioxidantov a ďalších pre organizmus užitočných látok. Asi najdôležitejšia z nich je beta-sitosterol, ktorý je v posledných rokoch v zornom poli mnohých vedeckých výskumov pre jeho vplyv na problémy s prostatou. Vrbovka je podľa všetkého bohatým zdrojom tohto rastlinného sterolu zo skupiny steroidov, a preto býva častou súčasťou najrôznejších farmaceutických produktov.
Aktívne látky vrbovky malokvetej priaznivo ovplyvňujú činnosť prostaty a riešia ťažkosti s ňou (bolestivosť, nutkanie na močenie, úniky moču). Vrbovka pôsobí protizápalovo, podporuje tlmiť opuchy a pôsobí antimikrobiálne. Klinicky bol preverený účinok pri liečbe benígneho (nezhubného) nádoru prostaty. Rovnako chráni pred jeho vznikom.
Vrbovka je veľmi účinná pri čistení krvi. Vhodná je na celkovú očistu a detoxikáciu tela. Zvonka urýchľuje hojenie rán.
NEŽIADUCE ÚČINKY
Nie sú známe prípady nežiaducich interakcií na lieky či potravinové doplnky. Preparát nie je určený pre ženy a deti. Nie sú známe prípady akýchkoľvek nepriaznivých účinkov, ani pri dlhodobom užívaní. Interakcie s liekmi nie sú známe. Pri zvýšenej náchylnosti k alergiám je vhodné aplikovať v kombinácii so Šišakom bajkalským
.
NEŽIADUCE ÚČINKY
Nie sú známe prípady nežiaducich interakcií na lieky či potravinové doplnky. Preparát nie je určený pre ženy a deti. Nie sú známe prípady akýchkoľvek nepriaznivých účinkov, ani pri dlhodobom užívaní. Interakcie s liekmi nie sú známe. Pri zvýšenej náchylnosti k alergiám je vhodné aplikovať v kombinácii so šišakom bajkalským.
Vrbovku malokvetú nájdete v rôznorodých produktoch, napr.::
Kôra vŕby bielej - Salix alba

Prírodný zdroj kyseliny salicylovej, aktívny peeling, vysoko vyhľadávaná zložka obzvlášť bohatá na salicylín, prírodný derivát kyseliny salicylovej. Salicylín postupne uvoľňuje kyselinu salicylovú bez toho, aby mal dráždivé účinky na pokožku.

Kyselina salicylová je beta hydroxy kyselina. Extrakt z tejto liečivky sa používal na liečbu zápalov a proti horúčke od nepamäti, v 19. storočí bol z jej izolovaný liek acylpyrín. Výsledky štúdie z roku 2008 potvrdili, že vŕbová kôra má porovnateľný účinok ako komerčný produkt (aspirín,) ale bez typických nežiaducich účinkov.

Zaujímavé je, že výraznejší účinok dosiahneme použitím extraktu z vŕbovej kôry ako použitím iba jednej účinnej látky – kyseliny acetylsalicylovej. Je to dané tým, že použitím extraktu sa v liečbe uplatňuje nielen účinok salicylanu (teda kyseliny acetylsalicylovej), ale aj iné zložky, ako sú flavonoidy, antioxidanty, vitamíny, minerály a ďalšie – spolu majú synergický efekt a sú účinnejšie.

  • Má keratolytické a antibakteriálne účinky
  • stimuluje obnovu pleti
  • hĺbkovo čistí pokožku
  • vyhladzuje škvrny
  • pôsobí proti čiernym uhrom na pokožke
  • proti zarastaniu chĺpkov
  • tvorbe šupín a vo vlasovej pokožke proti tvorbe lupín.
  • Vytvára ochranný plášť pokožky hlavy a chráni jej prirodzenú lipidovú (tukovú) bariéru

Upokojuje, regeneruje, vyhladzuje, zjemňuje a opravuje pokožku, redukuje jemné linky a vrásky. Má vynikajúce hojivé účinky, čistí póry, pôsobí na kožné bunky a umožňuje ich nový rast, odstraňuje staré kožné bunky a pomáha k odstráneniu zápalov.

Kyselina salicylová je účinná na baktérie, ale menej účinná na kvasinky a plesne, je účinná proti mikroorganizmom, ktoré sa podieľajú na tvorbe akné – Propionibacterium acnes, Staphylococcus aureus.

X
Xantánová guma
Prírodná gélotvorná látka.
Y
Yzop lekársky

Má silné protizápalové účinky, antibakteriálne, antivírusové, uľahčuje odkašliavanie a odhlienenie, bráni rastu mikróbov priamo na sliznici dýchacích ciest. Obsahuje silice, ktoré majú výrazné antiseptické vlastnosti.

História používanie yzopu, blízkeho príbuzného saturejky, siaha k počiatkom ľudskej civilizácie. Najmä tej európskej. Pochádza totiž zo Stredomoria, a tak bol, samozrejme vďaka svojim vlastnostiam, doslova posvätnou rastlinou pre Hebrejcov, Egypťanov, Grékov i Rimanov. Jeho latinský názov Hyssoppus officinalis vychádza buď z gréckeho HYS – brav a ops – tvár, snáď pre kvety pripomínajúce prasací rypák, alebo z hebrejského ezob – posvätná bylina.

Zmieňujú sa o ňom i niektoré preklady Biblie: “vyčistíš ma s yzopom a ja budem čistý.” Práve k očiste chrámov a kostolov a iných posvätných miest bol používaný a pestovaný kňazmi od antiky po stredovek. Očistné účinky však nemá yzopček len “duchovné”, ale aj praktické: drť či celé vetvičky v špajzi či pozdĺž stien odrádzali dotieravý hmyz, odvarom sa bojovalo s všami, blchami, kašľom, žalúdočnými problémami i s malomocenstvom. Vďaka svojej bylinnej ostrej aróme sa stal yzop prirodzene aj obľúbeným korením.

Yzop je v Oriente vedľa škorice pokladaný za najlepší prostriedok navodzujúci harmóniu elementov Jin a Jang.

Zo Stredomoria sa yzop postupne rozšíril po južnej a strednej Európe i Ázii. Do strednej Európy priniesli yzop benediktínski mnísi, ktorí ho pestovali spolu s ďalšími bylinami vo svojich kláštorných záhradách.

Dnes sa hojne sa pestuje napríklad vo Francúzsku, v Rusku a Indii, všade ľahko splaňuje. U nás sa pestuje v záhradách ako okrasná aj liečivá medonosná rastlina, preto sa vždy pestuje v blízkosti úľov. Miluje teplé, slnečné a suché kamenisté (hlavne vápencové) stráne a stepi, lomy, priekopy a podobne. Inak je nenáročný a na záhrade (balkóne) i okrasný.

Yzop lekársky radíme do čeľade hluchavkovitých. Je to vytrvalý, silne aromatický poloker s hlbokými (až 1 m) koreňmi. Jeho stále-zelená bohato vetvená koruna, na výšku 20-60 cm, sa plazí po zemi, na dĺžku tak môže dorásť až do 1,5 metra. Podlhovasté, kopijovité a prisadnuté listy majú po oboch stranách mnoho aromatických žliazok. Drevnaté vetvy kryje šupinovitá borka. Na koncoch rovných bylinných konárov vykvitajú od júla do septembra lichoklasy sa 3-7 tmavo modrofialovými kvetmi. Každý kvet má dva zrastené pysky, z ktorých trčia 4 dlhé tyčinky a čnelka s bliznou. Zaujímavosťou je, že všetky kvety sú obrátené jedným smerom. Pre ďalšie využitie sa zbiera bylinná byľ v plnom kvete, ráno po uschnutí rosy (obsah účinných látok je najvyšší). Sušený vo vrstvách, v prievane a v tieni (do 40 ° C) má yzop rovnakú farbu ako živý – listy sviežu zelenú, kvety modrofialovú. Žať sa dá aj trikrát za sezónu. Výťažok obsahuje až 1% antiseptických silíc (pinén, pinokamfon, limonén), flavónový glykozid hesperidín, až 8% trieslovín, horčiny, živice, organické kyseliny a minerály.

SILA POSVӒTNEJ BYLINY
Yzop sa preslávil najmä vďaka silným dezinfekčným, až antibiotickým účinkom. Toho sa využíva na liečbu:
  • prieduškové ochorenia – v dýchacích cestách pôsobí dezinfekčne až antibioticky, ako antiastmatikum, aj pri zachrípnutí
  • pri infekčných chrípkových ochoreniach a prechladnutiach
  • pre výrazné antiseptické vlastnosti yzopovej silice sa bylina používa na výplachy a kloktanie pri bolestiach, zápaloch v ústnej dutine a v hltane – účinok podporuje protizápalový efekt flavonidov a triesloviny v rastline
  • rovnakým spôsobom droga zasahuje pri mikrobiálnych dyspepsiách a iných zápalových ochoreniach tráviaceho traktu, podporuje chuť do jedla a trávenie, silne pôsobí proti zápalom, kŕčovitým bolestiam, aj dyspeptickým ťažkostiam spojeným s nadúvaním, pri zápche a črevných infekciách
  • yzopová silica a bioaktívne fytolátky rozptýlené v hydroláte z yzopu lekárskeho okrem antiseptického vplyvu na patogénne mikroorganizmy zlepšujú trávenie a vstrebávanie živných látok, a to tým, že napomáhajú vylučovanie tráviacich enzýmov, ktoré zefektívňujú trávenie
  • pri brušnej kolike je možné podávať nálev formou liečebného klystíru
  • ako pomocný liek sa predpisuje pri parazitózach
  • dezinfekčné a antibiotické účinky sa využívajú tiež pri liečbe močových ciest – pri akútnych aj chronických zápaloch
  • pri vylučovacích ťažkostiach – podporuje činnosť obličiek, je močopudný
  • celkovo osviežuje organizmus, používa sa ako tonikum pri neurasténii
  • pre centrálne stimulačné účinky silice sa rastlina v podobe posilňujúceho nápoja podáva najmä v geriatrii – výborné geriatrikum (tonikum, stimulans), starší ľudia drogu veľmi dobre znášajú – po dvojtýždňovom užívaní je vhodná týždenná prestávka
  • yzop utlmuje potenie centrálnym pôsobením, preto je vhodná pri nadmernej činnosti exokrinných potných žliaz – studený yzopový nálev sa používa proti nadmernému poteniu, obzvlášť nočnému a klimakterickému
  • pri trvalom hučaní v ušiach alebo niektorých ušných zápaloch môžeme aplikovať do ucha čerstvú šťavu, poprípade do ucha púšťať kornútikom dym z pálenej yzopovej vňate
  • pri očných zápaloch yzopový nálev na výplachy
  • vhodná je inhalácia yzopového nálevu pri respiračných ochoreniach
  • mierne aromatizovanie silicou pri inhalácii zvyšuje vigilitu a čulosť
  • pri vnútornom užívaní čaju, hydrolátu, alebo kvapiek z yzopu lekárskeho sa časť silice uvoľnenej z byliny vylučuje vydychovaním, čím napomáha expektoráciu (vykašliavanie) a súčasne bakteriostaticky (zastavuje rozmnožovanie baktérií) pôsobí na sliznicu dýchacích ciest
  • bylinka sa ordinuje tak pri akútnych zápalových postihnutiach dýchacích orgánov, ako aj na podporenie expektorácie (vykašliavania) pri chronických respiračných chorobách
  • yzopové víno pôsobí ako afrodiziakum
  • nálev v prevencii pri štúdiu a duševnej námahe ako ochrana proti nervovej vyčerpanosti
  • zvonka sa používa yzop vo forme obkladov na pomliaždeniny a krvné podliatiny
  • zvonka na dezinfekciu a hojenie rán, škrabancov a ekzémov, na infekcie očí a uší, či na bodnutie hmyzom alebo pohryznutia
  • zvonka sa tradične aplikuje aj proti všiam
  • yzop sa odporúča aj pri bolestivej menštruácii a nočnom potení, upokojuje nervy, mierne zvyšuje krvný tlak a silne stimuluje celý organizmus.
  • yzopový olej sa používa pri masážach ochrnutých končatín (pri detskej mozgovej obrne, svalových dystrofiách, neurasténiách, skleróze multiplex, po mŕtvici a pod.).
  • predmetom výskumu je schopnosť yzopu liečiť opary a snáď aj HIV.

Ako bolo povedané, yzop je mocná liečivka, svojimi účinkami podobná šalvii, a preto je treba k nej pristupovať s rešpektom a užívať s mierou. Vysoké koncentrácie stimulujúcich látok totiž môžu spôsobiť kŕče a epileptické stavy. Yzop nesmú užívať tehotné ženy a neodporúča sa ani pri stavoch nervozity a podráždenia.

UNIVERZÁLNE KORENIE
Vedľa odvaru či kloktadla je obľúbenou formou užívania yzopové víno (údajne afrodiziakum), či yzopová voda (výluh za studena). Kuchynské využitie je samotnou kapitolou. Yzop pomáha tráveniu a zároveň je dosť aromatický, používa sa na dochucovanie snáď všetkého: mäsa, polievok, omáčok, šalátov, zeleniny, pašték, plniek a šalátov, ale pridáva sa aj do sladkých ovocných koláčov, kompótov, dezertov, likérov i nealkoholických nápojov. Osvedčené sú kombinácie yzopu s bobkovým listom, petržlenom, tymianom, mätou, s kapustou, repou, s hrachom aj tekvicou a s kyslým ovocím, ako sú višne, maliny, broskyne alebo ríbezle.
Yzop lekársky je jednou zo 130 prísad bylinného likéru Chartreuse.
Yzopový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • má výrazné mukolytické a expektoračné účinky – rozpúšťa hlieny a podporuje vykašliavanie
  • sťahujúce a antiseptické účinky
  • pôsobí proti kŕčom – pri obštrukčných ochoreniach dýchacích ciest, astme, svalových kŕčoch, črevných kolikách, akútnych bolestiach brucha
  • nervové a srdcové tonikum
Pripravili sme pre vás prípravky s izopovým hydrolátom, a to:
Ylang-Ylang
Má protizápalové účinky, čistí a zjemňuje pleť
Z
Zázvor

Je skvelým pomocníkom pri prechladnutí, pomáha totiž celému telu zvnútra sa zahriať – je vhodný rovnako aj pri kašli na uľahčenie vykašliavania.

Nájdete ho napríklad v produktoch:
Zádušník brečtanovitý

ZÁDUŠNÍK či GLECHOMA HEDERACEA sa v minulosti najčastejšie používal na liečenie záduchu – prieduškovej astmy. Výluh zo zádušníka pomáha na kašeľ, dýchavičnosť a choroby dýchacích ciest – angíny, laryngitídy, zápaly priedušiek.

Zádušník sa významne uplatňuje tiež pri chorobách močového ústrojenstva. Uvoľňuje, pri dlhšom užívaní aj pomaly rozpúšťa močové kamene, piesok v obličkách a žlčové kamene . Odstraňuje bolesti pri zápale močového mechúra a močových ciest , uvoľňuje s tým súvisiacu zástavu močenia.

Je tiež súčasťou čaju proti pomočovaniu detí. Obsahuje veľa vitamínov, čo ďalej rozširuje jeho použitie ako posilňujúceho prostriedku pri hypovitaminóze (nedostatku vitamínov v organizme), chudokrvnosti a chrípke .

Hildegarda z Bingenu oceňuje zádušník ako liečivo proti všelijakým chorobám, čo potvrdzujú tiež herbáre z raného novoveku.

Nájdete ho napríklad v:
Železník lekársky

Má protizápalové, antibakteriálne a upokojujúce účinky – je vynikajúci pri infekciách úst a hrdla, pri zápaloch ústnej, nosovej dutiny a hltanu, napomáha rozpúšťať hlieny, tlmí kašeľ, uľavuje pri bolestiach v hrdle, uvoľňuje zápal dýchacích ciest a používa sa pri príprave kloktadiel.

Má utišujúci účinok pri bolestiach hlavy. Má upokojujúce vlastnosti – pôsobí proti nervozite, všeobecnému nervovému a psychickému vyčerpaniu, strachu, nespavosti, únave, migréne a neschopnosti uvoľniť sa.

Nájdete ho napríklad v:
Zemežlč menšia

Účinne podporuje tráviace procesy, vylučovanie žlče a tráviacich štiav a zvyšuje peristaltiku čriev. Odstraňuje nechutenstvo, je výborným prostriedkom proti páleniu záhy. Upravuje aj stolicu a vyháňa črevné parazity. Zvyšuje imunitu organizmu. Mierne zvyšuje krvný tlak. Ukľudňuje.

Nájdete ju napríklad v:
Žihľava dvojdomá

Je všetkým dobre známa “burina”, ktorej sa darí v obrábanej pôde bohatej na živiny – okráda pôdu o minerály a vitamíny tým, že ich v hojnom množstve vstrebáva a koncentruje vo svojich mladých listoch, čo ju robí vysoko výživnou a liečivou pre ľudský organizmus – je to liečivý skvost.

OBSAHUJE: amíny (histamín, acetylcholín, sérotonín), antioxidačné flavonoidy, kyselinu mravčiu (vďaka nej je pálivá), glukochinóny, minerály (vrátane kremíka, vápnika a železa), vitamíny A,B,C, triesloviny s protikrvácavým účinkom, chlorofyl, fytoncídy, ktoré ničia baktérie.

  • „vyživuje krv“, odstraňuje toxíny a prečisťuje organizmus – detoxikuje – prostredníctvom zvýšeného močenia, je klasický prostriedok na predjarnú a jarnú očistu a posilnenie organizmu
  • lopijovité listy sú zdrojom minerálov, preto je rastlina vynikajúci posilňujúci prostriedok pri anémii z nedostatku železa – pri liečbe málokrvnosti je vynikajúce tonikum s obsahom prírodného ľahko vstrebateľného železa
  • pomáha znižovať zápal a má protialergický účinok – kombinuje sa s rumančekom kamilkovým na žihľavku a akékoľvek svrbivé vyrážky, akné, ekzémy, alergické kožné ochorenia a sennú nádchu
  • je súčasťou očisťujúceho režimu pri zápale kĺbov, reumatizme, dne
  • keď sa kombinuje s kvetom hlohu a lipy – pomáha znižovať krvný tlak
  • keď sa kombinuje so srdcovníkom obyčajným a komonicou lekárskou – je tradičným liečivým prostriedkom na kŕčové žily
  • zlepšuje kvalitu pokožky a vlasov
  • pôsobí antidepresívne, znižuje únavu a vyvoláva pocity šťastia
  • urýchľuje vylučovanie štiav v žalúdku, črevách a v žlčníku, čím sa zlepšuje trávenie
  • pre zvýšenie detoxikačného účinku je vhodné skombinovať sirup s tinktúrou z pestreca mariánskeho, pýru, benediktu lekárskeho, medvedieho cesnaku, púpavy lekárskej a echinacey purpurovej

V kozmetike sa používa na liečbu vypadávania vlasov. Lokálne používané prípravky blokujú produkciu prebytočných androgénov a predpokladá sa, že stimulujú vlasovú pokožku, posilňujú korienky vlasov.

Žihľavový hydrolát
Liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok:
  • eliminuje toxíny – má detoxikačné a ozdravujúce účinky na celý organizmus
  • eliminuje prebytočnú vodu z tela – prírodné diuretikum
  • znižuje apetít
  • regeneruje pečeň
Pripravili sme pre vás prípravky so žihľavovým hydrolátom, a to:
Zlatobyľ obyčajná

Okolo roku 1710 dvorný lekár francúzskeho kráľa vyslovil odvážnu myšlienku, ktorú podložil dlhoročným skúmaním zlatobyle obyčajnej. Tá myšlienka bola mimoriadne prevratná a nikto jej neveril. Až moderná doba potvrdila 300 rokov staré tvrdenie, že všetky citové a duševné problémy, traumy a stres sú absorbované naším telom a vylučované cez obličky. A práve zlatobyľ je jednou z mála byliniek, ktoré majú moc zvrátiť ťažké poškodenia obličiek.

ZLATOBYĽ OBYČAJNÁ – pre túto liečivú rastlinku sú charakteristické zlatožlté kvietky, preto sa jej často hovorí zlatá byľ, zlatá metla alebo žlté králiky.

Kde ju nájdeme?
Zlatobyľ obyčajná (latinsky Solidago virgaurea, po česky celík zlatobýl) dorastá do výšky až 80 cm. Spoznáme ju podľa zlatožltých kvetov, ale treba si dávať pozor, aby sme ju nezamenili napríklad s jedovatými druhmi starčekov. Rastie na okrajoch lesov, na lúkach, pasienkoch a rúbaniskách. Vyhovujú jej svetlé a slnečné miesta.

Tipy na zber a sušenie
Najčastejšie sa zbiera zo zlatobyle vňať alebo iba samotný kvet, a to od júla do októbra v čase tesne pred kvitnutím. Najjednoduchšie je odstrihnúť vrchných 30 cm vňate, ideálne v popoludňajších hodinách (medzi štrnástou a šestnástou hodinou). Zväzky spolu priviažeme a sušíme otočené naopak (stokami nahor), zavesené v tieni na dobre vetranom mieste. V prípade sušenia v sušičke nesmie teplota prekročiť 40 stupňov Celzia.

Zlatobyľ v záhradke
Zlatobyľ sa dá bez problémov pestovať aj v záhrade, pričom môžeme zasadiť rastlinu z prírody alebo sadeničky zohnať na špecializovaných farmách. Vyhovuje jej neutrálna pôda, polotieň, poprípade slnečné miesto s dostatočnou, ale nie prehnanou zálievkou. Stačí jej totiž menej vlahy. Ak vňať nezbierame na sušenie, je dobré ju po odkvitnutí zrezať, čím sa podporí ďalšie kvitnutie. Zimné obdobie zvládne zväčša bez problémov.

Čo všetko sa v nej skrýva?
Za blahodarne účinky zlatobyle sú zodpovedné látky, ktoré obsahuje, ako napríklad prospešné flavonoidy, rutín, triesloviny, fenolové kyseliny, horčiny, sliz, silice a mnohé ďalšie.

Najvýznamnejšou liečivou vlastnosťou zlatobyle je jej silný detoxikačný účinok. Pri podávaní pri otravách či sepsách sa dosahujú vynikajúce výsledky. Má veľmi silný močopudný účinok, pri pravidelnom užívaní záparu alebo kvetovej vody je možné docieliť aj vyplavenie obličkových zaseknutých kameňov. Preventívnym užívaním tejto bylinky sa vyhnete chronickým ochoreniam močového systému, predídete operačným zásahom a budete duševne čulí až do vysokého veku.

ZLATOBYĽ OBYČAJNÁ A JEJ TOP ÚČINKY
Rastlina je jednoznačne považovaná za jednu z najlepších domácich fytofarmák určených na pomoc pri problémoch s močovým ústrojenstvom a chorobách obličiek. Jej užívanie má silný diuretický efekt a teda podporuje zvýšené vylučovanie moču. Zlatobyľ obyčajná vplýva na látkový metabolizmus, svoju úlohu dokáže zohrať pri reumatizme, dne, vodnatieľke (hydropsii), pri zväčšení prostaty, z vonkajšieho využitia spomeňme pozitívny efekt pri ekzémoch. Znižuje lámavosť cievnych kapilár (fragilita kapilár), a preto slúži ako liek stareckej demencie a aterosklerózy.

  • celík zlatobyľ je bylinka na podporu a stimuláciu obličiek a močového ústrojenstva, jej užívanie má silný diuretický efekt a teda podporuje zvýšené vylučovanie moču – vďaka diuretickým schopnostiam dokáže účinne prečistiť komplet močové cesty a posilniť močový mechúr, čistí obličky, rozpúšťa obličkové močové kamienky, používa sa pri prítomnosti bielkovín v moči,
  • zápaly močových ciest – dezinfikuje močové cesty, znižuje nutnosť užívania antibiotík,
  • zápaly močového mechúra, jeho podráždenie, bolesti – znižuje nutnosť užívania antibiotík,
    – jemná a zároveň účinná na zápaly a zväčšenia prostaty, taktiež pri chorobách semenníkov,
  • vplýva na látkový metabolizmus,
  • zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej z organizmu pri dne,
  • svoju úlohu dokáže zohrať pri reumatizme, vodnatieľke (hydropsii),
  • zlatobyľ detoxikuje organizmus cez obličky – čistí vnútorné prostredie – má pozitívny efekt pri ekzémoch
  • znižuje lámavosť cievnych kapilár (fragilita kapilár), a preto slúži ako liek stareckej demencie a aterosklerózy,
  • v psychosomatickej oblasti – upokojuje nervy, pri zlej nálade a rozladení – keď nás niečo žerie, alebo sa nemôžeme rozhodnúť – zlatobyľ nám pomôže prekonať nepriaznivé obdobie.
PRÍRODNÉ ANTIBIOTIKUM
Zlatobyľ jemne, ale dôkladne ” premýva” obličky a vyplavuje z nich mikroorganizmy spôsobujúce zápaly. Vďaka zlatobyľu sa často môžete vyhnúť užívaniu antibiotík. Utišuje kŕče u všetkých infekcií močových ciest aj podráždeného a zapáleného močového mechúra, zmierni bolesti a zbrzdí zápaly. Pri ochoreniach spôsobenými životným prostredím a alergiami čistí telo, aktivuje lymfu a odvádza škodliviny z tela. Pri ekzémoch, svrbení, neurodermitíde a ďalších chronických kožných ťažkostiach povzbudzuje činnosť obličiek, a čistí tak pokožku. Bráni rastu kožných plesní a chráni pokožku pred poškodením röntgenovými (CT, RTG) alebo inými lúčmi. Pri prekyslení, poruchách látkovej výmeny a boľavých kĺboch (dna, reuma) zlatobyľ v podobe čaju pomáha vylučovať kyseliny a zmierňuje bolesti. Kto má v obličkách piesok alebo kameň, ten môže tieto cudzie telesá (aj po rozbití ultrazvukom) vyplaviť zlatobyľom.
Zlatobyľový hydrolát
liečivá bylinková voda plná bioaktívnych látok
  • detox pečene a obličiek
  • antitoxický, čistiaci účinok
  • celík zlatobyľ je bylinka na podporu a stimuláciu obličiek a močového ústrojenstva, rozpúšťa kamienky, používa sa pri prítomnosti bielkovín v moči, jej užívanie má silný diuretický efekt
  • vplýva na látkový metabolizmus
  • zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej z organizmu pri dne • čistí vnútorné prostredie – má pozitívny efekt pri ekzémoch
Pripravili sme pre vás prípravky so zlatobyľovým hydrolátom, a to:
Indický ženšen - Ashwagandha - Whitania Somnifera
– rastlinný adaptogén
– jedna z najdôležitejších ajurvédskych bylín s adaptogénnymi a tonizačnými účinkami
– stimulant fyzickej sily a imunity
– prírodné afrodiziakum
– prostriedok proti únave, nespavosti a stresu
Ashwat znamená kôň a Gandhi silu, doslovne teda Ašvaganda znamená sila koňa. Jej silné aróma pripomína práve vôňu koní a tiež sa hovorí, že odovzdáva konskú silu. Má podobné účinky ako sibírsky ženšen, ale jej účinok na organizmus je jemnejší a je teda bez nežiadúcich vedľajších účinkov.
Ide o ker s výškou do 1,5 metra s malými listami a zelenožltými kvetmi. Vyskytuje sa predovšetkým v suchých oblastiach Indie a Afriky.
Liečivými časťami sú jednak korene, ktoré majú veľmi horkú chuť, ale aj listy. V najkvalitnejších ajurvédskych prípravkoch sa nachádza celá sušená bylina, pričom nie je nutné pridávanie žiadnych konzervačných ani prídavných látok!
Čo spoznali liečitelia intuíciou a pozorovaním priaznivých vplyvov užívania vitánie na pacientov, to dnes moderná veda potvrdila. Pri výskumoch bolo zistené, že látky obsiahnuté v tejto rastline, sú veľmi podobné účinným látkam obsiahnutým v ženšene pravom (Panax ginseng), ktorého pestovanie je ale oveľa ťažšie a produkty z neho tak niekoľkonásobne drahšie.
Ašvaganda obsahuje mnoho liečivých chemických zložiek, vrátane asanolidov (steroidných laktónov), alkaloidov, cholínu, mastných kyselín, aminokyselín a celý rad cukrov. Zatiaľ čo listy a ovocie majú cenné terapeutické vlastnosti, v bylinných prípravkoch je najčastejšie využívaný koreň rastliny.
Lekársky výskumníci roky študovali ašvagandu s veľkým záujmom a bolo ukončených najmenej 200 štúdií o liečebných výhodách a účinkoch tejto rastliny.
Ašvaganda preniká hlboko do tkanív, ktoré posilňuje a prečisťuje. Nakoľko ide o tonikum, ktoré vyživuje celý organizmus a dodáva energiu, je veľmi vhodné pre ľudí v staršom veku a po prekonaní ochorení, kedy je organizmus oslabený a podporuje vzpruhu.
V ajurvéde patrí do skupiny rasáján, teda bylín s omladzujúcim a regeneračným účinkom. Ašvaganda podporuje prírastok váhy u príliš chudých ľudí. U športovcov podporuje zvyšovanie svalovej hmoty.
Veľmi výrazne a účinne pôsobí v období stresu, keď znižuje množstvo uvoľňovaného stresového hormónu – kortizolu a tým chráni organizmus pred vyčerpaním nadobličiek. Ašvaganda je účinná pri nespavosti, ale vôbec nepôsobí sedatívne, práve naopak pomáha telu sa upokojiť a o navodenie kvalitného spánku. Aj v tomto zmysle sa dá povedať, že podporuje odolnosť voči stresu, nakoľko dopraje telu dostatočný spánok a tým regeneráciu.
Ašvaganda pomáha ľuďom posilniť imunitný systém po chorobe, chemoterapii alebo chirurgickom zákroku. Je to vysoko účinný liek na zníženie stresu a úzkosti znížením hladín kortizolu a napodobnením inhibičného neurotransmiteru GABA.
Zároveň pôsobí ako účinné prírodné afrodiziakum, ktoré stimuluje libido, podporuje erekciu, odstraňuje sexuálne poruchy a neplodnosť, zvyšuje sexuálnu výkonnosť a počet spermií, má pozitívne účinky na cievny systém.
Tradične je ašvaganda predpisovaná ako nervové tonikum a adaptogén, ktoré pomáha telu prispôsobiť sa rôznym emocionálnym a fyzickým stresorom a v Indii sa používa viac ako 5000 rokov na rôzne zdravotné problémy. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad podporu plodnosti a počatia potomka, čo je často spojené s mentálnym stavom jedného alebo druhého partnera.
Vďaka podpore tak bielych (lymfocytov) ako aj červených krvinek, kde pomáha pri zvyšovaní hladiny hemoglobínu, podporuje imunitu a zvyšuje aj výkonnosť organizmu a tým bráni únave. Výrazný je aj jej protizápalový účinok, badateľný napríklad pri liečbe artritídy (zápalovom ochorení kĺbov), zároveň harmonizuje svalovo-kostný systém.
Účinky:
  • vyživuje a omladzuje tkanivá – jedinečná kombinácia chemických zlúčenín v ideálnom pomere robí a ashwagandhy mocnú vzpruhu, ktorá omladzuje telo a myseľ a predchádza starnutiu
  • podporuje vitalitu a dodáva energiu
  • lepšia koncentrácia
  • pomáha znížiť degeneráciu mozgových buniek a zlepšiť kognitívne funkcie
  • zlepšuje učenie, pamäť a reakčný čas
  • zvyšovanie športových výkonov
  • zrýchľuje metabolizmus
  • má protistresové účinky – znižuje úzkosť a depresiu bez toho, aby spôsobovala ospalosť
  • afrodiziakálne účinky
  • podporuje imunitu a má protizápalové účinky
  • celková slabosť – zlepšuje fyzickú zdatnosť
  • krátkodobý i dlhodobý stres
  • nespavosť – má pozitívny vplyv na spánok
  • zlá výživa mozgu – slabá pamäť
  • bolesti hlavy
  • nervové napätie
  • úzkostné stavy
  • strata chuti
  • sexuálne poruchy – nízke libido, poruchy erekcie, predčasná ejakulácia, neplodnosť
  • ochorenia tráviacej sústavy: žalúdočné vredy, vysoký cholesterol, zácpa, hnačka, zlé trávenie zo stresu
  • stabilizuje hladinu cukru v krvi
  • pomáha znižovať hladinu cholesterolu
  • bolesť kĺbov
Indický ženšen obsahujú napríklad:
Sibírsky ženšen - Eleutherococcus senticosus
Čertov koreň, Eleuterokok trnitý, Koreň života – východoázijská rastlina s adaptogénnymi a tonizačnými účinkami je výnimočná bylina budúcnosti. Botanickou príslušnosťou i pôsobením je podobná ženšenu, ale keďže rastie divo v prírode, považuje sa za účinnejšiu bylinu ako farmársky pestovaný ženšen.

Účinky:

  • silný rastlinný adaptogén, harmonizátor, tonikum, imunostimulant,
  • nešpecifickým spôsobom zvyšuje obranyschopnosť organizmu, stimuluje imunitný systém,
  • vyznačuje sa výraznou antibakteriálnou a antivírusovou aktivitou,
  • má antioxidačné účinky, podporuje odolnosť organizmu voči vonkajším vplyvom,
  • stimuluje metabolizmus, spôsobuje fyzické aj psychické povzbudenie pri únave a vyčerpaní, zvyšuje pracovný výkon,
  • má veľký vplyv na duševnú rovnováhu človeka, efektívne pôsobí pri depresiách, nespavosti, únave, vyčerpanosti a poruchách koncentrácie,
  • stimuluje centrálnu nervovú sústavu, mozgovú činnosť, zvyšuje zásobovanie mozgu kyslíkom, blahodarne pôsobí na kognitívne funkcie aj celkovú duševnú výkonnosť, zlepšuje pamäť, koncentráciu a znižuje potrebu spánku, znižuje možnosť vzniku náhlej mozgovej príhody,
  • priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém – vznik arteriosklerózy, ischemickej choroby srdca,
  • reguluje krvný tlak aj tep, zlepšuje prekrvenie mozgu a srdcového svalu – funguje ako prevencia proti neprekrveniu (ischémii) myokardu, srdcovým príhodám,
  • urýchľuje uzdravovanie po infarkte,
  • znižuje krvný cholesterol,
  • mierne znižuje hladinu krvného cukru, podporuje tvorbu enzýmov, aktivizuje obnovu nukleových kyselín, bielkovín a fermentov,
  • spomaľuje degeneráciu buniek spôsobenú biologickým starnutím organizmu,
  • profylaktický prostriedok pri infekčných chorobách respiračného systému,
  • zvyšuje vnímanie zmyslových orgánov, najmä zraku a sluchu, zvyšuje ostrosť videnia, citlivosť oka na svetlo,
  • zlepšuje chuť do jedla, vhodný pri rekonvalescencii po infekčných chorobách, operáciách a úrazoch,
  • pozitívne pôsobí na niektoré formy rakoviny, tlmí rast metastáz, stimuluje protinádorovú aktivitu bielych krviniek,
  • zmierňuje vonkajšie prejavy následkov ožarovania, celkovo zlepšuje stav onkologických pacientov.

Je vhodný na dlhodobé užívanie (3 mesiace a viac), nepoužívať v tehotenstve, v období kojenia, po infarkte myokardu do štyroch mesiacov od jeho odznenia, poruchách srdcového rytmu, pri extrémne vysokom krvnom tlaku, pri akútnych infektoch a horúčkových stavoch. Nie je vhodné užívanie spolu s digoxínom, sedatívami.

Sibírsky ženšen obsahujú napríklad:
Ženšen pravý

PANAX GINSENG je prírodná bylina, ktorej využívanie je v oblasti východnej Ázie doložené takmer 5 000 rokov. Rástol tu už v treťohorách, teda pred viac ako miliónom rokov. Dokázal prežiť tvrdé klimatické zmeny a je teda aj istým symbolom života na zemi. Má úplne špecifické vlastnosti. Existujú korene staré 300 až 400 rokov. Má schopnosť upadať do vegetačného pokoja až na niekoľko desiatok rokov.

Moderná lekárska veda nielen, že potvrdila väčšinu tradičných terapeutických tvrdení, ale odhalila aj ďalšie dôležité liečebné účinky tejto rastliny. Jedná sa predovšetkým o ojedinelý adaptogén, ktorý zvyšuje fyzickú a duševnú odolnosť voči škodlivým vplyvom prostredia a nastoľuje optimálnu rovnováhu životne dôležitých funkcií.

O ženšene je všeobecne známe, že má protinádorové vlastnosti, stimuluje imunitný systém. Odstraňuje únavu, zlepšuje činnosť mozgu, podporuje pamäť. Chráni tkanivá a krv pred poškodením žiarením, ťažkými kovmi aj niektorými inými toxickými látkami. Vyrovnáva ženskú a mužskú hormonálnu aktivitu, má antioxidačné vlastnosti neutralizujúce voľné radikály a má rad ďalších blahodarných účinkov. Roky výskumov potvrdili, že ženšen môže byť dôležitou zložkou programu na zníženie stresu.

Z biochemického hľadiska ženšen pomáha celému hormonálnemu systému vzdorovať stresorom, pretože podporuje činnosť nadobličiek a stimuluje metabolizmus. Tieto chemické pochody vedú k veľmi pozitívnym zmenám, ako je zlepšovanie fyzickej aj duševnej výkonnosti, zvyšovanie výdrže a odolnosti a ochrany pred mnohými akútnymi ochoreniami spôsobenými vyčerpaním a stresom.

Tým, že ženšen zmierňuje opotrebovanie tela, pretože zmierňuje chemické následky stresu, zvyšuje schopnosť svalového tkaniva využívať kyslík a nepriamo podporuje imunitný systém proti chorobám, naše telo je menej náchylné k opotrebovaniu, a tak účinne spomaľuje proces starnutia. Koreň ženšenu pravého obsahuje 2-3% triterpenoidních saponinových glykozidov, označovaných ako ginsenosidy. Ďalej obsahuje vitamíny, enzýmy, daukosterol, olej, imunostimulujúce polysacharidy a rad minerálov, ako sú vápnik, draslík, fosfor, železo, sodík a síra a množstvo mikroelementov.

Koreň mladosti, adaptogén, životabudič – biologicky aktívne látky z koreňa ženšena spomaľujú proces starnutia a harmonizujú pleť. Urýchľujú regeneráciu pokožky, udržujú a navracajú pleti potrebný tonus, jas a farbu. Napomáhajú redukovať vrásky, rozšírené žilky a pigmentové škvrnky. Ženšen má schopnosť optimalizovať energetické rezervy pleti. Vďaka obsahu saponínov vyživuje a zvlhčuje pokožku. Jeho úlohou je dodávať prírodnú energiu, ktorá pomáha odolávať extrémnym podmienkam. Túto energiu obnovuje tak, aby sa pleť čo najlepšie prispôsobila okolitému prostrediu. Urýchľuje regeneráciu a hojenie, spomaľuje degeneratívne pochody. Celkovo pleť revitalizuje.

Nájdete ho napríklad v našom Ženšenovom kréme